Kupte si za 158 milionů Ostravicu. Příliš drahé, říká iniciátor petice

  19:23aktualizováno  19:23
Majitel zchátralého souboru památkově chráněných budov Ostravica-Textilia v centru Ostravy zahájil jejich dražbu. Jenže požadovanou částku zhruba 158 milionů korun zatím nikdo není ochoten vydat. A iniciátoři petice za záchranu budov jsou přesvědčení, že se nyní žádný kupec nenajde.

Žalostný stav módního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Nejvyšší nabídka? Zatím nebyla učiněna, přečtete si na webu, kde probíhá dražba celku budov bývalé Ostravici-Textilia, jež vlastní Amádeus Real. Domy dál pustnou a iniciátoři petice nepolevují v boji o jejich záchranu.

"Nemyslíme si, že je šance prodat nemovitost za tak přemrštěně vysokou částku," říká Lukáš Černohorský, iniciátor petice za záchranu Ostravici, již na webu podepsalo už přes 6 300 lidí.

Proč je Ostravica tolik ceněná?

Trojice domů patří k architektonickým skvostům města. Blok tvoří bývalý Obchodní dům Textilia od architektky Marie Frommerové, budova bývalé banky od otce a syna Deiningerových a nárožní dům od Felixe Neumanna.
 

Naráží na to, že vlastník celku vzácných a nyní pustnoucích budov, v nichž se kdysi nacházel i oblíbený dům módy, pro aukci nasadil nebývale vysokou vyvolávací cenu: bezmála 158 milionů korun.

Další postup majitele není jasný

Jen pro představu - zhruba stejnou částku má například moravskoslezský krajský úřad vyčleněnu pro všechny své domovy s pečovatelskou službou a podobné organizace na celý rok 2013.

Zatím se ukazuje, že o koupi domů není zájem. Do aukce, která potrvá až do 15. února, se dosud nikdo nezapojil.

Trojice domů, z nichž dva jsou památkově chráněny, tak zatím dál pustne. Podle Lukáše Černohorského by přitom byla možnost je prodat. "To by je ale vlastník, společnost Amádeus Real, musel zkusit prodat za cenu stanovenou podle klíče, který popsal v dopise městu z 12. ledna. Kupující by tak mohl budovy koupit za cenu určenou znalcem navýšenou o případný bonus ve výši deset až patnáct procent z odhadnuté ceny," uvedl zástupce petičního výboru.

Zda ale majitel o tomto způsobu prodeje domů uvažuje, není jasné. K záležitosti Ostravice se totiž zástupci vlastníka vyjadřují jen velmi stroze. "Aukce nyní probíhá. Do jejího ukončení nebudeme další vývoj předjímat," sdělil mluvčí firmy Amádeus Real Jan Piskáček.

 Stav dnes zpustlých domů, pod jejichž podobu se podepsali věhlasní architekti Marie Frommerová, otec a syn Deiningerovi či Felix Neumann, se zatím dál zhoršuje.

Takto vypadal poutač upozorňující na špatný stav Ostravice, který někdo ukradl.
Poutač, který petiční výbor za záchranu Ostravice, umístil na zastávku Nová
Poutač, který iniciátoři petice za záchranu Ostravice, vyvěsili před jednou z

Poutače, které vyvěšují iniciátoři petice za záchranu budov.

To potvrdil i ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. "Obecně lze říct, že každá budova, která nemá využití, kulturní památky nevyjímaje, je tímto svým stavem ohrožena. Nejinak je tomu u komplexu domů zvaného Ostravica-Textilia," řekl Michal Zezula.

Útvar hlavního architekta města Ostravy (ÚHA) přitom loni v Ostravici provedl kontrolu, aby zjistil, jaký je její skutečný stav. Součástí kontroly byl i stavebně-technický posudek, na jehož základě nyní památkáři vypracovávají opatření k nápravě, jež následně ÚHA nařídí vlastníkovi provést.

S vypracováním návrhu opatření by památkáři měli být hotovi zhruba do měsíce. Lhůta, v jaké musí vlastník nařízená opatření provést, ale není jasně stanovena. Z rámce zákona vyplývá, že by měla být "přiměřená charakteru nařízených opatření". "V případě náročnějších stavebních zásahů se tedy jistě nebude jednat řádově o dny, ale spíše o týdny či měsíce," upřesnil Michal Zezula.

Módní dům Ostravica jako noční parádnice.
A stejné schodiště v dobách, kdy byl módní dům v provozu. Děsivý rozdíl.

Pohled do minulosti nákupního cetra Ostravica -Textilia.

Iniciátoři petice zatím nepolevují v boji za záchranu domů. Lukáš Černohorský v těchto dnech rozšířil trestní oznámení kvůli krádežím transparentů upozorňujících na tristní stav budov. Plachty s nápisy jako Dárek Ostravici??? Demolici!!! totiž nedlouho po vyvěšení do blízkosti historických domů, případně i na jiná místa centra Ostravy, někdo ukradl. A nejen je, ale například i petiční archy s podpisy. Krádež přitom zástupci petičního výboru označují za porušení petičního práva (podrobnosti o transparentech zde).

Polevit ve snahách o poukazování na špatný stav domů ale nechtějí ani nyní. "Transparenty plánujeme vyvěšovat i dál, pokud se nám povede najít dostatečně vhodná místa," řekl Lukáš Černohorský.

Vše směřuje k soudní při

Příběh bývalé Ostravici-Textilia vygradoval loni na jaře. Tehdy Amádeus Real vypověděl městu kupní smlouvu na pozemky sousedící s Ostravicou, kde chtěl postavit nové obchodní centrum navazující na historický komplex domů.

Naštvalo ho, že mu centrální ostravský obvod odmítl vydat povolení k umístění stavby, neboť žádal doplnit některé informace k novému projektu a zajímal se i o to, co vlastník udělal pro záchranu historických budov.

Po sporech obvod nakonec souhlas s umístěním stavby vydal, firma ale přesto dál trvá na výpovědi z kupní smlouvy. Loni v prosinci přitom vlastník sdělil, že po městě požaduje odškodné 1,58 miliardy korun jako odškodné za zmaření projektu (více zde).

Vedení města peníze odmítlo vydat a celou záležitost předalo centrálnímu obvodu, který by měl figurovat i u případného soudu. Zástupci obvodu nyní čekají, až jim z magistrátu pošlou všechny písemnosti a informace, jež budou potřebovat nejen pro případný soudní spor, ale i pro další jednání s vlastníkem.

Kdysi chlouba Ostravy, v současnosti stále více ruiny. To je soubor budov Ostravica-Textilia.

Kdysi chlouba Ostravy, v současnosti stále více ruiny. To je soubor budov Ostravica-Textilia.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Najdete na iDNES.cz