Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drobní akcionáři chtějí žalovat Třinecké železárny, vadí jim cena akcií

  19:30aktualizováno  19:30
Snaha společnosti Moravia Steel, která je většinovým vlastníkem Třineckých železáren, o vytěsnění drobných akcionářů, pravděpodobně narazí. Společnost rozhodla o nuceném výkupu akcií na středeční valné hromadě, jenže některým malým podílníkům se nabízená cena nelíbí a chtějí se bránit.

Provoz Třineckých železáren boj o akcie sice neovlivní, ale k firemnímu klidu rozhodně nepřispěje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Cílem výkupu akcií minoritních vlastníků je splnění zákonných požadavků, které se týkají transparentnosti akciových společností a vyžadují jasnou a prokazatelnou vlastnickou strukturu. Akcie Třineckých železáren na majitele budou po výkupu změněny na akcie na jméno a zůstanou v listinné podobě," vysvětlila důvody výkupu mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

"Za jednu akcii vyplatí vlastníkům protiplnění ve výši 1 815 korun. Je to o 82 koruny více, než určil znalecký posudek," dodala mluvčí.

"Jde o vstřícný krok vůči minoritním akcionářům a zohledňuje příznivý ekonomický vývoj ve společnosti a očekávaný pozitivní hospodářský výsledek v dalším období," řekl ředitel pro správu majetku Moravia Steel Mojmír Kašprišin.

Průběh valné hromady byl skandální, míní minoritní akcionář

Ne všichni drobní akcionáři s tímto krokem ale souhlasí. Chystají se dokonce k soudu. Nelíbí se jim totiž ani cena akcií,  ani samotný průběh valné hromady, která o výkupu rozhodla.

"Průběh valné hromady byl skandální. Nelíbí se nám ani cena, za kterou se mají akcie vykupovat," říká jeden z minoritních akcionářů Aleš Hodina.

Nelíbí se mu například, že ho zástupci většinového akcionáře nechtěli ani nechat nahlédnout do znaleckého odhadu určujícího cenu akcií.

"Nejprve nám tu zprávu nechtěli dát vůbec k dispozici, ani k nahlédnutí. Až po dvou hodinách obstrukcí ze strany zástupců většinového akcionáře se to povedlo," přiblížil Hodina detaily jednání.

Cena prý také není výhodná. Někteři jsou ale spokojení

Soudit se chce také o cenu akcií.

"Zisky Třineckých železáren, ze kterých se odvodila cena výkupu, mohly být úplně jiné, vyšší," vysvětluje.

"Prakticky veškeré obchody za železárny provádí právě společnost Moravia Steel a její zisky jsou podobné těm z Třineckých železáren. Kdyby tato obchodní činnost zůstala železárnám, mohly by mít dvojnásobné zisky. A obdobná by podle mne měla být i cena akcií," naznačil hodnotu, za kterou by se měly vlastnické listy drobných akcionářů vykupovat.

Tato částka, okolo 3 600 korun, je hodně podobná ceně, za kterou se v roce 2007, tedy v době, kdy bylo ocelářství na vrcholu, obchodovalo s akciemi třineckých železáren v RM-systému. Od té doby se ovšem situace na ocelářském trhu výrazně změnila.

Svědčí o tom i zkušenost Vlasty Bendové, která se rozhodla několik akcií prodat.

"Volali mi různí lidé, nabízeli mi od pěti set do patnácti set korun. Ale asi šlo o nějaké vtipálky. Přece bych neprodávala tak levně, když vím, že se na podzim budou akcie vykupovat za 1 850 korun," řekla.

Výkup akcií má začít ve druhé polovině září, drobní akcionáři, kterých se prodej týká, se o podrobnostech a možnostech prodeje mohou informovat na stránkách Třineckých železáren nebo společnosti Cyrrus Corporate Finance, která jejich výkup zajišťuje.

Autor:Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Policie prověřuje podezření z korupce ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Sotva trochu ztichl rozruch po odvolání ředitele Svatopluka Němečka, o Fakultní nemocnici Ostrava se zajímá policie....

Dušan Rapoš točí pohádku. Draka bolí hlava i ve štramberské jeskyni

Herci se při natáčení pohádky potýkali s nízkými teplotami.

V dračí sluj se dočasně proměnila jeskyně Šipka ve Štramberku. Začátkem března si totiž známou lokalitu vybrali filmaři...

Muž neoprávněně zastupoval skoro stovku lidí, na advokáta si jen hrál

(Ilustrační snímek)

Lidem na Bruntálsku nabízel právní služby falešný advokát. Vyžádal si jejich plnou moc a za peníze je zastupoval...

Najdete na iDNES.cz