Sloní slečna Sumitra z ostravské zoo uhynula ani ne dva týdny před druhými...

Sloní slečna Sumitra z ostravské zoo uhynula ani ne dva týdny před druhými narozeninami. | foto: Pavel Vlček, ZOO Ostrava

Sloní samička Sumitra z Ostravy uhynula na herpes virus, ukázala pitva

  • 2
Náhlá smrt jinak zdravé, téměř dvouleté sloní samičky, Sumitry v ostravské zoo už není záhadou. Odborníci zjistili, že mládě v lednu zahubil novodobý problém slonů indických: herpes virus.

„Naše slůně uhynulo na sloní herpes virus. Stalo se tak poprvé v Česku,“ uvedla zooložka ostravské zoologické zahrady Jana Pluháčková.

„Sumitra tak uhynula na jedno z nejzávažnějších sloních onemocnění, které v současné době decimuje stavy indických slonů jak v lidské péči, tak ve volné přírodě,“ uvedl odborník Thomas Hildebrandt z berlínského institutu pro výzkum zvířecích nemocí.

Dodal, že jen v loňském roce uhynula ze stejného důvodu čtyři slůňata v evropských zoologických zahradách: dvě ve Velké Británii, jedno ve Francii a jedno v Nizozemí.

Herpes virus napadá hlavně mláďata slonů od dvou let po odstavení od matky - poté, co přestanou pít mateřské mléko.

Sumitra se ale nikdy mateřského mléka nenapila. Odmala byla živena nahrážkou mateřského mléka. Zatímco jiná slůňata ve světě, která byla živena náhražkami, měla nedostatečnou imunitu i špatně vyvinuté kosti, testy prokázaly, že Sumitra byla zdravá a její kosti byly naprosto v pořádku.

„O to smutnější je, že uhynula,“ konstatoval berlínský profesor Thomas Hildebrandt, který se podílí na výzkumu sloních nemocí.

Na výzkum herpes viru už se vybralo půl milionu

Ostravská zoo, která vyvinula vlastní náhražku mateřského mléka, vyhlásila v dubnu roku 2014 sbírku právě za účelem podpory berlínského institutu, který se zaměřuje na výzkum sloního herpes viru.

„Na tuto nemoc, která má na svědomí životy desítek slůňat v zoologických zahradách, doposud neexistuje účinná vakcína ani lék. Od vyhlášení sbírky se podařilo shromáždit už přes půl milionu korun, přičemž loni na podzim do Berlína putoval první čtvrtmilion,“ sdělila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Získané peníze podpoří další výzkum tak, aby se do budoucna zvýšila šance na přežití sloních mláďat nejen v záchranných chovech v zoologických zahradách, ale i ve volné přírodě.

Nemoc je známá od roku 1999. Ve volné přírodě uhynulo asi sto slonů, o kterých vědci vědí, v zoologických zahradách asi osmdesát.

Proti slonímu herpes viru není žádná obrana. Je smrtelný, a pokud slona napadne, šance na jeho záchranu bývá minimální. Postihuje především mláďata.

Ostravská zoologická zahrada proto nyní na doporučení odborníků preventivně neodstaví od matky malou slonici Rashmi, které bude brzy už pět let. „Ve světě je známý případ, kdy slůně pije mateřské mléko ještě v osmi letech. To už ale není úplně dobré pro matku,“ řekla Pluháčková.

,