Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravský splněný sen. Duhový dům pomůže těžce postiženým lidem

  14:32aktualizováno  14:32
Sen se stal skutečností... Čtyři slova, jimiž ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková zahájila slavnostní otvírání Duhového domu na Hulváckém kopci v Ostravě, velmi přesně vystihla pocity mnoha lidí.

Karin a Milan Svačinkovi zařídili v Duhovém domě v Ostravě pokoj pro svého pětadvacetiletého autistického syna Michala. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Bezbariérové komunitní centrum s nabídkou komplexních služeb (bydlením, denním stacionářem, dílnami i prostory k rehabilitaci a zábavě) si totiž vysnila řada těžce tělesně i zdravotně postižených mladých lidí a jejich rodičů. O proměnu svého snu ve skutečnost bojovali téměř dvacet let.

Co Komunitní centrum nabízí

  • Bydlení osmnácti lidem od osmnácti let věku.
  • Pobyt v denním stacionáři 54 lidem ve věku od 15 let.
  • Odlehčovací službu - přechodný pobyt 6 lidem ve věku od jednoho roku.
  • Asi 50 nových pracovních míst.
  • Duhový dům stál asi 100 milionů, provoz vyjde ročně asi na 35 milionů. Zájemců o služby i práci je dost, ale stále mají šanci další lidé.

Duhový dům se měl v dospělosti stát domovem i pro Zuzanku Rackovou. Těžce postižená dívka ale už před časem zemřela. Přesto právě jí a její statečné mámě Věře Rackové děkoval primátor města.

Velkou zásluhu mají handicapovaná dívka s matkou

"Jejich iniciativa přivedla tohle dílo na svět. Zuzana se toho nedožila, ale myslím, že nežila zbytečně. Ostatní mohou využívat toho, co svým životem prosadila," řekl primátor Petr Kajnar.

Věra Racková, autorka myšlenky, která vytesala i základní kámen centra, si jeho novostavbu prohlížela s dojetím. Stěží zadržovala slzy radosti i smutku. Vzpomínala na dceru i návštěvu podobného centra ve Francii v roce 1991.

"Viděla jsem, že tam postižené děti seděly v něčem, co my jsme neznali, stály v něčem, co jsme neznali, a chodily v něčem, co jsme neznali... Zeptala jsem se francouzských kolegů, zda se nechtějí přijet podívat k nám, jak to neumíme. Přijeli za pár týdnů. Tak vznikly Česko-francouzské dny, které se později změnily v Evropské dny handicapu," líčila Věra Racková.

Manželé zařídili svému synkovi-autistovi nový pokojík

"Zuzka věděla, jak těžké by pro mě bylo odloučení, kdyby se přestěhovala do Duhového domu. Tak mě ušetřila rozhodování a raději zdrhla..." dodala s nadsázkou.

S úlevou a nadějí prožívali otevření Duhového domu - Komunitního centra Ostrava manželé Karin a Milan Svačinkovi. Už tam zařizují pokoj svému pětadvacetiletému synovi Michalovi, který se nastěhuje jako první z osmnácti stálých obyvatel v pondělí.

Ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková v jednom z moderních pokojů
Duhový dům v Ostravě patří mezi nejmodernější komunitní zařízení v zemi.
Duhový dům v Ostravě zaujme i z venkovního pohledu.

"Přivezli jsme mu z domova jeho oblíbené hračky, rodinné fotografie a taky půlku sedačky - je rozkládací, takže na ní můžeme kdykoli přespat," ukazoval Michalův nový domov jeho otec.

Sám Michal, autista odkázaný na invalidní vozík, který od pondělí do pátku pobývá ve stacionáři v Ostravě-Třebovicích a víkendy tráví s rodiči, na otevření centra nakonec chyběl. "Byl připravený, ale odmítl jet. Autisté mají svůj svět. Ujížděl přede mnou na vozíku," vysvětlil Milan Svačinka. Osmašedesátiletý muž netajil, že s manželkou svého syna milují, a když to půjde, budou si ho brát domů na víkendy.

"Manželka se celá léta věnovala jen synovi, ale stárneme a já mám po mozkové mrtvici, už péči nezvládáme tak jako dřív. Když bude syn žít v Duhovém domě, budeme mít jistotu, že je o něj dobře postaráno," dodal muž.
Nejčtenější

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Za požár kostela v Gutech padla obžaloba

Dřevěnou stavbu z 16. století zapálili zkraje srpna tři mladíci vybavení čtyřmi...

Státní zástupce obžaloval tři mladíky obviněné z loňského úmyslného zapálení památkově chráněného dřevěného kostela v...

Po Velikonocích zamíří děti k zápisu, posunutý termín školy kritizují

zápis 31. MŠ Plzeň

Hned po Velikonocích zamíří do škol v Moravskoslezském kraji stovky předškoláků, čekají je tam zápisy do prvních tříd....

Najdete na iDNES.cz