Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu.

Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu. | foto: ČTK

Do Ostravy míří regulační úřad, může přinést desítky nových míst

  • 14
Energetický regulační úřad má své hlavní sídlo do několika let přesunout z Jihlavy do Ostravy. Spolu s ním by do města mohla zamířit i pobočka asociace evropských regulátorů. Kraj Vysočina ale protestuje.

Okolo čtyřiceti nových pracovních míst, hlavně pro vysokoškoláky, by mohlo do Ostravy přinést přesídlení centrály Energetického regulačního úřadu (ERÚ), doposud sídlícího v Jihlavě.

"Sídlo úřadu by mohlo do Ostravy zamířit zhruba do dvou let poté, co parlament schválí příslušný zákon," vysvětluje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

"Příslušnou změnu zákona již schválila vláda, nyní se bude čekat na parlament," dodal mluvčí s tím, že stěhování provoz jihlavského střediska neovlivní.

Které úřady míří do Ostravy ?

Energetický regulační úřad - ERÚ

Má ve své kompetenci například dohled nad trhy v energetických odvětvích, ochranu zákazníků a spotřebitelů a dohlíží na regulaci cen, například u elektřiny nebo plynu.

Agentura pro kooperaci evropských regulátorů - ACER

Poskytuje poradenství evropským orgánům v otázkách týkajících se elektřiny a zemního plynu.

"V Ostravě by se provoz zaměřil hlavně na nově vzniklé agendy, které mají pod náš úřad v blízké budoucnosti přejít, jako je například dozor nad cenami vody nebo železniční dopravy," vysvětluje mluvčí.

"V současnosti ERÚ zaměstnává zhruba 190 lidí, jen pro zvládnutí nové agendy počítáme s minimálně dvacetiprocentním navýšením počtu zaměstnanců. Ti by pravděpodobně sídlili právě v Ostravě," vysvětlil Jiří Chvojka

Další desítky pracovních míst by pak mohly vzniknout v případě, že by zde vznikla pobočka Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů - ACER.

"O možnosti, že by tato pobočka sídlila právě v České republice se již nějakou dobu jedná," vysvětluje Jiří Chvojka.

"A pokud by byla jednání úspěšná, bylo by logické, aby pobočka zamířila do místa, kde má místní regulační úřad centrálu, tedy do Ostravy, pokud by se přesun povedl," dodal mluvčí.

Jednání o příchodu pobočky sleduje i europoslanec Evžen Tošenovský. "Jedná se o příchodu pobočky, ne o stěhování centrály, to by bylo hodně složité," vysvětluje.

"Vznik pobočky má určitou podporu, byla by výhodná například z pohledu visegrádské čtyřky, ale každopádně půjde o běh na dlouhou trať, takové změny nikdy nejdou jednoduše," dodává.

Z hlediska zaměstnanosti by příchod ústředny Energetického regulačního úřadu znamenal nabídku pracovních míst hlavně pro vysokoškoláky. Místní školy jsou i proto jedním z hlavních důvodů pro stěhování.

"Pro nově přijímané pracovníky by platily podmínky zákona o státní službě, vzhledem k zaměření úřadu by šlo hlavně o vysokoškoláky s technickým vzděláním se znalostí minimálně jednoho světového jazyka, v případě evropských institucí, jako je například ACER, pak bývá pravidlem znalost alespoň dvou jazyků," naznačuje požadavky budoucích zaměstnavatelů Jiří Chvojka.

Jihlavě se přesun úřadu nelíbí

Zatímco Ostravané mohou mít z chystaného přesunu sídla úřadu radost, v Jihlavě převládají zcela opačné pocity.

"Mezi zaměstnanci v Jihlavě je nejistota. Nikdo zatím neví, co to bude znamenat, je to všechno takové na vodě," řekl jeden ze zaměstnanců úřadu v Jihlavě, který si nepřál uvádět své jméno.

"Mění se administrativní sídlo a pracoviště v Jihlavě zůstane se stejným počtem lidí. Nikdo se nepropouští," uklidňuje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Z případu se ale i tak stává politikum. Do záměru se totiž vložil i hejtman Vysočiny a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.

"Přesun sídla by přinesl podstatné komplikace, otřesy s dopady do profesních i osobních životů celé řady zaměstnanců úřadu," uvedl hejtman.

Podle ERÚ však pro Ostravu hovoří nejen blízkost vysokých škol, ale také mezinárodní letiště, které by ocenili hlavně lidé mířící do pobočky ACER, pokud by na její vytvoření došlo.

"V Ostravě je vysoká škola, která produkuje odborníky, máme tam mnohem větší šanci získat dostatek kvalitního personálu. Do Jihlavy se navíc nedá doletět ani vlakové spoje nejsou ideální," vysvětloval Jiří Chvojka.

S tím však na Vysočině nesouhlasí. "Neznám lépe dostupné sídlo z jakéhokoliv místa v České republice, než je Jihlava. Domnívat se, že Ostrava je snáz dostupná, je bláhové a takto zvolená argumentace je zcela účelová. Tato změna má být docílena vložením nepřijatelného přílepku novely energetického zákona," upozorňuje ve svém dopisu, který napsal ministru průmyslu a obchodu v demisi Jiřímu Ciencialovi, hejtman Běhounek.

,