Třinecké železárny jedou na plný výkon, situace v hutnictví se zlepšuje.

Třinecké železárny jedou na plný výkon, situace v hutnictví se zlepšuje. | foto: Třinecké železárny

Ekonomika roste, zakázek přibývá. Moravskoslezské firmy hledají zaměstnance

  • 3
Zatímco společnost OKD stále trápí nízké ceny uhlí na světových trzích, další firmy v moravskoslezském regionu, především ty strojírenské a hutnické, vnímají vývoj ekonomiky mnohem optimističtěji.

S oživením na evropských trzích roste množství zakázek a některé firmy v kraji mají co dělat, aby stačily uspokojit poptávku. Zakázek stále přibývá a manažeři velkých společností odhadují, že růst bude pokračovat i nadále.

„Situace je podstatně lepší, než byla před časem,“ pochvaluje si Květoslav Bašista, majitel stejnojmenné strojírenské firmy v Krnově. „Máme co dělat, abychom zvládli zpracovat veškeré zakázky. Potřebovali bychom kvůli tomu přijmout i minimálně deset nových zaměstnanců, kteří se ale těžko hledají. Na trhu prostě nejsou. Chybí nám především obráběči kovů a najít například dobrého horizontáře je téměř nadlidský úkol.“

Z většího zájmu se těší i stavební firmy

Na nezájem o své výrobky si nemohou stěžovat ani v Třineckých železárnách. „V letošním roce jsme zatím spokojeni, zakázky se plní podle plánu a zatím jsme plně vytíženi. Situace se v průběhu roku mění, ale doufáme, že zájem bude stabilní,“ komentuje situaci na trhu generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek, podle kterého situaci v hutnictví ještě zlepší rozhodnutí Evropské centrální banky.

„Ta schválila uvolnění přibližně šedesáti miliard eur měsíčně od března letošního roku do září 2016 jako podporu oživení ekonomiky. Zvyšující se poptávka po ušlechtilých ocelových výrobcích v Evropě poskytuje zdejším ocelářům příležitost v navyšování přidaných hodnot.“

Zlepšení vnímají rovněž stavební firmy, kterým pomáhá právě i větší zájem o strojírenské výrobky. Mnohé společnosti se totiž nebojí investovat do výstavby výrobních hal nebo do nákupu nových technologií. „Cítíme investiční oživení v průmyslu. Viditelná je zejména rostoucí poptávka po základech pod nové technologie, energetická a ekologická zařízení,“ popisuje Karel Menšík, finanční ředitel společnosti Stamont - Pozemní stavitelství.

Zájem o stavební práce tak začíná po několikaletém půstu výrazně růst. „Bohužel některé požadavky jsme museli i odmítnout. Začíná být nedostatek stavebních kapacit, což bude mít již brzy vliv i na cenu stavebních prací, která v posledních dvou letech klesla mnohdy pod ekonomicky přijatelnou míru,“ dodal šéf stavební firmy, podle kterého se dlouhá léta krize na stavebnictví výrazně podepsala.

„Zejména projekty jsou čím dál horší, což je mimo jiné také vliv nedostatku práce, a s tím spojeného snižování cen projekčních prací, které se pak projevilo samozřejmě na kvalitě projektů. Přesto můžeme potvrdit oživení na trhu a stabilní tržby.“