Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hutím hrozí placení miliard za emisní povolenky. Nereálné, stěžují si

  10:50aktualizováno  10:50
Evropská komise přichází s reformou, podle které by měly hutní podniky v letech 2021 až 2030 nově platit miliardy korun za emisní povolenky. Oceláři v Moravskoslezském kraji se proto obávají, že by pak museli přesunout výrobu například do Asie.
Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal Steel lidé dýchají nejhorší vzduch v zemi. | foto: Michal SváčekMF DNES

Z prvovýroby, tedy výroby surového železa a oceli, uniká do ovzduší nejvíce oxidu uhličitého. Podle projednávaného návrhu Evropské komise by se počínaje rokem 2021 měly poplatky za vypouštění skleníkových plynů zvýšit.

„Zjednodušeně se dá říci, že reforma zpřísňuje podmínky pro vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší. Evropská komise v rámci nízkouhlíkové politiky chce zmírnit globální oteplování,“ vysvětlila odbornice na mezinárodní právo Kristina Šabová.

Na vypouštění oxidu uhličitého zatím získávají provozy takzvané emisní povolenky. Například Arcellor Mittal Ostrava je doposud měl zdarma, což by se v budoucnu mohlo změnit.

„Současný návrh obsahuje nerealistická a nedosažitelná srovnávací kritéria. Žádná huť, která je v současné chvíli v provozu v Evropské unii, tato kritéria nesplňuje a nebude splňovat ani v roce 2021. I naše nejekologičtější hutě čelí deficitu povolenek,“ popsala mluvčí ostravské hutě Barbora Černá Dvořáková.

Podle ní by investice do povolenek nově stály miliardy korun.

„Dle výpočtů Hutnictví železa (ocelářská asociace sdružující podniky v ČR a na Slovensku, pozn. red.) by deficit za dva nejvýznamnější výrobce, ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny, dosáhl za čtvrté obchodovací období, tedy 2021 až 2030, 43 milionů povolenek. To při odhadu vývoje ceny povolenky znamená náklad přes 18 miliard korun,“ přiblížila Černá Dvořáková.

Jednání ještě nejsou u konce

Nárůst nákladů by se podepsal i na ceně oceli. „Například u výroby elektřiny není alternativa, jak ji dovézt odjinud, trh je místní či regionální. Oproti tomu u oceli, cementu, chemikálií a dalších komodit lze snadno dovézt výrobek z jiných částí světa, kde není výroba zatížena poplatkem za emisní povolenky,“ dodala Černá Dvořáková.

Hutní podniky se teď snaží vyjednat podmínky týkající se povolenek. „Jsme součástí evropské ocelářské asociace Eurofer, která s Evropskou unií vyjednává, obrátili jsme se i na příslušná ministerstva. Jestli to ovšem bude mít vliv na konečné rozhodnutí, teprve uvidíme,“ popsala mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že jednání o reformě ještě nejsou u konce.

„Prosazujeme pozici, která zohledňuje ekonomické dopady na průmysl a snažíme se je minimalizovat. Sektor výrobců oceli je ohrožen únikem uhlíku, tudíž by měl mít podle našeho názoru nárok na příslušnou ochranu a bezplatné povolenky,“ uvedla mluvčí ministerstva Jana Taušová.

Technologie zamezující produkci oxidu uhličitého schází

K možnosti získání bezplatných povolenek pro některé podniky se kloní také Svaz průmyslu a dopravy.

„Nyní apelujeme na české i zahraniční europoslance a snažíme se jim vysvětlit, jak je takzvaná bezplatná alokace například pro ocelárny důležitá. Už tak je nastaveno mnoho emisních stropů, kdy podniky jdou často takzvaně na krev. V současnosti ale neexistují technologie, které by zamezily produkci oxidu uhličitého,“ vysvětlil manažer svazu Václav Trejbal.

Od ocelářů zaznívá, že při vysokých poplatcích za povolenky by mohl přijít na přetřes i přesun výroby.

„Tyto poplatky jsou pouze v Evropské unii. Kdyby výroba přesídlila například do Asie, kde omezení nejsou, tak by se paradoxně kvůli nízkouhlíkovým opatřením produkce uhlíku ve světě naopak zvýšila,“ doplnil Trejbal.

„Výsledkem by tedy byla i ztráta pracovních míst v Evropě. Vývoji technologií na zachytávání oxidu uhličitého se už věnujeme, ale to je zatím hudba budoucnosti,“ uzavřela Černá Dvořáková. Reformou se nyní zabývá Evropský parlament.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA TELEMARKETINGU

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz