Provoz Třineckých železáren boj o akcie sice neovlivní, ale k firemnímu klidu rozhodně nepřispěje.

Provoz Třineckých železáren boj o akcie sice neovlivní, ale k firemnímu klidu rozhodně nepřispěje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Drobní akcionáři chtějí žalovat Třinecké železárny, vadí jim cena akcií

  • 0
Snaha společnosti Moravia Steel, která je většinovým vlastníkem Třineckých železáren, o vytěsnění drobných akcionářů, pravděpodobně narazí. Společnost rozhodla o nuceném výkupu akcií na středeční valné hromadě, jenže některým malým podílníkům se nabízená cena nelíbí a chtějí se bránit.

"Cílem výkupu akcií minoritních vlastníků je splnění zákonných požadavků, které se týkají transparentnosti akciových společností a vyžadují jasnou a prokazatelnou vlastnickou strukturu. Akcie Třineckých železáren na majitele budou po výkupu změněny na akcie na jméno a zůstanou v listinné podobě," vysvětlila důvody výkupu mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

"Za jednu akcii vyplatí vlastníkům protiplnění ve výši 1 815 korun. Je to o 82 koruny více, než určil znalecký posudek," dodala mluvčí.

"Jde o vstřícný krok vůči minoritním akcionářům a zohledňuje příznivý ekonomický vývoj ve společnosti a očekávaný pozitivní hospodářský výsledek v dalším období," řekl ředitel pro správu majetku Moravia Steel Mojmír Kašprišin.

Průběh valné hromady byl skandální, míní minoritní akcionář

Ne všichni drobní akcionáři s tímto krokem ale souhlasí. Chystají se dokonce k soudu. Nelíbí se jim totiž ani cena akcií,  ani samotný průběh valné hromady, která o výkupu rozhodla.

"Průběh valné hromady byl skandální. Nelíbí se nám ani cena, za kterou se mají akcie vykupovat," říká jeden z minoritních akcionářů Aleš Hodina.

Nelíbí se mu například, že ho zástupci většinového akcionáře nechtěli ani nechat nahlédnout do znaleckého odhadu určujícího cenu akcií.

"Nejprve nám tu zprávu nechtěli dát vůbec k dispozici, ani k nahlédnutí. Až po dvou hodinách obstrukcí ze strany zástupců většinového akcionáře se to povedlo," přiblížil Hodina detaily jednání.

Cena prý také není výhodná. Někteři jsou ale spokojení

Soudit se chce také o cenu akcií.

"Zisky Třineckých železáren, ze kterých se odvodila cena výkupu, mohly být úplně jiné, vyšší," vysvětluje.

"Prakticky veškeré obchody za železárny provádí právě společnost Moravia Steel a její zisky jsou podobné těm z Třineckých železáren. Kdyby tato obchodní činnost zůstala železárnám, mohly by mít dvojnásobné zisky. A obdobná by podle mne měla být i cena akcií," naznačil hodnotu, za kterou by se měly vlastnické listy drobných akcionářů vykupovat.

Tato částka, okolo 3 600 korun, je hodně podobná ceně, za kterou se v roce 2007, tedy v době, kdy bylo ocelářství na vrcholu, obchodovalo s akciemi třineckých železáren v RM-systému. Od té doby se ovšem situace na ocelářském trhu výrazně změnila.

Svědčí o tom i zkušenost Vlasty Bendové, která se rozhodla několik akcií prodat.

"Volali mi různí lidé, nabízeli mi od pěti set do patnácti set korun. Ale asi šlo o nějaké vtipálky. Přece bych neprodávala tak levně, když vím, že se na podzim budou akcie vykupovat za 1 850 korun," řekla.

Výkup akcií má začít ve druhé polovině září, drobní akcionáři, kterých se prodej týká, se o podrobnostech a možnostech prodeje mohou informovat na stránkách Třineckých železáren nebo společnosti Cyrrus Corporate Finance, která jejich výkup zajišťuje.