Zástupci města, kraje i firmy při slavnostním poklepání základního kamene...

Zástupci města, kraje i firmy při slavnostním poklepání základního kamene továrny Mölnlycke Health Care v průmyslové zóně Dukla. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mölnlycke horníkům práci nedá, šanci ale dostanou stovky žen

  • 3
Švédská firma Mölnlycke symbolicky zahájila výstavbu tovární haly v průmyslové zóně na okraji Havířova. V areálu bývalého Dolu Dukla najdou pracovní příležitosti při kompletaci zdravotních pomůcek hlavně ženy.

Před devíti lety v Dolu Dukla vyfárala poslední parta havířů a na povrch vyjel ve stoleté historii dolu závěrečný vozík uhlí.

Soumrak regionu se nyní snaží zahnat švédská firma MölnlyckeHealth Care, která od roku 2002 provozuje továrnu v Karviné a na začátku příštího roku hodlá otevřít další halu právě v průmyslové zóně vzniklé na místě někdejšího dolu.

„Sedm set našich zaměstnanců v Karviné zkompletuje pět milionů jednorázových zdravotnických setů. A stále to není dost. Poptávka dlouhodobě roste a my jsme už museli reagovat,“ konstatoval generální ředitel Mölnlycke pro Českou republiku Emanuel Chilaud.

Viceprezident firmy Eric de Kessel uvedl, že karvinská produkce si získala renomé svou kvalitou, chirurgické sety pro operační sály podle něj využívají nemocnice v Londýně, ve Stockholmu i v Praze, dokonce prý až v australském Sydney.

„Nové výrobní kapacity nám pomohou zdvojnásobit výrobu, zkrátíme dodací lhůty a umožní i větší variabilitu setů,“ vypočítal.

Provoz zahájí v květnu příštího roku

Celková investice švédské společnosti v Havířově má dosáhnout 1,6 miliardy korun. Ačkoli manažeři společně s politiky v úterý poklepali na základní kámen výrobní haly, ta se už staví řadu týdnů a provoz zahájí příští rok v květnu.

Na začátku Mölnlycke zaměstná zhruba tři stovky lidí, později chce jejich počet navýšit na téměř sedm set.

Pro Havířov to je první velká investice v průmyslové zóně v lokalitě Dolu Dukla. A firmě chce město vyjít všemožně vstříc.

„Nabídli jsme ubytovací kapacity a v případě zájmu obnovíme v městské části Dolní Suchá mateřskou školu. Rozhodně je to pro Havířov významná událost,“ řekl havířovský primátor Daniel Pawlas z KSČM.

Připomněl, že v roce 1961 právě v Dole Dukla zahynulo po důlním požáru 108 horníků. „Proto je tato lokalita pro Havířovany velmi srdeční záležitostí,“ řekl.

Primátor připustil, že ačkoli by se regionu velmi hodila pracovní místa pro havíře z utlumovaného OKD, právě tento provoz propuštěným mužům příliš možností nenabídne. V karvinském závodě pracuje osmdesát procent žen a nejinak tomu bude i v Havířově. „Ale nemám strach, že nebude dostatek zájemkyň,“ řekl Pawlas.

Upozornil, že ve městě žije mnoho žen, které coby manželky havířů zůstávaly v domácnosti. „Takže je důležité, aby se i tyto ženy zapojily do pracovního procesu a vydělávaly si prakticky na důchod,“ poznamenal.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák z ČSSD řekl, že havířovská průmyslová zóna ukazuje, že i lokality po někdejších průmyslových podnicích mohou přivábit investory.

„Celá průmyslová zóna má asi třicet hektarů, z toho využitelných nějakých pětadvacet. Mölnlycke má deset, to znamená, že ještě minimálně jeden podobně velký závod zde místo najde,“ naznačil hejtman.