Kamzíci v Jeseníkách zdomácněli, nyní se rozhoduje o početnosti populace.

Kamzíci v Jeseníkách zdomácněli, nyní se rozhoduje o početnosti populace. | foto: Štěpán Mikulka

Odstřel sníží počet kamzíků v Jeseníkách. Kolik jich v horách zůstane?

  • 121
Poslední týdny života mají před sebou téměř dvě desítky kamzíků horských v Jeseníkách. V listopadu začne jejich lov, který potrvá do konce roku. Populace se tak sníží zhruba na dvě stovky, přitom v Jeseníkách žilo před dvaceti lety téměř tisíc kusů.

Kamzíci v tak hojném počtu ničili lesní porosty, proto botanici prosadili návrh, aby z přírodní rezervace zcela vymizeli. Protesty lidí tomu zabránily. Může tam ale žít jen právě dvě stovky zvířat. Obhájci kamzíka si přejí jejich počet zdvojnásobit.

Kamzíci v Jeseníkách

1910 – Řád německých rytířů žádá arcivévodu Evžena při jeho návštěvě Karlovy Studánky, aby s císařem projednal vysazení alpských kamzíků v Jeseníkách.
12. října 1912 – Do Karlovy Studánky přišel telegram: Kamzíci povoleni. Vše nutno připravit. Důvěrné.
22. února 1913 – Prvních pět kamzíků vypuštěno do aklimatizační obůrky na Suti v revíru Hubertov.
1913 až 1919 – Kamzíci hynuli, bylo nutné dovážet další.
1914 – Narodila se dvě mláďata.
1924 – Obůrka končí, do volné přírody bylo vypuštěno 21 kamzíků.
1945 – Kamzíci v Jeseníkách zdomácněli, žilo jich tam asi sto.
1975 – Kamzíků už bylo asi pět stovek.
1979 – Krajský národní výbor v Ostravě zřídil chovatelskou kamzičí oblast. Tím také začal jejich plánovitý chov i odlov.
1992 - Zlom v oblasti myslivosti.
1993 až 2003 – Po pronájmu honiteb, kde žili kamzíci, jejich počet klesl z asi 650 na 100 kusů.
2000 – Ministerstvo životního prostředí rozhodlo o vyloučení kamzíka z národní rezervace.
5. října 2011 – I díky petici s 25 tisíci podpisy ministerstvo rozhodlo, že kamzík v Jeseníkách zůstane.

"Letní sčítání ukázalo, že v Jeseníkách žije asi 260 kamzíků. Je to jen odhad a zřejmě trochu nadsazený, když před rokem jich bylo 201. Loni jsme povolili odlov čtrnácti, letos devatenácti kusů," říká Miroslav Kvapil z odboru životního prostředí a zemědělství Olomouckého kraje, který dohlíží na chov kamzíků v Hrubém Jeseníku.

Kamzíkům se v Jeseníkách daří dobře už rovných sto let, ale doby, kdy jich tam žilo až tisíc, jsou nenávratně pryč.

O kamzících se bude diskutovat

"Po velkých potížích se 19. února 1913 podařilo rakouským lesníkům chytit v Alpách sedmnáct kamzíků, z nichž pět vlakem odcestovalo do Vídně a poté na Bruntálsko - do aklimatizační obůrky na Suti v revíru Hubertov, nedaleko známé chaty Ovčárna. Tam byli vypuštěni 22. února 1913," připomíná vysazení kamzíka horského v Jeseníkách Jiří Pecháček z občanského sdružení Jesenický kamzík.

Sdružení vzniklo, když lidé zjistili, že v Plánu péče CHKO Jeseníky na léta 2003 až 2013 se s kamzíkem vůbec nepočítá.

Po delší době se tento týden obhájci i odpůrci kamzíka opět sejdou. Někteří zřejmě už v úterý odpoledne v bruntálském zámku, kde vernisáží odstartuje výstava nazvaná Kamzík horský - 100 let kamzíků v Jeseníkách. Další koncem týdne na odborné konferenci, kde opět zazní argumenty pro i proti.

Hrozilo kamzíkovi vyhubení?

"Rádi bychom využili příležitosti a rozpoutali debatu o tom, jak velká populace kamzíků by mohla v Jeseníkách žít," netají předseda občanského sdružení Jesenický kamzík Zdeněk Pavlíček.

"My na konferenci budeme a debatě se určitě bránit nebudeme. Pokud vím, není to tak, že CHKO Jeseníky by se v minulosti nějak aktivně snažila o úplné vyhubení kamzíka," říká vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michaela Pruknerová.

Zdeněk Pavlíček s tím souhlasí jen částečně. "Netvrdím, že přímo dělali něco pro likvidaci zvířat, ale v plánu péče CHKO Jeseníky na léta 2003 až 2013 bylo jasně řečeno, že dlouhodobým cílem je úplné vyloučení kamzíka z této oblasti. A jelikož tento dokument je závazný, fakticky dříve či později hrozilo kamzíkovi horskému vyhubení," zopakoval Pavlíček.

O petici na záchranu kamzíků byl obrovský zájem

Situace ze změnila před rokem. Poté, co petici za záchranu kamzíka podepsalo přes 25 tisíc lidí, sešli se obhájci i odpůrci kamzíka a ministerstvo životního prostředí změnilo názor. Schválilo kompromis: kamzík v Jeseníkách zůstane, ale jen v počtu okolo 200 kusů.

Malebná Karlova Studánka v roce 1907.

Z tohoto telegramu arcivévoda Evžen zjistil, že první pětice kamzíků z Alp už běhá v Jeseníkách.

Telegram arcivévody Evžena, ve kterém oznámil povolení přesunu prvních kamzíků z Alp do Jeseníků.

"Takzvaný normovaný stav je 151 kusů, ale jde pouze o dospělá zvířata. I s mláďaty jich tedy může být okolo dvou set, nebo i víc, mnohá totiž nepřežijí zimu," vysvětluje Miroslav Kvapil z odboru životního prostředí a zemědělství Olomouckého kraje. Ten má na starosti dohled nad chovem kamzíků v celém Hrubém Jeseníku.

"Podle názoru některých odborníků by bylo vhodnější, kdyby se normovaný stav zvířat zvýšil alespoň na 300. Už proto, aby kamzíci nedegenerovali," říká Kvapil, podle kterého ale kraj nemá na změnu povoleného množství žádný vliv.

Podnět by musel nejspíš vzejít od majitele honiteb, a tím jsou hlavně Lesy České republiky. V jejich zájmu to ale není. Přemnožení kamzíci totiž ničili mladé stromy.

Myslíte si, že do Jeseníků patří kamzíci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 30. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1044
Ne
Ne 208

 "Kamzíci v minulosti způsobovali škody tím, že okusovali lesní porosty. To bylo v době, kdy byl jejich celkový počet několikanásobně vyšší. V současné době vznikají škody jen místně, převážně tam, kde zvěř zimuje," říká mluvčí Lesů ČR Zdeněk Boublík.

"Současný stav považujeme za vyvážený. Populace je schopná se samovolně reprodukovat, a přitom nezpůsobuje významné hospodářské ani jiné škody," dodal mluvčí.

Jiří Pecháček ze sdružení Jesenický kamzík míní, že Jeseníky by uživily 400 až 500 zvířat. "Obávám se, že v případě kruté zimy může jejich počet klesnout natolik, že jim bude hrozit vyhynutí," říká. Šéf sdružení Pavlíček chce nastolit debatu alespoň o zvýšení na 350 až 400 kusů.