Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Půdní vyhnanství obřího obrazu končí. Rozvine se v ostravském plynojemu

Neuvěřitelných 168 let ležel na půdě Arcibiskupského zámku v Kroměříži rozměrný obraz nazvaný Zavraždění svatého Václava. Veřejnost nesměla spatřit dílo malíře Antona Pettera, které mělo být ozdobou hlavního oltáře olomouckého dómu svatého Václava, protože se církevním hodnostářům nelíbilo. Půdní vyhnanství olejomalby na plátně ale končí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Prase Pašík

Arcibiskup

Maxmilián Josef Sommerau-Beckh se proslavil tím, že u sebe schoval císařský dvůr v čele s blbým Ferdáskem Dobrotivým a posléze Franz Josefem I. (který zblbl dodatečně), když je v r. 1848 hnali Vídeňáci svinským krokem. Jinak to byl standardní německý flanďák na území Koruny české, jak tenkrát bylo běžné.

Anton Petter byl ničím se nevymykající producent olejomaleb na objednávku, jakých byly mraky. O jeho hezkém vztahu k českým dějinám svědčí obraz, jak maličký Václav II. klečí před Rudolfem Habsburským a žadoní o tělo svého otce, Přemysla Otakara II. Samotný obraz Zavraždění sv. Václava je umělecky bezcenný a je kuriózní jen pro svou velikost. Podobně jako slavná Slovanská epopej, kterou Mistr Mucha spáchal ve svém megalomansko - senilním období.

Jan Světlík je úspěšný ostravský průmyslník (všechna čest), který si nicméně svou kunsthistorickou nedostatečnost kompenzuje zálibou v kuriozitách.

0/0
31.7.2012 9:24

petr____22

Obraz

Mno, me se ten obraz taky nelibi. Je to primo ukazkova predstava romantiku 19 stoleti, jak scena mohla vypadat. Vcetne spousty veci, ktere do roku 928 nebo 935 nepatri....

0/0
30.7.2012 12:57

referentka

Re: Obraz

...já nevím, jestli je to otázka  "líbí-nelíbí"...nad tím jsem třeba ani neuvažovala...ale je to mistrovské dílo staré 168!!!   let a  myslím, že je velká ostuda, že  už dávno nebylo zrestaurováno a vystaveno...v žádném případě nejsem odborník a o malířství se nijak zvlášť nezajímám, ale domnívám se, že takovéto monumentální obrazy  se ve světě  ve velkém nevyskytují a proto by jsme  je měli  chránit a uchovávat pro další generace....

+1/0
30.7.2012 14:06

no-X

Re: Obraz

Jistě. Například kolem umírajícího Václava jistě nepoletovali ti okřídlení andělíčci.

0/0
30.7.2012 17:41

zase smazaný

Re: Obraz

nevymýšlej ptákoviny!!!Rozumíš tomu, jako koza petrželi.Rv!!

0/0
31.7.2012 6:22Najdete na iDNES.cz