Pohled na ostravskou huť ArcelorMittal, někdejší Novou huť.

Pohled na ostravskou huť ArcelorMittal, někdejší Novou huť. | foto: ČTK

Za miliardy do hutí se bude lidem na Ostravsku lépe dýchat

  • 4
Ke zlepšení životního prostředí v celém regionu mají Ostravsku pomoci miliardy z Evropské unie. Část peněz už míří do kraje, velké hutní firmy jako ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny už začínají stavět zařízení na čištění spalin za miliardy korun.

Odprášení, odsíření, snížení emisí dusíku... Hutní firmy ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny spustily v posledních dnech nové ekologické investice za miliardy korun.

"Uzavřeli jsme smlouvu na výstavbu nového fluidního kotle pro naši elektrárnu v hodnotě 1,5 miliardy korun, díky kterému se sníží emise oxidů dusíku o 700 tun a oxidu siřičitého o tisíc tun ročně," řekl generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava Tapas Rajderkar.

Generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Tapas Rajderkar.

"Po spuštění v roce 2016 nahradí nový kotel čtyři stávající, které budou odstaveny," dodává. Výstavba nového fluidního kotle je součástí série ekologických investicí ostravské firmy přesahující tři miliardy korun.

Peníze z EU a povolenky zdarma

"Za takovou částku bychom mohli postavit menší ocelárnu," přibližuje rozsah investice Tapas Rajderkar. V současnosti jsou v ostravském Mittalu v běhu hned tři velké ekologické akce.

Vedle výstavby nového fluidního kotle za 1,5 miliardy korun to je také odsíření kotlů elektrárny za půl miliardy korun a denitrifikace (snížení emisí oxidů dusíku) kotlů za miliardu korun. V rámci odsíření by se pak měly emise oxidu siřičitého snížit čtyřikrát.

"Projekt je dokončen a nyní probíhá jeho testování," vysvětluje tisková mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Dvořáková Černá. "Součástí je také měřicí aparatura pro kontinuální měření," doplňuje informace.

Na denitrifikaci kotlů elektrárny bude huť díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí čerpat zhruba 400 milionů korun, za jedenapůlmiliardovou investici do nového kotle získá Mittal více než čtyři miliony povolenek CO2 zdarma.

Evropské dotace pomohou i Třinci

Stamiliony korun zamířily rovněž na ekologické akce i v nedalekém Třinci. "V pátek jsme zahájili rekonstrukci odsávání prachu z odléváren vysokých pecí," sděluje podrobnosti mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

"Odsávání odléváren snižuje prašnost jednak v okolí hutě, ale také zlepší pracovní podmínky zaměstnanců. Je to jedna z největších investic, kterou v nejbližší době ukončíme," informuje generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

"Rekonstrukce odsávání za téměř 200 milionů korun je jedna z dvanácti ekologických investic za celkem 2,6 miliardy korun, na které poskytne dotaci také Evropská unie. Díky nim klesne celkový objem emisí tuhých znečišťujících látek nejméně o třetinu současného stavu," dokončuje Jan Czudek.