Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhé kolo senátních voleb odstartovala roztržka mezi ODS a ČSSD

  14:00aktualizováno  14:00
Druhé kolo senátních voleb začalo ve stínu roztržky zástupců ČSSD s ODS, po které chtěli někteří občanští demokraté kvůli vyjádření předsedy vlády Petra Nečase vystoupit ze strany. Šlo o kontroverzní kandidátku Lianu Janáčkovou.
V Moravskoslezském kraji se v pátek a v sobotu odehrají hned čtyři duely o post senátora.

V Moravskoslezském kraji se v pátek a v sobotu odehrají hned čtyři duely o post senátora. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Začalo to nevinně. Kandidát ostravské ODS nepostoupil do druhého kola senátních voleb, premiér Petr Nečas proto vyzval kolegy na Ostravsku, aby podpořili Lianu Janáčkovou, kandidátku za Nezávislé.

volby sledujeme v on-line reportáŽI

"V žádném případě," reagovali rozhořčení občanští demokraté. Liana Janáčková sice bývala členkou ostravské ODS, ale s kolegy se rozešla ve zlém.

Senátroské duely

OSTRAVA

Liana Janáčková (Nezávislí) V prvním kole senátních voleb získala 24,73 procenta hlasů. Je jí 56 let a obhajuje své dosavadní působení v Senátu.

Antonín Maštalíř (ČSSD) V prvním kole senátních voleb získal 23,73 procenta hlasů. Je mu 57 let a je starostou městského obvodu Slezské Ostravy.

BRUNTÁL

Jaroslav Palas (ČSSD) Získal 32,69 procenta hlasů. Je mu 58 let a je hejtmanem Moravskoslezského kraje. V minulosti byl poslancem a ministrem.

Jiří Žák (ODS) Získal 14,11 procenta hlasů. Je mu 51 let a snaží se obhájit své dosavadní působení v Senátu. Byl jedním ze zakládajících členů ODS.

NOVÝ JIČÍN

Zdeněk Besta (ČSSD) Získal 22,21 procenta hlasů. Je mu 62 let a je starostou obce Zbyslavice na Novojičínsku. V minulosti byl poslancem.

Milan Bureš (ODS) Získal 16,54 procenta hlasů. Je mu 56 let, je ředitelem základní školy v Kopřivnici a zároveň senátorem.

FRÝDEK-MÍSTEK

Petr Gawlas (ČSSD) Získal 27,39 procenta hlasů. Je mu 48 let a působí jako projektový manažer společnosti Třinecký inženýring.

Stanislav Czudek (VV) Získal 25,55 procenta hlasů. Je mu 51 let a je lékař chirurg.

Politici ji i proto navzdory přání Nečase odmítají podporovat. A sociální demokraté nezůstali při zdi. Nelíbilo se jim, že Nečas vyzval voliče, aby ve druhém kole senátních voleb dali hlas kandidátům pravicových stran proti sociálním demokratům.

Ti předpokládali, že budou pokračovat ve spolupráci s ODS. Po Nečasově prohlášení však přehodnocují situaci.

Jak Janáčková, tak i její protikandidát Antonín Maštalíř (ČSSD) si myslí, že jejich šance na vítězství v senátních volbách jsou vyrovnané.

"A to i navzdory té šílené kampani, kterou proti mě rozjela média s politiky," říká Liana Janáčková, která rozeslala voličům leták se sloganem "I nadále budu říkat, co si myslím" a k němu přiložila zápalky.

Janáčková: Sirky jsou totéž co zapalovače

Kdo chtěl, viděl v tom narážku na žháře z případu Vítkov. Politička se brání: "Je to absurdní, sirky jsem dávala jako dárek i před šesti lety. Soupeři navíc běžně rozdávají zapalovače a nikdo je neosočuje z rasismu. Voliči snad mají rozum a nenechají se ovlivnit," věří Janáčková a doufá, že "hon na čarodějnice už brzy přestane".

Janáčková plánuje, že v Senátu podpoří reformy pravicové vlády. "Ale jen pokud budou solidární vůči obyčejným lidem," sděluje.

Ani její soupeř Maštalíř z ČSSD není zásadně proti reformám, ale jak říká, některé z nich lidi děsí. "Má se zdražit voda, elektřina, doprava, léky. Lidé se bojí, že s platem nevyjdou. Nechceme nic blokovat, chceme o reformách diskutovat," vysvětluje.

Bruntálsko: Žáka může vystřídat Palas

Do druhého kola senátních voleb na Bruntálsku vynesly hlasy voličů hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) a dosavadního senátora Jiřího Žáka (ODS).

"Jsem šest let senátorem a myslím si, že jsem pro Senát pracoval dobře. Je to o něčem jiném než v Poslanecké sněmovně nebo ve vládě či na krajském úřadě," říká Jiří Žák, který získal i podporu některých protikandidátů.

Jaroslav Palas, který si v Ludvíkově na Bruntálsku staví dům za desítky milionů a dodnes není jasné, kde na něj bere peníze, říká: "Sázím na skutečnost, že mě lidé nejen dobře znají, ale dovolím si i doufat, že též pozitivně hodnotí můj přínos pro region."

Jako senátor chce vyvinout tlak na financování měst a obcí. "Chci pomoci Bruntálsku, aby nezůstalo na okraji," říká.

Oba soupeři slibují záchranu Beskyd před těžbou

Na Novojičínsku se v závěrečném duelu střetnou sociální demokrat Zdeněk Besta a Milan Bureš z ODS. Oba se shodují minimálně v jednom zásadním bodu - zabránění těžbě uhlí na Frenštátsku.

"Přece si nenecháme zničit tak nádherný kout Beskyd," komentuje Zdeněk Besta.

"Máme příslib Petra Nečase, ministra životního prostředí, ministra průmyslu a obchodu, že nám v boji proti těžbě pomohou," dodává Milan Bureš.

Stanislav Czudek (VV), který kandiduje do Senátu na Třinecku, sází na to, že procestoval celý svět: "Mám zkušenosti a známosti, díky kterým budeme schopni provést skutečné zdravotnické reformy."

Petr Gawlas (ČSSD) oslovuje voliče řešením regionálních problémů - bytové otázky a životního prostředí.

volby v kraji

Druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční v pátek 22. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 23. října 2010 od 8 do 14 hodin. V Moravskoslezském kraji lidé vybírají zástupce za Ostravu-město, Frýdek-Místek, Nový Jičín a Bruntál.

Autoři: ,


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz