Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neváhejte! Navštivte zdarma památky i nepřístupná místa

  7:27aktualizováno  7:27
Sedmnáct měst a obcí v Moravskoslezském kraji se zapojilo do Dnů evropského dědictví 2012. Během nich se lidé dostanou tam, kam běžně nemohou. V některých památkách navíc výjimečně nebude zpoplatněn vstup. Zdarma můžete navštívit například Piaristický klášter v Příboře nebo Slezské divadlo v Opavě.

Lidé si mohou poprvé prohlédnout i opravený Piaristický klášter v Příboře na Novojičínsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Původně to byla strážní věž, součást městského opevnění. Nyní je z hranolové, takzvané Černé věže zvonice při chrámu Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Jde o památku, do které se běžně nesmí, nicméně již za týden by mohla být plná lidí.

Dny evropského dědictví 2012

Potrvají od 8. do 16. září. Navštívit můžete například:

Hrad Štramberk s věží Trúba Je běžně přístupná veřejnosti, ale za vstup do věže se platí. Ve dnech DED 2012 bude otevřena 15. a 16. září od 9 do 17 hodin zdarma.

Slezské divadlo v Opavě Třetí nejstarší divadelní budova v českých zemích, v níž bylo provozováno profesionální divadlo již od roku 1805. Veřejnosti je běžně nepřístupná. Ve dnech DED 2012 bude otevřena 15. září zdarma.

Státní zámek Raduň Zámek obklopuje park. Památka je běžně přístupná veřejnosti. Ve dnech DED 2012 bude otevřena 15. září od 10 do 17 hodin za běžné vstupné, prohlídka však bude prodloužena o komentovanou prohlídku půdních prostor a severního obytného podkroví.

Bazilika Minor ve Frýdku-Místku Bazilika Minor Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku je výraznou městskou dominantou a lidem je běžně nepřístupná. Ve dnech DED 2012 bude otevřena 9. září od 13:30 do 17 hodin, vstup do ní je zdarma. 

Piaristická kolej v Příboře V interiéru muzejní expozice, pamětní síň S. Freuda a refektář s bohatou štukovou výzdobou a nástropními malbami. Památka běžně přístupná veřejnosti. Ve dnech DED 2012 bude otevřena 15. září od 10 do 17 hodin zdarma.

Fulnek se totiž jako řada dalších měst a obcí zapojil do letošních Dnů evropského dědictví (internetové stránky akce zde). Začínají v sobotu 8. a končí v neděli 16. září a právě v těchto dnech se lidé můžou podívat především do těch památek, které jsou pro veřejnost běžně uzavřené.

Atraktivní Fulnek

Černá věž na Zámeckém vrchu ve Fulneku se otevře hned dvakrát, a to 14. a 15. září, ale pozor, vždy jen na půl hodiny. První den od 16 do 16:30 hodin, druhý od 9 do 9:30 hodin. Komentovaná prohlídka bude zadarmo. 

"Seznámíte se s historií města, prohlédnete si Černou věž a lesoparkem se projdete kolem zámku k Žákovskému háji," upřesnili pořadatelé. 

Do Bílé věže zadarmo

Něco výjimečného připravují také na zámku v Hradci nad Moravicí. Během Dnů evropského dědictví, a sice 9. září od 10 do 16 hodin bude vstup do Bílé věže zadarmo. Děti, studenti a senioři nemusí platit ani za doplňkový okruh.

Ve stejný den, ovšem v trochu jiný čas – od 13:30 do 17 hodin – se celé rodiny s dětmi a úplně zadarmo můžou podívat do Frýdeckého zámku ve Frýdku-Místku.

Karviná nabízí například prohlídku zámku

Pozadu nezůstane ani Karviná. "Během Dnů evropského dědictví zpřístupníme nejcennější památky města obohacené o něco neobvyklého," uvedla mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Lidé se budou moci procházet po zámku Fryštát, jehož prohlídka bude zcela výjimečně spojena s komentovanou prohlídkou kostela Povýšení svatého Kříže se vzácnými středověkými freskami.

Prohlídky jsou v plánu již tento víkend, v sobotu od 11 do 16 hodin, v neděli od 12 do 16 hodin, začíná se vždy v celou hodinu. O doprovodný program se postarají skupiny historického šermu a průvodkyně si obléknou dobové kostýmy. Vstupné bude za běžnou cenu.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Festival Hrady CZ pokračuje v Hradci nad Moravicí. S Klusem i J.A.R.

Zpěvák kapely Divokej Bill Václav Bláha na festivalu České Hrady CZ ve Švihově.

Populární hudba v blízkosti historické památky, to jsou tradiční Hrady CZ. Dnes se festival přesouvá do Hradce nad...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz