V jednací síni Okresního soudu ve Frýdku-Místku sedí na lavici obžalovaných...

V jednací síni Okresního soudu ve Frýdku-Místku sedí na lavici obžalovaných (zleva) Daniel Koma, Marcela Bažanowská a její manžel. (17. února 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dodavatel jedovatého tuzemáku, po kterém zemřela žena, dostal pět let

  • 29
Mladá žena z Komorní Lhotky na Frýdecko-Místecku po napití metanolového tuzemáku zemřela, její otec takřka oslepl. Okresní soud ve Frýdku-Místku v pátek poslal dodavatele jedovatého alkoholu Stanislava Bažanowského na pět do vězení, potrestal i jeho spolupracovníky.

Bažanowski mohl za ohrožení zdraví závadnými potravinami a zkrácení daně dostat až deset let vězení. Ale to jen proto, že se nepodařilo prokázat, že by o metanolu v používaném alkoholu věděl. Jinak by byl souzen za vraždu, případně za ublížení na zdraví s následkem smrti, a trest by byl znatelně vyšší.

"Při honbě za mamonem bylo učiněno zlo. Buďme rádi, že nebylo ještě více obětí," konstatoval soudce.

Dvaapadesátiletý bývalý elektromechanik z Českého Těšína míchal líh nejasného původu s příchutěmi, plnil ho do lahví, zátkoval a opatřoval falešnými etiketami. Šest let jeho nelegálního podnikání se nic nestalo.

Etanol a metanol padesát na padesát

"Tak dlouho však chodil se džbánem pro líh, až se ucho utrhlo," komentoval státní zástupce Alois Dlouhý. U Bažanowského se totiž našel alkohol v poměru padesát procent etanolu a padesát procent metanolu.

Stanislav Bažanowski dostal pět let.

Jeho manželka dodala předloni v září dvacet lahví velmi levného tuzemáku známému, ten několik lahví poskytl své sestře a otci. Jejich degustace skončila tragicky.

Osmadvacetiletá žena, který se údajně alkoholu napila jen výjimečně, zemřela. Stala se sedmou obětí metanolové kauzy. Šedesátiletý otec takřka oslepl, vidí jen velmi málo. Ženin osmiletý syn, najednou skoro sirotek, nyní žije u bratra zemřelé.

Propojení fungovalo následovně. Nelegální líh dodával Daniel Koma ze Staříče, další obce na Frýdecko-Místecku. Bažanowski vyráběl a ochucoval konečný alkohol. Lahve pak obvykle putovaly k dalším lidem, kteří se starali o distribuci.

Případ se projednává odděleně od hlavní metanolové větve ze Zlína, nepodařilo se totiž prokázat, odkud byl líh podnikatele Komy. Ten totiž o jeho původu zarytě mlčí, nebo tvrdí, že jsou to zbytky z večerky, kterou kdysi provozoval jeho syn. Navíc se u Bažanowského našly barely i od jiného dodavatele, který bude údajně souzen ve Zlíně.

Kupovat velmi levný alkohol? Velké riziko

Jak uvedla ČTK, na některých barelech byly křížky označující, že jde o látku škodlivou zdraví. Jednalo se totiž o technický líh. Soudce řekl, že Bažanowskému muselo být jasné, že se nejedná o potravinářský líh, o látku určenou k požívání. Když 11. září 2012 slyšel o úmrtích, sám šel něco vylít. "Proč by to dělal, kdyby si byl jist, že je vše v pořádku?" upozornil soudce.

Dodal ale, že velkou chybu udělali i poškození, a to tím, že kupovali velmi levný alkohol. "Muselo jim být jasné, že jde o alkohol nejasného původu a je tam určité riziko," konstatoval předseda senátu.

Bažanowského manželka dostala tříletou podmínku, dodavatel lihu Koma půjde do vězení na dva roky a tři měsíce. Další distributoři Pavel a Leo Paškovi půjdou za krácení daně za mříže na tři roky, Libor Olšar na dva roky. Navíc musí zdravotním pojišťovnám a pozůstalým zaplatit statisícové částky.

,