Osamělí důchodci v Ostravě nemusejí dlouho čekat na pomoc, pokud mají doma tlačítko Senior linky. (Ilustrační foto)

Osamělí důchodci v Ostravě nemusejí dlouho čekat na pomoc, pokud mají doma tlačítko Senior linky. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Žena doma spadla a už nevstala. Pomohl by jí „knoflík rychlé pomoci“

  • 2
Stačí zmáčknutí tlačítka a k osamělému důchodci či zdravotně handicapovanému člověku do bytu přijede hlídka městské policie. Tak funguje Senior linka, o kterou je v Ostravě stále větší zájem. V některých případech může včasný příjezd strážníků či třeba hasičů nebo záchranářů zabránit neštěstí.

Dlouhé hodiny obav a bolestí prožila pětaosmdesátiletá žena z Ostravy. Zřejmě už v úterý ráno totiž doma upadla na zem a sama se nedokázala postavit. Měla štěstí, že se o ni bála její neteř. Když se totiž žena seniorce delší dobu nemohla dovolat, v noci na středu zalarmovala strážníky.

Co je senior linka

Projekt určený osamělým seniorům a zdravotně či tělesně postiženým lidem. Stiskem nouzového tlačítka si přivolají pomoc při jakémkoli ohrožení - i v situaci, kdy nemohou telefonovat. Aktivaci tlačítka vidí operátor Městské policie Ostrava, který přijímá tísňová volání. K lidem posílá hlídku, případně také hasiče, záchrannou službu nebo policii ČR.

Ty si přitom mohla přivolat i nemohoucí žena sama, a to hned po nešťastném pádu, kdyby využívala Senior linku a nouzové tlačítko. Zájemců o tuto službu přibývá. Chybí ale peníze na další zařízení.

"Hlídka se jela podívat na udanou adresu a zjistila, že seniorka ten den nevybrala denní tisk ze své schránky a neotvírá dveře, ačkoli by měla být doma. Domluvila se tedy s neteří ženy, že přijede a byt odemkne," líčí mluvčí ostravských strážníků Vladimíra Zychová.

Noční návštěvníci našli ženu ležet na podlaze. "Byla při vědomí, ale nedokázala se postavit a stěžovala si na bolesti nohou, zad i ramene. Strážníci proto přivolali sanitku a lékař rozhodl o převozu ženy do nemocnice," líčí Zychová.

Ve stejný den zasahovali strážníci i u devětaosmdesátileté ženy, která měla zdravotní potíže. Obyvatelka Moravské Ostravy si je ale přivolala sama. Asi hodinu po půlnoci totiž aktivovala nouzové tlačítko Senior linky.

Špatně se mi dýchá, stěžovala si žena

"Strážníci nemuseli do bytu vnikat násilím, žena jim otevřela. Stěžovala si však, že se jí špatně dýchá i chodí a nepamatuje si, zda užila léky. I tuto ženu sanitka odvezla do nemocnice," líčí Zychová.

Pomoc seniorům je pro Městskou policii Ostrava stále častější součástí její práce. Už čtvrtým rokem totiž provozuje Senior linku a zájemcům instaluje do bytů nouzová tlačítka.

"První lidé začali využívat těchto služeb v únoru 2010. Nyní už mají k dispozici 212 zařízení. Ale zájem je mnohem větší a my při nejlepší vůli nemůžeme vyhovět všem," netají mluvčí strážníků.

Staří, osamělí či zdravotně postižení lidé, kteří mají o nouzové tlačítko zájem, se mohou hlásit na sociálním odboru obvodu. Odtud se žádost dostane k městské policii, která vyhoví, jakmile se uvolní některé ze stávajících zařízení.

Městská policie se snaží sehnat peníze na nákup nových zařízení. Oslovila proto i vedení městských obvodů, ale zatím se do projektu zapojily pouze tři: Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba a Pustkovec.

O tom, že má smysl Senior linku podpořit, svědčí i pár strohých statistických čísel. Od zahájení projektu strážníci vyjeli k bytům, v nichž někdo aktivoval nouzové tlačítko, celkem 537krát. Staří lidé často stiskli tlačítko omylem, ale v desítkách případů nutně potřebovali lékaře a někdy museli strážníci přivolat i státní policisty.