Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravský splněný sen. Duhový dům pomůže těžce postiženým lidem

  14:32aktualizováno  14:32
Sen se stal skutečností... Čtyři slova, jimiž ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková zahájila slavnostní otvírání Duhového domu na Hulváckém kopci v Ostravě, velmi přesně vystihla pocity mnoha lidí.

Karin a Milan Svačinkovi zařídili v Duhovém domě v Ostravě pokoj pro svého pětadvacetiletého autistického syna Michala. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bezbariérové komunitní centrum s nabídkou komplexních služeb (bydlením, denním stacionářem, dílnami i prostory k rehabilitaci a zábavě) si totiž vysnila řada těžce tělesně i zdravotně postižených mladých lidí a jejich rodičů. O proměnu svého snu ve skutečnost bojovali téměř dvacet let.

Co Komunitní centrum nabízí

  • Bydlení osmnácti lidem od osmnácti let věku.
  • Pobyt v denním stacionáři 54 lidem ve věku od 15 let.
  • Odlehčovací službu - přechodný pobyt 6 lidem ve věku od jednoho roku.
  • Asi 50 nových pracovních míst.
  • Duhový dům stál asi 100 milionů, provoz vyjde ročně asi na 35 milionů. Zájemců o služby i práci je dost, ale stále mají šanci další lidé.

Duhový dům se měl v dospělosti stát domovem i pro Zuzanku Rackovou. Těžce postižená dívka ale už před časem zemřela. Přesto právě jí a její statečné mámě Věře Rackové děkoval primátor města.

Velkou zásluhu mají handicapovaná dívka s matkou

"Jejich iniciativa přivedla tohle dílo na svět. Zuzana se toho nedožila, ale myslím, že nežila zbytečně. Ostatní mohou využívat toho, co svým životem prosadila," řekl primátor Petr Kajnar.

Věra Racková, autorka myšlenky, která vytesala i základní kámen centra, si jeho novostavbu prohlížela s dojetím. Stěží zadržovala slzy radosti i smutku. Vzpomínala na dceru i návštěvu podobného centra ve Francii v roce 1991.

"Viděla jsem, že tam postižené děti seděly v něčem, co my jsme neznali, stály v něčem, co jsme neznali, a chodily v něčem, co jsme neznali... Zeptala jsem se francouzských kolegů, zda se nechtějí přijet podívat k nám, jak to neumíme. Přijeli za pár týdnů. Tak vznikly Česko-francouzské dny, které se později změnily v Evropské dny handicapu," líčila Věra Racková.

Manželé zařídili svému synkovi-autistovi nový pokojík

"Zuzka věděla, jak těžké by pro mě bylo odloučení, kdyby se přestěhovala do Duhového domu. Tak mě ušetřila rozhodování a raději zdrhla..." dodala s nadsázkou.

S úlevou a nadějí prožívali otevření Duhového domu - Komunitního centra Ostrava manželé Karin a Milan Svačinkovi. Už tam zařizují pokoj svému pětadvacetiletému synovi Michalovi, který se nastěhuje jako první z osmnácti stálých obyvatel v pondělí.

Ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková v jednom z moderních pokojů
Duhový dům v Ostravě patří mezi nejmodernější komunitní zařízení v zemi.
Duhový dům v Ostravě zaujme i z venkovního pohledu.

"Přivezli jsme mu z domova jeho oblíbené hračky, rodinné fotografie a taky půlku sedačky - je rozkládací, takže na ní můžeme kdykoli přespat," ukazoval Michalův nový domov jeho otec.

Sám Michal, autista odkázaný na invalidní vozík, který od pondělí do pátku pobývá ve stacionáři v Ostravě-Třebovicích a víkendy tráví s rodiči, na otevření centra nakonec chyběl. "Byl připravený, ale odmítl jet. Autisté mají svůj svět. Ujížděl přede mnou na vozíku," vysvětlil Milan Svačinka. Osmašedesátiletý muž netajil, že s manželkou svého syna milují, a když to půjde, budou si ho brát domů na víkendy.

"Manželka se celá léta věnovala jen synovi, ale stárneme a já mám po mozkové mrtvici, už péči nezvládáme tak jako dřív. Když bude syn žít v Duhovém domě, budeme mít jistotu, že je o něj dobře postaráno," dodal muž.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Najdete na iDNES.cz