Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva němečtí vojáci, kteří padli u Bolatic, našli konečně klid. Další v lese zůstávají

  12:12aktualizováno  12:12
Ostatky dvou německých vojáků z druhé světové války nalezené zhruba před rokem v Bolaticích na Opavsku byly po týdnech, kdy ležely na zdejším obecním úřadu, uloženy na vojenském hřbitově v Chebu. Ten se kromě nich stal místem posledního odpočinku i pro další padlé vojáky z Hlučínska.

Dva padlí němečtí vojáci od Bolatic už našli místo posledního odpočinku, jejich ostatky byly pohřbeny na vojenském hřbitově v Chebu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Na chebském hřbitově už jsou uloženy ostatky vojáků, kteří byli kdysi pohřbeni na hřbitově v Bolaticích," řekl starosta Bolatic Herbert Pavera. Dodal, že na zdejším pohřebišti bylo původně pohřbeno zhruba dvacet vojáků, asi před sedmi lety ale došlo k jejich exhumaci.

Oproti tomu ostatky vojáků, které našli amatérští hledači před rokem v bolatickém lese, až dosud důstojně pohřbeny nebyly.

"Hledáme hlavně munici, kterou pak odevzdáváme, a při té příležitosti jsme před rokem našli i ostatky vojáka. Nejdříve jsme teda narazili na plynovou masku, a když jsme pak kopali dál, našli jsme lebku a kosti," popsal Ladislav Bilavčík s tím, že o nálezu hned informovali policii.

"Když policie zjistila, že se nejedná o žádnou vraždu z blízkého období, ostatky nám předali s tím, že náleží obci. Měli jsme je pak pár týdnů uložené na úřadě," nastínil starosta.

I když od nálezu uplynul už zhruba rok, bližší informace o vojácích se starosta ani nálezci nedozvěděli. "Jediné co vím je, že jeden z těch vojáků byl písař," řekl Bilavčík.

Vojáků leží v lese víc, hledači je tam ale museli nechat

Ten je přesvědčen, že ostatků vojáků je na místě mnohem víc než jen ty, které našli. "Jenže nám je nedovolili vykopat. Jsou pohřbeni někde v lese jako psi, přitom by mohli být uloženi normálně," mrzí situace Bilavčíka, který už v minulosti při hledání munice narazil třeba i na ostatky ruské vojačky.

"Myslím, že ostatků ruských i německých vojáků či munice je tam víc. Vždyť tady probíhaly jedny z nejkrutějších bojů na našem území vůbec," míní starosta Bolatic.

Na exhumaci vojáků přitom existují různé názory. "Na jedné straně je dobře, že budou všichni pohromadě a že se třeba i zjistí, kdo to byl, aby pak pozůstalí věděli, že se jejich zemřelý našel a že se mohou přijít pomodlit k jeho hrobu. Na druhou stranu si ovšem říkám, že když už tam leží tak dlouho, ať tam jsou v pokoji dál. Ale spíše se přikláním k té první možnosti," dodal starosta.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

VIDEO: V někdejší strojovně těžní věže trénují hasiči práci ve výškách

V bývalé strojovně těžebního stroje někdejšího Dolu Hlubina v areálu Dolní...

Práci ve výškách, na střechách, nebo nad propastí si mohou nově nacvičovat hasiči, policisté, záchranáři, ale i...

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Největší letošní stavby v Opavě se odkládají, město nemá zhotovitele

(ilustrační snímek)

Měly to být největší investice letošního roku, růst cen na stavebním trhu a malý zájem firem je však prozatím poslal k...

Najdete na iDNES.cz