Extremisté cílí na Moravskoslezský kraj, hodí se jim nervozita lidí

  12:27aktualizováno  12:27
Do Moravskoslezského kraje míří Dělnická strana sociální spravedlnosti. Podle odborníků využívá událostí mezi starousedlíky a Romy v severních Čechách a záměrně jede do míst s větší koncentrací romského obyvatelstva.

Extremisté svolali protestní shromáždění do tří měst v Moravskoslezkém kraji. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Obyvatelé Havířova, zejména Šumbarku a Prostřední Suché, si v posledních dnech stěžovali na neúnosné soužití s Romy. Pak se městem začala šířit fáma, že firma RPG Byty, největší vlastník nájemního bydlení v Havířově, nastěhuje do prázdných bytů další sociálně slabé obyvatele, kteří se nepřizpůsobí životu starousedlíků.

Společnost RPG Byty to jasně vyvrátila, jenomže nervozita mezi lidi byla zaseta.

Lidé žijí ve strachu, proto tam jedu, tvrdí Vandas

A situace okamžitě využili extremisté. Dělnická strana sociální spravedlnosti svolala protestní shromáždění, která se uskuteční v sobotu hned na třech místech v kraji - v Opavě, Havířově a Ostravě.

"Ze shromáždění nemám radost," řekl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk. "Nicméně respektuji to, jen doufám, že členové a příznivci Dělnické strany nebudou rozdmýchávat nepokoje. V opačném případě budeme postupovat v souladu se zákonem," dodal primátor.

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas tvrdí, že Havířov stojí nad propastí. "Ve městě se zhoršuje bezpečnostní situace. Slušní lidé žijí v obavách z přepadení a okradení nepřizpůsobivými gaunery," zdůvodnil Vandas, proč míří do Havířova.

Politologové: Snaží se zviditelnit a sbírat body

Politologové a odborníci na extremismus se jeho jednání vůbec nediví. "Je vhodná situace. Vybírá si lokality s větší koncentrací romského obyvatelstva. Ví, že média je sledují. Strana se snaží zviditelnit a sbírat body," podotkl ostravský politolog Tomáš Jarmara.

Stejně to vidí také odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně. "Je jasné, že mítink tohoto typu vzbudí pozornost médií. Může to být něco jako předběžná příprava Dělnické strany na krajské volby, které budou příští rok," řekl Miroslav Mareš.

Jak Mareš dále podotkl, nelze vyloučit, že extremisté budou úspěšní obzvlášť na severu republiky v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji, kde mají velkou šanci: "Nyní hrají hodně i na to, že místním lídrem by se mohl stát bývalý vzpěrač a olympijský vítěz Ota Zaremba, který se s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti spojil."

Romský aktivista "dělníkům" šance nedává

Tomáš Vandas tvrdí, že lidé mají o mítinky Dělnické strany zájem, proto odmítá, že by jen zneužíval událostí mezi Romy a starousedlíky v severních Čechách. "Ostravsko je vhodná lokalita. Jsou zde problémy stejné jako v jiných částech republiky," dodal.

Kumar Vishwanathan na Šluknovsku působil necelý týden. Ačkoli tam měl

Aktivista Kumar Vishwanathan

Romský aktivista Kumar Vishwanathan si nemyslí, že by Vandasovy mítinky někoho zaujaly. "Dělnická strana v Moravskoslezském kraji nikdy neměla velkou podporu. Zdejší lidé jsou soudní. Mítink možná zaujme děti, které v extremistech hledají vzory, ale to je vše," uvedl Vishwanathan.

I když odborníci tvrdí, že Dělnická strana se nyní nebude snažit rozdmýchávat nepokoje, spíše se na sebe snaží upozornit, policisté jsou v pozoru.

"Situaci monitorujeme, kriminalisté jsou v pohotovosti, policejní hlídky jsou posílené. Podle toho, co se bude dít, zakročíme," uvedl opavský policejní mluvčí René Černohorský. Na shromáždění v Opavě a Havířově by měla být i speciální pořádková jednotka.

"Konfliktů mezi Romy a extremisty se nebojíme"

Lidé, kteří Dělnickou stranu sociální spravedlnosti nepodporují, ani nevědí, že připravuje protestní shromáždění. Asi jako Petr Minka z Havířova, který se žádných konfliktů mezi Romy a extremisty ve městě rozhodně nebojí.

"Je pravda, že v Havířově se krade hodně, ale to, co se šířilo městem, že RPG Byty do prázdných domů nastěhuje sociálně slabé, považuju za plané rozdmýchávání něčeho, co nikdy neexistovalo," sdělil obyvatel Havířova.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Kotlíkové dotace chystají novinku, chudí dostanou peníze předem

V Olomouci čekali na kotlíkové dotace stovky zájemců

S novou kotlíkovou výzvou přijde i nová možnost, jak nový kotel zaplatit. Stát v Moravskoslezském kraji zahájí pilotní...

Liberty je bez peněz, bojí se odbory. Možný kupec ostravské huti to popírá

Majitel Liberty House Sanjeev Gupta na návštěvě ostravské huti ArcelorMittal,...

Odboráři někdejší Nové huti se už delší dobu netají obavami, že společnost Liberty House, která má být novým majitelem...

Najdete na iDNES.cz