Karin a Milan Svačinkovi zařídili v Duhovém domě v Ostravě pokoj pro svého pětadvacetiletého autistického syna Michala. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ostravský splněný sen. Duhový dům pomůže těžce postiženým lidem

  • 1
Sen se stal skutečností... Čtyři slova, jimiž ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková zahájila slavnostní otvírání Duhového domu na Hulváckém kopci v Ostravě, velmi přesně vystihla pocity mnoha lidí.

Bezbariérové komunitní centrum s nabídkou komplexních služeb (bydlením, denním stacionářem, dílnami i prostory k rehabilitaci a zábavě) si totiž vysnila řada těžce tělesně i zdravotně postižených mladých lidí a jejich rodičů. O proměnu svého snu ve skutečnost bojovali téměř dvacet let.

Co Komunitní centrum nabízí

  • Bydlení osmnácti lidem od osmnácti let věku.
  • Pobyt v denním stacionáři 54 lidem ve věku od 15 let.
  • Odlehčovací službu - přechodný pobyt 6 lidem ve věku od jednoho roku.
  • Asi 50 nových pracovních míst.
  • Duhový dům stál asi 100 milionů, provoz vyjde ročně asi na 35 milionů. Zájemců o služby i práci je dost, ale stále mají šanci další lidé.

Duhový dům se měl v dospělosti stát domovem i pro Zuzanku Rackovou. Těžce postižená dívka ale už před časem zemřela. Přesto právě jí a její statečné mámě Věře Rackové děkoval primátor města.

Velkou zásluhu mají handicapovaná dívka s matkou

"Jejich iniciativa přivedla tohle dílo na svět. Zuzana se toho nedožila, ale myslím, že nežila zbytečně. Ostatní mohou využívat toho, co svým životem prosadila," řekl primátor Petr Kajnar.

Věra Racková, autorka myšlenky, která vytesala i základní kámen centra, si jeho novostavbu prohlížela s dojetím. Stěží zadržovala slzy radosti i smutku. Vzpomínala na dceru i návštěvu podobného centra ve Francii v roce 1991.

"Viděla jsem, že tam postižené děti seděly v něčem, co my jsme neznali, stály v něčem, co jsme neznali, a chodily v něčem, co jsme neznali... Zeptala jsem se francouzských kolegů, zda se nechtějí přijet podívat k nám, jak to neumíme. Přijeli za pár týdnů. Tak vznikly Česko-francouzské dny, které se později změnily v Evropské dny handicapu," líčila Věra Racková.

Manželé zařídili svému synkovi-autistovi nový pokojík

"Zuzka věděla, jak těžké by pro mě bylo odloučení, kdyby se přestěhovala do Duhového domu. Tak mě ušetřila rozhodování a raději zdrhla..." dodala s nadsázkou.

S úlevou a nadějí prožívali otevření Duhového domu - Komunitního centra Ostrava manželé Karin a Milan Svačinkovi. Už tam zařizují pokoj svému pětadvacetiletému synovi Michalovi, který se nastěhuje jako první z osmnácti stálých obyvatel v pondělí.

Ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková v jednom z moderních pokojů
Duhový dům v Ostravě patří mezi nejmodernější komunitní zařízení v zemi.
Duhový dům v Ostravě zaujme i z venkovního pohledu.

"Přivezli jsme mu z domova jeho oblíbené hračky, rodinné fotografie a taky půlku sedačky - je rozkládací, takže na ní můžeme kdykoli přespat," ukazoval Michalův nový domov jeho otec.

Sám Michal, autista odkázaný na invalidní vozík, který od pondělí do pátku pobývá ve stacionáři v Ostravě-Třebovicích a víkendy tráví s rodiči, na otevření centra nakonec chyběl. "Byl připravený, ale odmítl jet. Autisté mají svůj svět. Ujížděl přede mnou na vozíku," vysvětlil Milan Svačinka. Osmašedesátiletý muž netajil, že s manželkou svého syna milují, a když to půjde, budou si ho brát domů na víkendy.

"Manželka se celá léta věnovala jen synovi, ale stárneme a já mám po mozkové mrtvici, už péči nezvládáme tak jako dřív. Když bude syn žít v Duhovém domě, budeme mít jistotu, že je o něj dobře postaráno," dodal muž.