Budova s tkaninovými filtry v ostravské huti ArcelorMittal z ptačí perspektivy.

Budova s tkaninovými filtry v ostravské huti ArcelorMittal z ptačí perspektivy. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Filtry zadrží stovky tun prachu, huť slibuje další miliardy do ekologie

  • 8
Ostravská huť ArcelorMittal představila svou miliardovou investici do ekologie - nové tkaninové filtry na aglomeraci Sever, které zajistí, že emise prachu se na tomto zařízení sníží o 70 procent, tedy o 270 tun ročně.

Firma filtry koupit musela. Z nařízení krajského úřadu totiž musí od 1. ledna 2012 snížit emise prachu z aglomerací o 400 tun, na polovinu současného množství.

"Je to významný krok na cestě, kterou ještě bude třeba udělat," komentoval nové filtry aglomerace, tedy provozu spékání železné rudy, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle zástupců ArcelorMittalu Ostrava látkové filtry patří k nejmodernějším technologiím v Evropě, kde jich v současnosti funguje pouze šest. V ostravské huti výrazně omezí emise prachu i některých dalších látek z aglomerace Sever, která patří ke zdejším nejprašnějším provozům.

Generální ředitel firmy ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil před zahájením provozu tkaninových filtrů.

Střídání stráží v ArcelorMittal Ostrava. Vlevo dosluhující generální ředitel Augustine Kochuparampil, vedle něj nastupující generální ředitel Tapas Rajdarkar.

Aby firma splnila požadavek krajského úřadu musí ale také zajistit snížení emisí prachu z aglomerace Jih, jejíž odprášení se teprve chystá. "Uděláme taková opatření, abychom od Nového roku plnili to, co máme předepsáno," slíbil ředitel huti pro životní prostředí Petr Baranek s tím, že na aglomeraci Jih byla provedena například opatření na zvýšení účinnosti stávajících elektrostatických filtrů. Poznamenal, že vyloučeno není ale ani zastavení provozu aglomerace Jih v novém roce.

Podle zástupců krajského úřadu a například i Českého hydrometeorologického ústavu by se snížení emisí prachu z aglomerací huti, která například loni vypustila přes tisíc tun prachu, mělo pozitivně projevit i na množství škodlivin, které dýchají lidé například v ostravském obvodu Radvanice a Bartovice v sousedství huti.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa na zahájení provozu tkaninových filtrů v ostravské huti ArcelorMittal.

Speciální tkaninové filtry jsou umístěny ve světlé budově s transparentem.

Například zástupci radvanického občanského sdružení Vzduch ale upozorňují na to, že zatím nejsou schopni odhadnout, jestli se jim bude po zprovoznění odprášení aglomerace Sever bude lépe dýchat. "Odprášen byl pouze jeden provoz v huti, jsou tady i další zařízení, která mají vysoké koncentrace emisí prachu i dalších nebezpečných látek," řekla Pavla Skýbová z občanského sdružení Vzduch.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (vlevo) a vedle něj evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik naslouchají výkladu ředitele huti pro životní prostředí Petra Baranka.

Mezi odbornou i laickou veřejností se mluví také o tom, zda nové tkaninové filtry, které mají rozlohu zhruba sedmi fotbalových hřišť a funguje jako obří vysavač, pohltí kromě větších prachových částic i ty zcela nejmenší, například o průměru menším než 1 mikrometr.

Zatímco zástupci huti, dodavatele i dalších institucí upozorňují, že samozřejmě zachytí i tyto částice, objevuje se i názor, že právě tyto naprosto miniaturní částice budou unikat do ovzduší i dál. Kromě prachu a polyaromatických uhlovodíků má nové filtrační zařízení omezit až o 60 procent například i emise oxidu siřičitého a dioxinů.