Velehory zvládl, nyní má před sebou Leopold Sulovský další výzvu, tentokrát politickou.

Velehory zvládl, nyní má před sebou Leopold Sulovský další výzvu, tentokrát politickou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

O Senát a kraj je na Ostravsku zájem, kandidují horolezec i novinářka

  • 9
Sečteno podtrženo. Jednadvacet stran a sdružení se bude v krajských volbách ucházet o hlasy lidí v Moravskoslezském kraji. Už je jasno i o senátních kandidátech. Ti jdou do voleb v okrscích v Ostravě, Opavě a Karviné. Mezi nimi je i dost známých osobností.

V květnu 1991 jako první Čech stanul na nejvyšší hoře planety, Mount Everestu. Teď má před sebou novou, zatím nevyzkoušenou výzvu.

Kdo také kandiduje

  • Na hejtmana:
    * Miroslav Novák (ČSSD), náměstek hejtmana pro dopravu
    * David Sventek (ODS), šéf Regionální rady Moravskoslezsko
    * Pavol Lukša
    (TOP 09/STAN)
    , poslanec, starosta, kraj. zastupitel
    * Vít Slováček (KDU-ČSL), starosta Českého Těšína
    * Josef Babka (KSČM), ostravský zastupitel, radní kraje
    * Pavla Brady (nez.), náměstkyně primátora Opavy
  • Do Senátu:
    * Karel Sibinský (ČSSD, vol. obvod Ostrava), starosta Ostravy-Jihu
    * Petr Lachnit (SPOZ, Ostrava), dřív ministr, nyní šéf firmy
    * Jana Lorencová (Strana práce,
    vol. obvod Karviná)
    , novinářka
    * Vladimír Plaček (ČSSD, vol. obvod Opava), ředitel Ústavu sociální péče pro tělesně postižené

V říjnových volbách bude horolezec, podnikatel a také ostravský městský zastupitel Leopold Sulovský za Hnutí Ostravak kandidovat do Senátu. "Myslím, že v Senátu by měl být člověk z Ostravy, který bude kopat za město, a ne že dostane příkaz z Prahy, přes který nejede vlak," říká osmapadesátiletý Sulovský.

Připomíná, že jedním z úkolů Senátu je dohlížení na činnost Poslanecké sněmovny. To se ale dnes podle Sulovského vytratilo. "Myslím si, že do naší politiky by se snad někdy mohla vrátit etika," říká kandidát Hnutí Ostravak.

Lachnit: Jsem nespokojen

O místo v Senátu se kromě něj ve volebním okrsku 71 v Ostravě bude ucházet dalších šest kandidátů. "Konkrétně se jedná o zástupce České strany sociálně demokratické, Občanské demokratické strany, Strany práce, Komunistické strany Čech a Moravy, Komunistické strany Československa a Strany práv občanů Zemanovci," sděluje Michal Bayer, který na ostravském magistrátu řídí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti.

Kandidátem poslední strany, již zmínil, bude v senátních volbách, které se stejně jako krajské volby uskuteční 12. a 13. října, někdejší ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. "Důvodem mé kandidatury je především určitá nespokojenost s poměry, které v České republice vykrystalizovaly dvacet let po sametové revoluci," říká kandidát SPOZ, který coby ministr figuroval v několika pro něj nepříjemných kauzách.

 Čelil kritice za to, že údajně nevýhodně pronajímal státní budovy, nebo že setrval v roli jednatele firmy Alfa Horizont i několik měsíců po nástupu do ministerské funkce.

Petr Lachnit

Nemohou mu mediálně propírané kauzy z minulosti ubrat voliče? "To si rozhodně nemyslím. Ty kauzy byly pohříchu vedeny neukojenými spolustraníky, nikdy neměly reálný základ," říká Lachnit.

Ve volebním okrsku zahrnujícím Havířov, Petřvald, Rychvald, Bohumín a Dolní Lutyni se v senátních volbách bude o hlasy lidí ucházet pět politických stran: ČSSD, ODS, Národní socialisté - LEV 21, KSČM a Strana práce. Karvinský magistrát podle mluvčí Šárky Swiderové navíc přijal i jednu registraci, z níž není jasné, zda je uchazeč kandidátem politické strany či nezávislým.

"Musí buď doložit tisíc podpisů, nebo zmocněnce za stranu," říká Šárka Swiderová a dodává termín, dokdy je nutné potřebné náležitosti doplnit: 23. srpna.

Žurnalistka Lorencová je naštvaná na poměry

Mezi kandidáty, kteří se o hlasy voličů budou ucházet v karvinském okrsku, je současný senátor a starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD), havířovský zubař Radomil Schreiber (ODS) nebo třeba známá investigativní novinářka Jana Lorencová. Ta se do Senátu rozhodla kandidovat jako nezávislá pod křídly Strany práce.

Jana Lorencová

Jana Lorencová se na kandidátce politické strany objevila už v předčasných parlamentních volbách v roce 2009. Tehdy měla jako nezávislá kandidovat za Stranu zelených, později ale od kandidatury odstoupila. Co ji nyní přimělo znovu usilovat o vstup do politiky?

"Naštvanost. Jsem strašně naštvaná na to, co vidím kolem sebe. Vidím zemi, která bude za chvíli zcela zbídačená. Člověk tomu přece nemůže jen nečinně přihlížet," říká Lorencová.

Vypršel i termín pro podání kandidátních listin pro krajské volby. Oproti roku 2008 jich krajský úřad přijal o šest více. O hlasy lidí se bude ucházet celkem jednadvacet stran a sdružení, které mají na kandidátkách celkem 1 077 jmen. Zaregistrovaly se jak současné parlamentní strany vyjma Věcí veřejných, tak strany a sdružení mimoparlamentní. Mezi nimi třeba Moravané, Česká pirátská strana nebo koalice s názvem Protest - nevolím parlamentní strany.