Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řemesla živoří. Moravskoslezský kraj proto studentům nabídne peníze

  • 12
Neuplyne týden, aby teď, v době závěrečných zkoušek, nežádali zástupci stavebních firem opavské Střední odborné učiliště o mladé klempíře nebo pokrývače. Marně, absolventů je až zoufale málo. Krajský úřad proto studenty od letošního září začne motivovat finančně, u těch nejohroženějších oborů tisícovkou měsíčně.

V celém regionu je také nedostatek zedníků, tesařů či řezníků–uzenářů.

„U klempířů nám letos dobíhá poslední ročník a máme tam dva absolventy. Další ročníky jsme kvůli nedostatku zájmu neotevřeli. Letos také neotevřeme, nepřišla žádná přihláška,“ popisuje ředitel SOU stavebního v Opavě Miroslav Weisz.

Dodává, že to bude poprvé v historii školy, kdy nebudou mít ani jeden ročník klempířů. U pokrývačů a tesařů se v Opavě daří obory otevřít, i tady je však studentů málo. „Jejich počty se pohybují okolo pěti až sedmi,“ upřesnil Weisz.

Stejné situaci čelí střední školy v celém kraji. „U oboru tesař máme ve třetím ročníku deset studentů. Druhý a první ročník není otevřený,“ přiblížil Jaroslav Knopp, ředitel Střední školy technických oborů v Havířově-Šumbarku. Klempíře a kominíky počítá na jednotlivce. „Kominíků odejde sedm, ve druhém ročníku máme devět, v prvním pět. Věřím, že teď nabereme okolo deseti.“

Na trhu práce je přitom o tato řemesla značná poptávka a jejich absolventi regionu chybí. Kraj chce proto zájemce podpořit motivačním a prospěchovým stipendiem. Jedná se o sedmnáct oborů, třináct s výučním listem a čtyři s maturitní zkouškou. Stačí je navštěvovat a student stipendium získá.

Až šestnáct tisíc ročně na stipendiích

„U motivačního stipendia jsme vyčlenili šest oborů, které už vymírají nebo ve třídách sedí žalostně málo studentů. Ti dostanou tisíc korun měsíčně. U zbylých jedenácti oborů to bude pět set měsíčně,“ vysvětlil vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo. Student musí splnit stanovené podmínky, například nesmí mít neomluvenou absenci.

Mezi podporovanými obory jsou mimo jiné klempíři, zedníci, řezníci–uzenáři, kominíci, montéři suchých staveb, pokrývači i malíři a lakýrníci. Motivační stipendium si studenti mohou zkombinovat se stipendiem prospěchovým, kde se získaná částka od jednoho do tří tisíc korun za pololetí odvíjí od studijního průměru.

„V optimálním případě se výše stipendia může vyšplhat až na 16 tisíc korun ročně,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. Kraj si od finanční podpory slibuje zvýšení zájmu o žádané obory. Bonusem pro jejich absolventy je totiž také okamžitá zaměstnatelnost.

„Zaměřili jsme se na obory, které jsou žádané na trhu práce a u nichž ze škol vychází málo absolventů. Na úřadu práce bylo například v našem kraji letos v únoru 119 volných míst pro klempíře, přičemž v tomto roce střední školy ukončili pouze tři absolventi tohoto oboru. Zedníků bylo čtyřicet na 298 volných míst,“ uvedl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana pro školství.

Počty řemeslníků v kraji snižuje ještě skutečnost, že ne každý z absolventů začne pracovat ve svém oboru. „U kominíků nebo klempířů z devadesáti procent pracují v oboru. Zjistili jsme však, že například zedníci–obkladači, kteří na trhu práce také najdou uplatnění, míří za prací do továren,“ doplnil ředitel Jaroslav Knopp.