Před vězením utíká, peněžitý trest ale exposlanec Wolf splácí

  9:45aktualizováno  9:45
Bývalý sociálnědemokratický poslanec Petr Wolf zatím řádně splácí pětimilionový trest, který mu vedle šestiletého vězení uložil za dotační podvody Vrchní soud. Nástupu do vězení se ale zatím úspěšně vyhýbá a policie po něm marně pátrá v celé Evropě..

Petr Wolf před zahájením soudu. (27. ledna 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Druhá splátka peněžitého trestu dorazila v termínu splatnosti," potvrdil iDNES.cz v pondělí ráno mluvčí Krajského soudu v Ostravě Jiří Křivský, že půlmilionová částka je na účtu soudu. Dorazilo prý i 200 tisíc korun z milionového trestu, který soud uložil Wolfově manželce.

 Exposlanec původně vyfasoval pětileté vězení a milionový trest. Vrchní soud však rozsudek zpřísnil a loni v říjnu mu kromě šesti let za mřížemi nařídil zaplatit pět milionů korun. "Pan Wolf byl v době trestné činnosti poslancem. A ti by měli být morálním vzorem," vysvětlil soudce Petr Angyalossy (proč soud Wolfovi trest zpřísnil se dočtete zde).

Wolf měl do vězení nastoupit v prosinci loňského roku. V tu dobu ale zmizel a nepřebral si tak ani dvě soudní obsílky. Začátkem tohoto roku potom požádal o odložení nástupu do káznice, soudce mu ale nevyhověl.

Když se odsouzený exposlanec do vězení nedostavil ani do konce ledna, rozhodl soud o vydání evropského zatykače. "Policie nás informovala, že se hledaný nenachází na území České republiky, proto byl vydán evropský zatýkací rozkaz," sdělil Křivský (více najdete zde).

"Pykám za binec na ministerstvu"

Wolf a jeho žena od státu dostávali peníze na dva projekty. První nesl jméno "Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem" a z dotace na něj dvojice získala 574 tisíc za tři analýzy, které pak odborníci označili za kompiláty z internetu.

Druhý projekt se jmenoval "Výzkum zpracování a možného následného industriálního využití primárního a sekundárního odpadu v segmentu pryže, pneumatik a jiného pryžového odpadu". Wolf z něj třeba zaplatil 392 tisíc korun fiktivní firmě Gexana. Na základě nepravdivých informací tak ministerstvo životního prostředí neoprávněně vyplatilo jedenáct milionů korun.

"Něco takového se může stát kterémukoliv řešiteli dotačního projektu a jen pykám za binec na ministerstvu životního prostředí," prohlásil loni na podzim Wolf.

Wolf obvinění i odsouzení považoval za politickou mstu za to, že jako poslanec ČSSD v hlasování podpořil pravicovou Topolánkovu vládu, čímž rozčílil tehdejšího šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Šéf možného kupce ostravské huti obavy odborářů nerozptýlil

Generální ředitel společnosti Liberty House Jon Bolton při rozhovoru s novináři.

Nepříliš nadějně dopadlo jednání mezi odboráři společnosti ArcelorMittal Ostrava se zástupci Liberty House. Ta chce...

Vyhrocenou situaci v ostravské nemocnici řeší i ministr. Zatím nerozhodl

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řeší v Ostravě velké „povstání“ proti řediteli tamní fakultní nemocnice Evženu...

Najdete na iDNES.cz