Radek Polách z Muzea Novojičínska prohlíží novojičínský znak, který v roce 1880...

Radek Polách z Muzea Novojičínska prohlíží novojičínský znak, který v roce 1880 na stropě zasedací síně Krajského soudu namaloval Eduard Veith. (24. února 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Falešný strop někdejšího soudu v Novém Jičíně skrýval unikátní malby

  • 1
Znak města. O kousek dále moravská orlice a vedle se skví symbol Rakouska-Uherska. A spousta dalších maleb od novojičínského rodáka Eduarda Veitha. To vše po více než půlstoletí objevili historici v jedné z budov Městského úřadu v Novém Jičíně. Tam, kde kdysi fungoval Krajský soud.

Historik Muzea Novojičínska Radek Polách tušil, že budova někdejšího Krajského soudu, nyní jeden z objektů Městského úřadu na rohu ulic Tyršova a Divadelní, skrývá něco tajemného. A krásného.

Eduard Veith

(1856 Nový Jičín - 1925 Vídeň)

  • Tvůrce malované opony a osmi stropních obrazů v dnešní Státní opeře Praha.
  • Jeho díla zdobí i pražské Rudolfinum, Mariatereziánský sál vídeňského Hofburgu a divadla v Praze, Ostravě, Plzni či Brně.
  • Maloval i pro tehdejší mecenáše a průmyslníky Rothschilda, Gutmana a hraběte Seilerna.

„Z Vídně jsem získal plány budovy od věhlasného architekta Otto Thienemanna, díky čemuž bylo zřejmé, kde přesně zasedací síň byla. Znali jsme vzpomínky pamětníků na nádherně vymalovanou velkou místnost a zvěsti, že se snad něco dochovalo,“ líčil Polách.

Stačilo se dostat do uzavřených prostor, kde už déle než půl století nikdo nebyl.

A objevil se nepříliš vysoký, ale poměrně rozlehlý prostor plný unikátů z roku 1880. Sedmnáctého října toho roku totiž byla budova otevřena.

„Mladý Eduard Veith se tehdy vrátil z vídeňské univerzity a na malbách pracoval se svým otcem. Bylo to jeho první dílo po návratu,“ přiblížil Polách, v jakém životním období později známý středoevropský umělec tvořil soudní malby.

Znovuobjevená krása

Za to, že se unikáty zachovaly, mohla z velké části náhoda. Jednací síň soudu měla strop ve výšce šesti metrů.

Když v 50. nebo 60. letech minulého století budovu přestavovali pro účely Okresního národního výboru, strop asi o dva metry snížili. Díky tomu tak před okolním světem ukryli i výzdobu.

Scházejí „jen“ obrazy prezidentů ctihodného soudu, který rozhodoval pře širokého okolí. Obrazy údajně ještě v socialismu někdo nabízel muzeu k odkoupení, ale tehdy nebyl zájem. Kde jsou díla nyní, nikdo netuší.

Malby byly objeveny právě v době, kdy novojičínské muzeum chystá převoz desítek Veithových obrazů do polských Kielců na výstavu, která začne 12. března.

„Pro muzeum jde o prestižní záležitost. Je to poprvé, kdy bude Veith samostatně vystavován mimo Nový Jičín,“ dodal Polách.