Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V některých obcích na Bruntálsku čelí exekuci polovina dospělých

  • 7
V obcích na Bruntálsku řeší každý druhý zabavení majetku kvůli dluhům. Vymáhané částky činí celkem 35 miliard korun. Lidé si špatně naplánují půjčky a nespoří. Když pak přijde rozvod, nemoc nebo ztráta práce, mají potíže s penězi. I ty často řeší pozdě.

„Klienti v podstatě nepočítají s tím, že by se jim mohly v budoucnu snížit příjmy. Nemají pro takovou situaci rezervy a při prvním výpadku příjmů se hned dostanou do prodlení,“ líčí typické příčiny zadlužení Zdeňka Libišová Svobodová z ostravské poradny při finanční tísni.

V poradně klientům pomáhají s vyhlášením osobního bankrotu i s potížemi při obstavení majetku. Většina lidí totiž odborníky vyhledá, až když jim u dveří zvoní exekutor.

Moravskoslezský kraj v hledáčku exekutorů

  • Moravskoslezský kraj má ze 14 krajů ČR čtvrtý nejvyšší podíl obyvatel v exekuci – čelí jí 10,7 procenta obyvatel starších 15 let.
  • Krajský žebříček vede Bruntálsko, tam mají exekutoři v hledáčku 15 procent lidí nad 15 let. Následuje Ostrava (13,2 procenta), Karvinsko (13,1 procenta), Novojičínsko (8,4 procenta), Opavsko (7,9 procenta) a Frýdecko-Místecko (6,3 procenta).
  • Celkem exekutoři v kraji řeší na 603 tisíc exekucí a vymáhané dluhy bez úroků činí 35 miliard korun.
  • Nejzadluženější jsou lidé ve Slezských Rudolticích na Bruntálsku, tam jich exekuci čelí 56 procent.
  • Nejmenší zkušenost s exekutory má Slatina na Novojičínsku, v exekuci je 1,1 procenta tamních lidí.

Zdroj: Interaktivní mapa exekucí

Jen v Ostravě podle nejnovějších statistik čelí exekuci přes 35 tisíc lidí starších patnácti let. Exekutoři po nich vymáhají 11,5 miliardy korun. V celém Moravskoslezském kraji řeší problém s exekucí bezmála 111 tisíc obyvatel.

Vyplývá to z údajů neziskových organizací Otevřená společnost a Ekumenická akademie, které na základě dat Exekutorské komory ČR sestavily interaktivní mapu exekucí.

Nejsvízelnější Bruntálsko

„Je to odpověď na kritický nedostatek relevantních dat o předluženosti velkého množství obyvatel republiky,“ říká koordinátor projektu Radek Hábl.

Mapa ukazuje zadluženost celorepublikově, v obcích i regionech. Vůbec největší problémy má v Moravskoslezském kraji právě Bruntálsko, v hledáčku tam mají exekutoři v průměru 15 procent obyvatel.

Například v obci Slezské Rudoltice jejich zájmu čelí dokonce 56 procent lidí nad patnáct let. V nedaleké Hlince a Slezských Pavlovicích podíl přesahuje 42 procent. Ve Václavově u Bruntálu žije 49,9 procent obyvatel s exekucí.

Práce už je dostatek

Podle místních starostů je to problém pramenící z minulosti. „Region byl špatně dostupný, lidé bez práce. Teď už je to naopak. Práce je i pro ty méně kvalifikované, firmy se o ně přetahují. Taky už dva roky využíváme novou silnici na Krnov přes Polsko, jsme tam za patnáct dvacet minut a spousta lidí dojíždí. Exekuce jsou však výsledkem dluhů, které lidi dostihly z minulosti,“ vysvětluje starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač.

Příčinu vidí už v porevoluční době. To potvrzuje i starostka Václavova u Bruntálu Jarmila Pavlíková.

„Bytovky státního statku přešly na pozemkový fond. Než ale fond začal tlačit na výběr nájemného, spousta lidí neplatila. I s úroky činily dluhy minimálně tři sta tisíc,“ popsala počátky dluhové pasti.

Půjčka? Jasně, beru

Poté byty koupili podnikatelé, kteří je dál pronajímali. „Zvýšili nájem, a tím se zvyšovaly i dluhy rodin,“ dodala starostka.

Václavov má zhruba 470 obyvatel a osmdesát jich má doručovací adresu na obecním úřadě. Kvůli dluhům přišli o bydlení.

Například v Čermné ve Slezsku na Vítkovsku je v exekuci každý třetí. „Není to o nezaměstnanosti, lidé pracují. Hlavní příčinou je finanční negramotnost. Stačí nabídnout možnost, a vezmou si půjčku,“ popsal svou zkušenost starosta Milan Baroň.

Obec proto chystá spolupráci s terénním pracovníkem, který by lidem mimo jiné poskytoval i finanční poradenství.

Zavedení podpůrných služeb tam, kde je to nejvíc potřeba, je mimo jiné dalším z cílů zpřístupnění dat o exekucích. Odborníci v této oblasti to vítají.

„Díky tomu můžeme podpůrná opatření, na místní úrovni například v podobě dluhových poraden nebo terénní sociální práce, lépe zacílit a situaci nepodcenit ani nepřecenit,“ oceňuje ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek.