Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Drony jsou budoucnost i v regionech. Problémem je ale legislativa

  11:35aktualizováno  11:35
Malé bezpilotní letouny využívá stále více lidí a firem. Doručení zboží, zkoumání stavu památek nebo hlídání smogové situace v regionu. Všechny tyto úkoly by časem mohly zastat drony. Doprovází je ale celá řada omezení. Hlavním důvodem je ochrana soukromí.

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bezpilotní letadla už totiž dávno neslouží jen armádě. „Dnes je už vlastní velké procento lidí. Používají se k filmování, k obhlídce budov, ale třeba i v zemědělství, kdy monitorují stav půdy. V budoucnu je jejich využití v podstatě neomezené,“ říká František Martinec z Vysoké školy Báňské - Technické univerzity (VŠB-TUO), který se vývojem dronů zabývá.

Pro jejich provoz jsou ale stanovená přísná pravidla. Shrnuje je Doplněk X zákona o letectví.

„Pokud vlastníte bezpilotní letoun nad dvacet kilogramů, musíte mít povolení k létání a zkoušky. Pokud máte menší dron, tak jsou pravidla pouze doporučená,“ uvedl mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký a doplnil, že ale všechny bezpilotní letouny musí dodržovat patřičnou vzdálenost od lidí i budov.

„Jedná se o deset metrů od osob nebo objektů při vzletu a přistání, třicet metrů od osob během letu a padesát metrů od hustě osídleného prostoru během letu. Kvůli bezpečnosti se také musí vyhnout dálnicím či letištím. I když drony jsou jen malé letouny, spadají do vzdušného prostoru a musí respektovat pravidla,“ poznamenal.

Nejčastěji se drony využívají pro pořizování záběrů. Lze na ně totiž umístit fotoaparát nebo kameru.

„Je to velký pokrok, záběry z ptačí perspektivy, které lidi dodnes fascinují, se dají pořídit rychle a velice jednoduše. Drony jsou dnes cenově dostupné, horší už je to s potřebnými povoleními, protože když má letoun například naváděcí systém, měl by jeho majitel už mít zkoušky na ÚCL za desetitisíce a to se nikomu nechce,“ popsal ostravský kameraman Petr Kožušník.

Zveřejnění se souhlasem

Majitelé si také neuvědomují, že když dronem natočí lidi ve svém okolí a video umístí na sociální sítě, porušují zákon. Nahlížení do okolních domů a zahrad je nelegální.

„Vůbec první stížnost na takové jednání odkazovala na záběry na serveru YouTube. Zachycovaly děti na sportovní akci a jejich tváře byly jasně rozpoznatelné,“ zmínil David Pavlát z Úřadu pro ochranu osobních údajů a přiblížil, že správně by měl vlastník dronu mít souhlas od všech lidí na záběru. „Letoun nesmí zachytit anonymní dav.“

Ochrana soukromí a nastavená legislativa tak brání většímu využití těchto malých letadel. „Drony vyfotí skutečně detaily na 200 i 300 metrů. Kdyby to zákony povolily, mohly by se monitorovat požáry nebo kontrolovat dopravní situace na dálnicích. Dron by se mohl rychle dostat k autonehodě a vyhodnotit situaci včetně tvořících se kolon. V případě povodní by také uměl skvěle zmapovat situaci,“ zmínil majitel ostravské bezpečnostní agentury Vít Rohm.

Dodal ale, že vždy hrozí zneužití záběrů. „Dnes už se cvičí draví ptáci, kteří si dronu všimnou a jsou schopni ho zlikvidovat. Některé fabriky, nad kterými by drony mohly kroužit, tak chtějí předejít úniku informací.“

V budoucnu by drony mohly pomoct i při restaurování památek. „Monitorování statiky budov by se zpřesnilo i zrychlilo,“ zmínil ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula, ale hned doplnil, že zatím neví, kdy by se dronů mohlo začít využívat v praxi. Interiéry by ale drony mohly mapovat už teď, protože v budově neplatí nutná povolení. Nejedná se totiž o vzdušný prostor.

O návrhu případné novely zákona o provozu bezpilotních letadel se ale zatím jen uvažuje. „Čekáme, jak pravidla nastaví Evropská unie, která o nich aktuálně jedná. Potom bychom i my přistoupili v příštím roce ke změnám,“ zmínil Hezký z ÚCL.

Kolik let nás tedy dělí od doby, kdy by drony běžně monitorovaly stav ovzduší nebo rozvážely zboží různých obchodů a firem?

„Technicky by to šlo už dnes. Problémy jsou ale legislativní i politické. Některé státy, třeba Japonsko, bezpilotní systémy zakazují používat v zastavěných aglomeracích. Nicméně doručování malých zásilek už se zkouší legálně i nelegálně po celém světě,“ uzavřel František Martinec z VŠB-TUO.Nejčtenější

Autobusák dostal za vjetí na přejezd podmínku. Odvolali se on i žalobce

Autobus ve Frýdku-Místku vjel na přejezd těsně před vlakem

Podmínečný trest a zákaz řízení udělil soud 56letému muži, který letos v únoru ve Frýdku-Místku jako řidič autobusu...

Kdyby nastal blackout, na mytí i praní by lidem jako kdysi stačil popel

Na Kamenitém v Beskydech spolek Koliba s Václavem Michaličkou z Muzea...

Kdyby na dlouho vypadly dodávky elektřiny, poradili by si s tím lidé, kteří minulý týden vyrazili na horu Kamenitý v...Muži vyrývají příběhy lidí do desek. Dřevěná fotoalba jsou hitem

Dominik Čermák (vlevo) a Jan Ševčík jsou úspěšnými výrobci a prodejci dřevěných...

Na začátku byznysu dvou mladých mužů byla spořivost jednoho z nich. Jan Ševčík šel do obchodu a chtěl si pořídit...

Ostravské stopy: Město vypadalo strašně. Špinavá katastrofa, vzpomíná Hryc

Slovenský herec Andrej Hryc má hodně zážitků i ze Stodolní ulice. Jenže jak...

Nejnovější slovenskou kinematografii přijel nedávno na festival Kino na hranici reprezentovat známý slovenský herec,...

Slavný stadion Bazaly v současné podobě končí. Bude se bourat tribuna

Vizualizace stadionu Bazaly po plánované přestavbě.

Do šesti týdnů by měla zmizet hlavní tribuna někdejšího stadionu ostravského Baníku na Bazalech. Město, kterému areál...

Další z rubriky

Fakultní nemocnice Ostrava ukončila audit. Tři šéfové klinik přišli o místo

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava je opět rušno. Nový ředitel Evžen Machytka dostal do rukou předběžné výsledky auditu a...

Nová lákadla zámku v Raduni. Opravené sklepení i dobová elektroinstalace

Kastelánka Eva Kolářová ve sklepení, kde jsou nově k vidění nejstarší části...

Nejen soukromé pokoje knížat či vzácnou knihovnu, ale i technické zázemí, bez kterého se šlechtické sídlo neobešlo, od...

Hosté Meltingpotu vystoupí i mimo brány festivalu Colours of Ostrava

„Futuristický mnich" Bruno Marion tvrdí, že svět je za bodem zlomu a v chaosu....

Proslulé diskusní fórum Meltingpot je neoddělitelně spjato s festivalem Colours of Ostrava. Letos poprvé se na něj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz