Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přemnožená kleč se vymkla kontrole. Z Beskyd ji vyřežou dobrovolníci

  16:22aktualizováno  16:22
Borovice kleč páchá rozsáhlé škody v Beskydech. Nenáročná dřevina totiž vytlačuje původní porosty i živočichy. Dvě desítky dobrovolníků nyní tuto dřevinu vysekávají.

Dobrovolníci na začátku srpna vysekávali porosty borovice na Smrku v Beskydech. Borovice kleč byla uměle vysazena hlavně v 70. a 80. letech minulého století, aby chránila půdu před erozí. Vymkla se ovšem kontrole a vytlačila původní porosty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mačety, pilky, pevná obuv a fyzická zdatnost. To je základní výbava dobrovolníků na Smrku v Beskydech, kteří v těchto dnech pod dohledem odborníků vysekávají porosty borovice kleče. Přemnožená dřevina totiž přináší problémy.

„Borovice kleč byla uměle vysazena hlavně v 70. a 80. letech minulého století, aby chránila půdu před erozí. Vymkla se ovšem kontrole a vytlačila původní porosty,“ vysvětlil Tomáš Myslikovjan ze Správy CHKO Beskydy Agentury ochrany přírody ČR.

Fotogalerie

Místa, odkud dobrovolníci odstraní tento nepůvodní druh, začnou postupně zarůstat borůvčím.

„Borůvky jsou pak potravou ohroženého jeřábka lesního, který by se tak mohl v Beskydech více objevovat. Výsledky prací ale uvidíme až za několik let,“ přiblížila Eliška Vozníková z neziskové organizace Hnutí Duha, která celou akci organizuje.

Podle Vozníkové by obnovení původního biotopu mohlo do Beskyd přilákat znovu medvěda, tetřeva hlušce nebo ryse ostrovida.

Správa CHKO Beskydy vytvořila mapu s místy, kde je potřeba kleč vyřezávat. „Dobrovolníci postupují šachovnicovitě podle plánu. Jedná se celkem o 22 hektarů půdy v příkrém svahu, kterou projdou,“ doplnila Vozníková.

Dvě desítky zájemců tak v rámci akce nazvané Týden pro divočinu vyráží z horské chaty pod druhým nejvyšším vrcholem Beskyd každé ráno do zalesněného terénu.

Kleč prořezávají pomocí mačet i pilek. „Musíme ji uříznout co nejvíce u země a nenechat ani větvičku. Tato dřevina má totiž velkou schopnost regenerace, takže vysekávání musí být důsledné,“ zmínil vedoucí dobrovolníků Lukáš Nytra, který dohlíží také na bezpečnost.

Mnoho dobrovolníků práci brzy vzdá

„Lidé pracují v těžko přístupném svahu a v terénu, kde se nedá předvídat, zda při dalším kroku nešlápnou do prázdna a neskončí pod porostem. Absolvovali sice bezpečnostní školení, ale teprve první dny praxe je prověří. Důležitá je komunikace. Musí o sobě vědět a sledovat, kam po odřezání keř padá. Při odklízení dřevin spolupracují, vytvoří živý řetěz,“ popsal.

Mnoho dobrovolníků to po prvních zkušenostech vzdá. „Setkáváme se běžně s tím, že lidé přecení své síly a práci jednoduše nezvládnou a odjíždí domů dříve, někdy i s úrazy,“ doplnil Nytra.

Náklady na týdenní akci se pohybují kolem 60 tisíc korun. Obnova původního porostu je i součástí strategie ministerstva životního prostředí, kterou schválila vláda.

Problematikou se zabývají i Lesy ČR. „Vysekávání borovice kleče vítáme. Musí se ale dbát na to, aby původní porosty nebyly při odstranění kleče poškozeny a zda jsou potom schopny čelit například povětrnostním podmínkám. To vše musí projekty zohledňovat,“ uzavřela mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

„Zakázaná“ zvířata se volně pohybují i v kraji

Evropská unie vydala seznam takzvaných invazních druhů rostlin a živočichů, kteří ohrožují původní přírodu a které bude zakázáno chovat nebo je dovážet.

Některé druhy ze seznamu se přitom volně pohybují v Moravskoslezském kraji už nějaký čas. „Například rak signální nebo rak pruhovaný šíří račí mor, který postihuje původní české druhy raků. Mývala severního, který je také na seznamu zakázaných zvířat, v oblasti ojediněle evidujeme. Stejně tak i želvu nádhernou, u které ale zatím nebylo prokázáno, že by se v naší přírodě rozmnožovala. V jedné lokalitě pak byla do volné přírody bez souhlasu ochrany přírody vysazena nutrie říční,“ nastínila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy s tím, že podrobnosti evropského nařízení upřesní česká legislativa.

„Lidé si často neuvědomují, že když volně vypustí exotické zvíře, mohou vytvořit velký problém. Stejně jako například u pytláctví ovšem bude těžké prokázat, kdo je za výskyt invazních druhů zodpovědný,“ pokračovala Bartošová.

Nové evropské nařízení se týká i rostlin. „Například nepůvodní druh bolševníku vytlačuje naši vegetaci. Invazní rostliny představují problém i pro naše živočichy, protože ti se živí místními bylinami a na ty exotické se nedokážou adaptovat,“ uzavřela ochranářka.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Další z rubriky

Doputuje Jantarová stezka na Slezskoostravský hrad?

Kurátor David Majer na výstavě Ostravského muzea věnované starověké Číně.

Nevídané plastiky a mimořádně zvláštní artefakty staré až pět tisíc let jsou součástí výstavy Za Velkou zdí, která je k...

Bitva právníků k miliardovým závazkům OKD začne v červnu

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Datum zahájení jedné z největších očekávaných bitev právníků je konečně známé. Podle informací MF DNES začne v Ostravě...

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

Najdete na iDNES.cz