Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Domkaři v Ostravě dostanou popelnice na bioodpad a zákaz pálit listí

  • 19
Radní Ostravy chtějí zakázat pálení suché trávy a listí. Zákaz podle nich omezí znečišťování už tak špatného ovzduší a stížnosti sousedů na nepříjemný kouř. Jako náhradu budou mít lidé zdarma kontejnery na bioodpad.

„O podobě obecně závazné vyhlášky teprve jednáme. Platit by měla až od roku 2017,“ říká náměstkyně ostravského primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Město už v předstihu nabídne vlastníkům zahrad řešení, jak se biologického odpadu zbavit pohodlně, přitom levně a čistě. S návrhem přišla městská společnost OZO, která se zabývá svozem a zpracováním komunálního odpadu. V květnu začne zájemcům rozvážet bio popelnice.

Jde o hnědé popelnice o objemu 240 litrů, určené jen na biologicky rozložitelný odpad: větve, trávu, listí, zbytky rostlin i zeminu z květináčů, spadané ovoce, zelené natě, slupky a další zbytky zeleniny či ovoce před tepelnou úpravou. Do konce září by měli mít nádobu všichni zájemci.

„Předpokládám, že k domkům rozvezeme až 15 tisíc bio popelnic. Bezplatně ji může získat každý vlastník obydleného rodinného domu se zahradou, který o ni požádá - buď vyplní papírový formulář, který najde ve schránce, nebo elektronickou žádanku na webových stránkách města,“ říká jednatel OZO Karel Belda.

Někteří lidé zatím vozí bioodpad do sběrného dvora

Obsah popelnic bude OZO zdarma vyvážet od dubna do listopadu jednou za dva týdny a od prosince do března jednou za měsíc.

„Už abychom tu popelnici měli doma. Manžel zatím vozí bioodpad do sběrného dvora, ale ubývají mu síly, proto se u toho vždycky rozčiluje, “ říká starší žena ze Staré Bělé.

Náměstek primátora Michal Mariánek patří k více než třem tisícům obyvatel Ostravy, kteří už hnědou popelnici doma mají. „Bydlím v Petřkovicích. Bio popelnici mám tři roky a za její vyvážení platím téměř 800 korun ročně,“ říká Mariánek.

Teď může peníze ušetřit. A nejen on. „Každý může požádat o bio popelnici. Kdo už ji má a splní podmínky, přejde ze systému placené do systému neplacené služby,“ říká Belda.

Někteří lidé chtějí využívat obě služby, protože jedna popelnice jim nestačí.