Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drobní akcionáři chtějí žalovat Třinecké železárny, vadí jim cena akcií

  19:30aktualizováno  19:30
Snaha společnosti Moravia Steel, která je většinovým vlastníkem Třineckých železáren, o vytěsnění drobných akcionářů, pravděpodobně narazí. Společnost rozhodla o nuceném výkupu akcií na středeční valné hromadě, jenže některým malým podílníkům se nabízená cena nelíbí a chtějí se bránit.

Provoz Třineckých železáren boj o akcie sice neovlivní, ale k firemnímu klidu rozhodně nepřispěje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Cílem výkupu akcií minoritních vlastníků je splnění zákonných požadavků, které se týkají transparentnosti akciových společností a vyžadují jasnou a prokazatelnou vlastnickou strukturu. Akcie Třineckých železáren na majitele budou po výkupu změněny na akcie na jméno a zůstanou v listinné podobě," vysvětlila důvody výkupu mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

"Za jednu akcii vyplatí vlastníkům protiplnění ve výši 1 815 korun. Je to o 82 koruny více, než určil znalecký posudek," dodala mluvčí.

"Jde o vstřícný krok vůči minoritním akcionářům a zohledňuje příznivý ekonomický vývoj ve společnosti a očekávaný pozitivní hospodářský výsledek v dalším období," řekl ředitel pro správu majetku Moravia Steel Mojmír Kašprišin.

Průběh valné hromady byl skandální, míní minoritní akcionář

Ne všichni drobní akcionáři s tímto krokem ale souhlasí. Chystají se dokonce k soudu. Nelíbí se jim totiž ani cena akcií,  ani samotný průběh valné hromady, která o výkupu rozhodla.

"Průběh valné hromady byl skandální. Nelíbí se nám ani cena, za kterou se mají akcie vykupovat," říká jeden z minoritních akcionářů Aleš Hodina.

Nelíbí se mu například, že ho zástupci většinového akcionáře nechtěli ani nechat nahlédnout do znaleckého odhadu určujícího cenu akcií.

"Nejprve nám tu zprávu nechtěli dát vůbec k dispozici, ani k nahlédnutí. Až po dvou hodinách obstrukcí ze strany zástupců většinového akcionáře se to povedlo," přiblížil Hodina detaily jednání.

Cena prý také není výhodná. Někteři jsou ale spokojení

Soudit se chce také o cenu akcií.

"Zisky Třineckých železáren, ze kterých se odvodila cena výkupu, mohly být úplně jiné, vyšší," vysvětluje.

"Prakticky veškeré obchody za železárny provádí právě společnost Moravia Steel a její zisky jsou podobné těm z Třineckých železáren. Kdyby tato obchodní činnost zůstala železárnám, mohly by mít dvojnásobné zisky. A obdobná by podle mne měla být i cena akcií," naznačil hodnotu, za kterou by se měly vlastnické listy drobných akcionářů vykupovat.

Tato částka, okolo 3 600 korun, je hodně podobná ceně, za kterou se v roce 2007, tedy v době, kdy bylo ocelářství na vrcholu, obchodovalo s akciemi třineckých železáren v RM-systému. Od té doby se ovšem situace na ocelářském trhu výrazně změnila.

Svědčí o tom i zkušenost Vlasty Bendové, která se rozhodla několik akcií prodat.

"Volali mi různí lidé, nabízeli mi od pěti set do patnácti set korun. Ale asi šlo o nějaké vtipálky. Přece bych neprodávala tak levně, když vím, že se na podzim budou akcie vykupovat za 1 850 korun," řekla.

Výkup akcií má začít ve druhé polovině září, drobní akcionáři, kterých se prodej týká, se o podrobnostech a možnostech prodeje mohou informovat na stránkách Třineckých železáren nebo společnosti Cyrrus Corporate Finance, která jejich výkup zajišťuje.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Místo Nového bytu Masaryk. Frýdek-Místek změnil názvy zastávek autobusů

Frýdecko-místecká MHD jezdí zdarma, zájem je veliký.

Rozporuplné ohlasy sklidil Frýdek-Místek za to, že změnil názvy dvanácti autobusových zastávek. Někteří diskutující na...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Najdete na iDNES.cz