Tomáš Sova se šestiletým synem Denisem. Jemu se zrak naštěstí vrátil.

Tomáš Sova se šestiletým synem Denisem. Jemu se zrak naštěstí vrátil. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jedovatý alkohol obrátil mnoha lidem život vzhůru nohama

  • 11
Metanolová kauza zasáhla do osudů stovek lidí. Většině obětí jedovatého alkoholu a jejich rodinám se náhle změnil život. Některým jen dočasně, další ale takové štěstí neměli a nyní si musí zvykat na nový život. Ať už proto, že oslepli, nebo že ztratili nejbližší příbuzné.

Bez práce, bez peněz, bez představy, co dál. Tak přežíval první dny po návratu z nemocnice lesní dělník Tomáš Sova z Budišova nad Budišovkou. Při oslavě svých 34. narozenin se přiotrávil metanolem a téměř přišel o zrak.

Testování alkoholu

Lidé, kteří mají doma lihoviny nejasného původu, si je mohou nechat zdarma otestovat na přítomnost metanolu.

Stačí, když podezřelé lahve odnesou na nejbližší hygienickou stanici.

Bližší informace získají v době od 8 do 15 hodin na informační telefonní lince 595 138 179.

"Vidím, ale špatně. Nedávno jsem si dodělal řidičák na kamion, teď je mi na nic. A do lesa se taky vrátit nemůžu," líčil tehdy v přesvědčení, že mlhavý závoj před očima mu zůstane už natrvalo. Porucha naštěstí vymizela a muž se asi po měsíci vrátil k práci v lese.

Oslepl, neobejde se bez pomoci

To 51letý Vladimír Lipina z Havířova už se do práce vrátit nemůže. Vypil dvě sklenice jedovatého rumu a v pátek 14. září mu lékaři sdělili krutý ortel: už neuvidí. Jeho život se ocitl v troskách. Se zrakem totiž ztratil i samostatnost a tím nejen práci, ale také původní domov. Jemu i jeho dceři bylo jasné, že nemůže zůstat sám v bytě.

"Zvykáme si. Všem se nám změnil život," říká pětadvacetiletá Markéta Lipinová, která se o nevidomého otce stará od propuštění z nemocnice. Nastěhovala ho do domku, v němž žije s přítelem a synem. "Učíme se nové věci. Pro taťku je to v jeho věku těžké," říká mladá žena.

Ačkoli o tom nemluví, je zřejmé, že těžké to je i pro ni a další členy rodiny. Na otázku, zda se otec už naučil díky pomoci lidí z Tyfloservisu vyjít sám ven, reaguje jednoznačně: "To v žádném případě. Chodím s ním já. Pomáhá i můj přítel a taťkův bratr." A pokud jde o její představu trestu pro pachatele, kteří jedovatý alkohol namíchali, odpoví bez váhání: "Přála bych jim to samé, co se stalo otci."

Tak to vnímá i slepý muž: "Přál bych jim, aby dopadli jako já." Markéta Lipinová netají, že ve víru změn a nových povinností, které jí nastaly, ještě neměla čas řešit otázky odškodnění pro otce. Ale chystá se na to a zvažuje, že požádá o pomoc Bílý kruh bezpečí.

Přišla o muže, lidé jí závidí

Přesně to před časem udělala žena z Ostravy, které metanol zabil manžela. A už se dočkala vyplacení finanční pomoci od státu určené obětem trestných činů. Žena požádala o peníze ve chvíli, kdy byla v zoufalé situaci: neměla za co žít ani z čeho zaplatit pohřeb - na ten si musela vypůjčit.

O bezútěšné situaci vdovy, která se ocitla v životní krizi - bez manžela, který živil rodinu, bez práce, bez peněz a iluzí, že jí někdo pomůže - se MF DNES dozvěděla od sousedky ženy. Redakci se podařilo domluvit s radnicí obvodu, ve kterém žena žije, okamžitou pomoc. Vdova dostala práci v údržbě zeleně a kontakt na Bílý kruh bezpečí. Ten jí pomohl zařídit vyplacení peněžité pomoci státu.

Žena je za pomoc vděčná, ale bojí se o tom mluvit. Zdrtilo ji, že ačkoli přišla o manžela, lidé z jejího okolí ji teď pomlouvají. Za to, že byla v novinách i televizi. Nezdráhají se jí vmést na ulici přímo do očí hodně zlá, až krutá slova.

Ostravskou psycholožku Ludmilu Mrkvicovou takové chování děsí, ale nepřekvapuje. "Ze společnosti se vytrácí vzájemná úcta. Je to šílené, ale někdy se zdá, že naše hlavní vlastnosti jsou závist a zášť. Neplatí to o všech lidech, jistě máme i lepší vlastnosti, ale víc jsou bohužel slyšet ti, kteří moc nepřemýšlejí, kritizují a šíří negativní energii," líčí Mrkvicová. "Měli bychom se zamyslet a snažit se druhé častěji chválit a oceňovat," říká.