Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dny evropského dědictví v Moravskoslezském kraji ukážou zámek i štoly

  9:14aktualizováno  9:14
Jindy veřejnosti uzavřený zámek v Bílovci nebo dvanáct metrů hlubokou pivovarskou studnu ve Štramberku budou moci o víkendu vidět díky Dnům evropského dědictví návštěvníci historických i technických památek v Moravskoslezském kraji.

Lidé mohou přijei i do Štramberku, kde kromě tradičních památek mohou sledovat i výbuchy ve speciálních štolách. | foto: VVUÚ Zkušebna protivýbuchových ochran

Zcela zadarmo nebo se slevou. I takové jsou výhody Dnů evropského dědictví, které o tomto víkendu otevřou i brány jindy zcela nedostupných památek i v Moravskoslezském kraji.

Kam zajít

Zámek Bílovec - zdarma
Dolní oblast Vítkovic - sleva 20 %
Hornické muzeum -20 %
Svět techniky - sleva 20 %
Příbor, kostel sv. Kříže - zdarma
Štramberk, muzeum - zdarma
Karvinská radnice - zdarma
Fulnek, chrám Nejsvětější Trojice - zdarma
Zdroj: www.shscms.cz

"Pohled na Bruntál nabídne už v pátek 13. září výjimečně zpřístupněná věž farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v centru města," přiblížil chystanou nabídku pro návštěvníky Bruntálu tamní mluvčí Jiří Ondrášek.

"Na sobotu 14. září jsou přichystány komentované prohlídky filiálního kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě a ve stejný den se uskuteční třetí procházka po památkách a historii Bruntálu s průvodcem Klubu Za starý Bruntál, v neděli 15. září se návštěvníkům otevře další významná kulturní památka - bašta bývalého městského opevnění v Partyzánské ulici," dodal mluvčí.

Ne každý den se dostanou milovníci historie například do útrob farního kostela Narození Panny Marie v Příboře. Ten bude spolu s kostelem sv. Kříže otevřen návštěvníkům v sobotu od devíti do šestnácti hodin, kostel sv. Kříže pak ještě o hodinu déle.

Dny evropského dědictví - seznam otevřených památek

Návštěvu obou sakrálních staveb budou moci turisté doplnit i prohlídkou místního muzea v piaristickém klášteře, kde je v rámci Dnů vstup zdarma.

Zdarma mohou lidé navštívit i památky v nedalekém Štramberku, kde se nebude v sobotu i v neděli platit ani na hradě Trúba, ani v tamním muzeu, ani v Muzeu Zdeňka Buriana. Dojmy ze všech tří památek pak mohou zájemci doplnit i o pohled do jindy nepřístupné dvanáctimetrové studny někdejšího městského pivovaru nebo bezplatným vstupem do zvonice kostela sv. Bartoloměje.

V pokusných štolách na Horečce pak budou v sobotu - každou lichou hodinu od devíti ráno - probíhat ukázky výbušnosti některých látek, jako je například cukr, mouka nebo dřevný prach.

"V sobotu 14. 9. od 10 do 17 za běžné vstupné budou návštěvníci moci kromě zámecké prohlídky projít panskou oratoří do kostela Povýšení svatého Kříže a užít si také prohlídky vzácných středověkých fresek s výkladem. V sobotu bude zadarmo přístupný kostel svatého Marka, v neděli 15. 9. pak oba zmíněné kostely, které jsou jinak běžně nepřístupné," popsala rozsah Dnů evropského dědictví v Karviné tamní mluvčí Šárka Swiderová.

S dvacetiprocentní slevou mohou o víkendu počítat také návštěvníci Dolní oblasti Vítkovic, tamního Světa techniky a hornického muzea na Landeku.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz