Mohou za ni zákeřné noroviry a uvězní vás na celé hodiny na toaletě....

Mohou za ni zákeřné noroviry a uvězní vás na celé hodiny na toaletě. Gastroenteritida dá zabrat. | foto: Profimedia.cz

Nemocná školačka zachraňovala matku. Celou rodinu skolily noroviry

  • 13
Moravskoslezským krajem se šíří viry, které vyvolávají průjem a zvracení. Nepříjemná nákaza, laicky nazývaná střevní chřipka, trápí rodiny, sociální zařízení i nemocnice v pěti lokalitách. Lékaři ale varují před užíváním léků proti průjmu.

Na ten šok patnáctiletá Lucie z Opavska dlouho nezapomene.

Ačkoli od pondělního večera sama ležela v posteli, protože jí bylo špatně, měla častý průjem, teplotu a zvracela, ve středu zachraňovala život matce, která zkolabovala. Kromě toho se musela postarat o dva mladší sourozence.

Celá rodina se totiž postupně nakazila noroviry. Norovirus je druh viru, který způsobuje zánět trávicího traktu provázený úporným průjmem a zvracením. Matka i se svými třemi dětmi teď leží na stejném pokoji infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Akutní virové průjmy

  •  Hygienici v pátek upozornili na zvýšený výskyt akutních průjmových onemocnění virového původu.
  • V Moravskoslezském kraji se nákaza šíří například v domovech pro seniory, ale i dalších sociálních zařízeních, nemocnicích a rodinách.
  • Původci zánětu trávicího ústrojí provázeného průjmy i zvracením jsou teď hlavně noroviry či rotaviry.
  • Nejúčinnější prevencí je hygiena.
  • Při onemocnění je kromě hygieny nutný klidový režim a především dostatečný příjem tekutin.

„Jsem na dceru pyšná. Na svůj kolaps si vůbec nepamatuji. Vím jen to, co mi o tom vyprávěla Lucka,“ říká 38letá Petra, dívčina matka, která si nepřeje zveřejnit příjmení.

Matka zkolabovala na záchodě

Ve středu večer se žena začala cítit tak špatně, jako o dva dny dříve její nejstarší dcera. „Kromě Lucky jsme byli doma až do té chvíle všichni v pohodě. Pak mě najednou začala bolet hlava a byla jsem malátná. Víc už toho nevím,“ vzpomíná žena.

Bylo kolem šesté, když Lucka, která odpočívala v posteli, uslyšela ránu ze záchodu, kam šla matka zvracet, a křik vyděšené mladší sestry ze sousední koupelny. Běžela se podívat, co se stalo. Matku našla ležet na zemi v bezvědomí.

„Volala jsem na ni a pleskala po tváři. Zdálo se mi, že nedýchá, protože jen chrčela. Zkoušela jsem jí otevřít pusu a zkontrolovat, zda nemá zapadlý jazyk. Přitom jsem volala tísňovou linku 112. Ani nevím, jak se mi mobilní telefon dostal do ruky,“ popisuje událost žačka deváté třídy základní školy. Lucka přiznává, že v prvotním šoku moc nevnímala, co v telefonu slyší. Ale je přesvědčená, že se jí místo dispečera ozval automat. Pak se hovor přerušil.

Dvě sanitky odvezly celou rodinu

Školačce se naštěstí i tak podařilo matku probrat k vědomí. Pomohla jí vstát, odvedla do koupelny, aby se mohla osprchovat, a pak ji uložila do postele. Mezitím ale začali zvracet také její devítiletá sestra a čtyřletý bratr. Dívka zatelefonovala otci, který je pracovně mimo domov, a po domluvě s oběma rodiči pak vytočila linku 155.

„Dispečerka chtěla, ať se uklidním. Nakonec jsem jí předala zesláblou mamku a šla jí chystat věci do nemocnice,“ popisuje Lucka.

Přestože školačka už byla z nejhoršího venku, samotnou ji doma záchranáři nechat nemohli. Do nemocnice odvezli rodinu dvě sanitky. Domů se vrátí až za pár dní.

„Čtyřčlenná rodina je výjimkou, ale v posledních dnech už jsme přijali několik dvojic sourozenců nebo dítě s matkou, kteří se vzájemně nakazili noroviry. Před pár dny to byla skupina seniorů,“ říká primář opavského infekčního oddělení Petr Kümpel. „Všichni měli akutní průjem a zvraceli. K nám se ale dostali především kvůli silné dehydrataci,“ dodal lékař.

Lidé jsou zesláblí a kolabují kvůli dehydrataci

Na zvýšený výskyt akutních průjmových onemocnění virového původu v domovech pro seniory, léčebnách, ale i nemocnicích upozornila v pátek ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

„Od začátku ledna lékaři ohlásili 91 případů. To ale zdaleka neodpovídá skutečnému počtu akutních průjmových onemocnění virového původu v kraji,“ popisuje hygienička.

Co se děje při střevní chřipce

Potvrdil to i mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl. „Nemám sice statistiku, ale častěji teď vyjíždíme ke kolapsovým stavům spojeným s bolestmi břicha, průjmem a zvracením. Lidé jsou zesláblí, ale kolabují hlavně kvůli silné dehydrataci,“ popsal.

Šéfka protiepidemického odboru Irena Martinková dodala, že noroviry a rotaviry, které jsou nyní hlavními původci akutních průjmů, se nejčastěji vyskytují právě v zimních měsících. Problémy tak mají i lidé v jiných regionech.

Pořádně si umývat ruce, mít klid a dostatečně pít

V Moravskoslezském kraji už se ale vyskytla hromadná nákaza v pěti lokalitách. A kvůli jejímu šíření mezi oslabenými seniory první sociální zařízení na Karvinsku zakázalo návštěvy. Martinková nechce upřesnit, o které jde. „Takové preventivní opatření ale podporujeme,“ dodává.

Lékaři se shodují, že nejlepší prevencí virového průjmu je dodržování hygienických zásad: především mytí rukou mýdlem a vodou.

Při vypuknutí nemoci doporučují klidový režim a hlavně dostatečné zavodňování. „Lidé by ale neměli užívat léky proti průjmu, které snižují činnost střev. Ty jim nepomohou, spíš uškodí,“ upozorňuje primář Kümpel.

Doporučuje probiotika, živočišné uhlí a speciální rehydratační nápoje z lékárny. Ty totiž pomohou předejít odvodnění a kolapsu.

Aby se nákaza v rodině či hromadných zařízeních nešířila, doporučují hygienici izolaci nemocného a důsledné dodržování hygieny všem lidem, kteří je ošetřují. „Vhodná je dezinfekce rukou i kontaminovaných ploch,“ říká Helena Šebáková.

A epidemioložka Martinková dodává, že svou roli může hrát i zavírání záchodového prkénka. „Je-li někdo nemocný, před spláchnutím by měl záchod zavřít, aby se viry nešířily vodním aerosolem,“ vysvětluje.