Tak by mohlo vypadat nové Obchodní centrum Ostravica v centru moravskoslezské metropole.

Tak by mohlo vypadat nové Obchodní centrum Ostravica v centru moravskoslezské metropole. | foto: Amádeus Real, Alexandr Satinský,  MAFRA

Firma může po ukončení sporů politiků v Ostravě stavět. Zatím ale mlčí

  • 15
Výstavbě Obchodního centra Ostravica už nic nebrání. Radní Moravské Ostravy a Přívozu, kteří v lednu odmítli udělit souhlas s umístěním stavby na pozemcích obvodu, v pondělí názor změnili. Otázkou je, zda není pozdě a firma bude chtít v projektu pokračovat. I to je důvod, proč chce ostravský magistrát omezit práva obvodů.

"Chtěli jsme tehdy po investorovi, aby nám vysvětlil některé nesrovnalosti mezi projektem, který prezentoval nám, a kupní smlouvou, kterou uzavřel v roce 2009 s městem. A taky záruky, že nenechá spadnout Ostravici-Textilii, která je v jeho vlastnictví a před očima chátrá," připomněl radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák.

"Až v uplynulých dnech jsme bohužel zjistili, že město se změnami v projektu souhlasilo. Nezbylo nám tedy než souhlasit s umístěním stavby, i když se nám nelíbí například výrazná redukce parkovacích míst a zeleně. Podle nás není ideální, když se místo zachování části parku v centru města spokojíme se zatravněnou střechou," zdůvodnil změnu postoje obvodu.

Investor nemá zájem o setkání, chce si jen psát

Otázka je, zda firma Amádeus Real bude ještě ochotná stavět. Poté, co obvod v lednu stavbu nepovolil, firma písemně odstoupila od kupní smlouvy s městem, žádala vrácení 53 milionů korun, které už zaplatila za pozemky, a pohrozila, že bude vymáhat i odškodné. Poté také sdělila, že památkově chráněnou Ostravici-Textilii nabídne ministerstvu kultury, posléze městu, a pokud o ni nebude zájem, prodá ji v dražbě (více o postoji firmy zde). Novou situaci nechce zatím komentovat.

"Platí, co jsme řekli. V současné chvíli se nebudeme k projektu OC Ostravica nijak vyjadřovat ani nebudeme komentovat rozhodnutí města či obvodu," řekl mluvčí společnosti Jan Piskáček. Město sice vyzvalo firmu k jednání, ale osobní schůzka se dosud neuskutečnila. "Investor odpověděl, že nemá zájem o osobní jednání, pouze o písemnou komunikaci," řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Primátor nevylučuje ani soud

Primátor města Petr Kajnar už dříve naznačil, že pokud obvod bude souhlasit s výstavbou, ale investor už nebude mít zájem, spor skončí u soudu. Město bude chtít prokázat, že odstoupení od smlouvy je neplatné.

Zchátralá Ostravica-Textilia

Spor, který vedl k současné situaci, zřejmě bude mít za následek omezení práv městských obvodů, aby se podobná situace už nemohla opakovat. Statutový výbor, jehož předsedou je právě primátor, v pondělí schválil návrh na posílení práv města při prodeji nemovitostí na úkor všech obvodů.

"Jedná se o drobnou úpravu. Je to opravení jakési mezery nebo chyby ve statutu. Když město bude prodávat, pronajímat nebo daruje nějaký pozemek, ten, kdo tam bude stavět, už bude jednat jen s městem. Nebude jednat s obvodem, vyhneme se případným rozporům," uvedl pro ČTK Kajnar.

Konečný verdikt udělí ostravské zastupitelstvo

Doporučení statutového výboru musí schválit zastupitelstvo města. Původní návrhy na omezení pravomocí obvodů byly přitom mnohem tvrdší a některé směřovaly cíleně proti Moravské Ostravě a Přívozu. S tím ale členové výboru nesouhlasili. Současné omezení podpořili všichni s výjimkou dvou, kterým se jeví jako účelové a zbytečné.

Lukáš Semerák se domnívá, že statut města lze vnímat podobně jako ústavu státu, neměl by se měnit účelově. "Nicméně výsledný návrh je přijatelný," řekl.

Podle Petra Leyera z nevládní společnosti Transparency International je obecně lepší, pokud o záležitostech jako umísťování staveb rozhoduje orgán na co nejnižší úrovni, který nejlépe rozumí místní problematice, tedy v případě Ostravy obvod. "Na druhou stranu z praxe známe i příklady, kdy městské části šly investorovi na ruku, a jisté omezení jejich pravomocí ze strany vyšší instituce, magistrátu, mělo smysl," podotkl Petr Leyer.