Uprchlíci zavření uvnitř detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách.

Uprchlíci zavření uvnitř detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Církev v kraji chce pomoci uprchlíkům. Připravuje seznam podporovatelů

  • 25
Charita Ostrava se podílí na pomoci uprchlíkům. „Pomáháme u nás i v Maďarsku, uprchlíkům darujeme deky a karimatky a partnerské organizaci v Srbsku deset tisíc eur z našeho krizového fondu,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Diecézní charity ostravsko-opavské.

Žádná ubytovací zařízení Charita pro uprchlíky zatím nepřipravuje. „Veškerá zařízení Charity jsou plná. Máme pouze azylové domy, kde jsme schopni přechodně někoho ubytovat,“ potvrdil Curylo.

Charita však jedná s ministerstvem vnitra o tom, že by dočasně pomáhala uprchlíkům, kteří nedostanou povolení k pobytu v České republice a budou se muset urychleně vrátit do své země.

„Takové lidi bychom doprovázeli, aby se tady ‚neztratili‘. Neznají řeč ani dopravu, uprchlíkům bychom tak pomohli dostat se za hranice,“ řekl Curylo.

Mezitím jednotlivé diecéze v různých krajích napříč zemí připravují on-line databázi pro ty, kdo chtějí běžencům pomoci. Fungovat by měla nejpozději od 24. září. „Farnosti i kdokoli z veřejnosti se pak může registrovat a napsat, jak chce uprchlíkům pomoci. Pokud to bude nutné, budeme zájemce kontaktovat,“ uvedl Curylo.

Ubytovat uprchlíky? To může být problém

„Solidarita v krajích je, zatím jsme ale nečelili žádné migrační vlně, třeba na Ostravsku nás dosud nikdo nežádal o pomoc, to zřejmě přijde až ve chvíli, kdy detenční zařízení propustí první uprchlíky,“ zmínil Curylo.

Upozornil, že mnoho lidí chce běžence například i ubytovat, ale vůbec si neuvědomují rizika, která jsou s tím spjatá. „Ti lidé mají jinou kulturu, tradice, jejich integrace nebude tak jednoduchá, jak si mnozí představují,“ varoval Curylo.

Charita Ostrava chce pomáhat všem bez rozdílu náboženského vyznání. S integrací cizinců již má zkušenost, patnáct let provozuje deset specializovaných center, která se zaměřují na integraci cizinců.

„Můj zástupce strávil celý minulý týden v Jordánsku a Iráku. Navštívil naše centra a mluvil s lidmi, kteří utíkají do Evropy. Je to střední třída, která utíká před válkou a chce se integrovat, ale jsou tam i takoví lidé, kteří nechtějí v Evropě zůstat, věří, že se vrátí do svých domovů, jen čekají, až se vyřeší problémy Sýrie. Těch je podle mě většina. Často ale vůbec nevědí, kde jsou, a nechápou, proč je někdo zdržuje na cestě do Německa,“ dodal Curylo.