Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OKD doluje úspory. Platy těžaři sníží o desetinu, začnou propouštět

  8:15aktualizováno  8:15
Je to bolestivá, ale jediná cesta, říká vedení Ostravsko-karvinských dolů (OKD). Chystá plošné snížení mezd, propouštění i omezení spolupráce s navazujícími firmami. Nutí je k tomu nepříznivé ekonomické výsledky. Odboráři i města se obávají následků.

V dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku roste napětí, nejbližší budoucnost nevypadá růžově. (ilustrační snímek) | foto: OKD

Úspory v provozu, mzdách i investicích. Žádná jednorázová akce, ale série celoročních opatření, kdy jedno bude navazovat na druhé.

OKD šetřením reaguje na kritickou situaci v průmyslu. Vrásky na čele má i sedm stovek zaměstnanců koksárny OKK, kterou čeká prodej.

Ján Fabián se stane novým generálním ředitelem těžební společnosti OKD.

Generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián.

Těžební společnost New World Resources, která vlastní OKD i koksárny OKK, se jen za první tři měsíce letošního roku propadla do čisté ztráty osmdesát milionů eur, což jsou zhruba dvě miliardy korun. Ohlásila proto prodej koksáren a všechny její dceřiné společnosti včetně OKD najíždějí na úsporný provoz.

"Musíme dlouhodobě změnit strukturu a systém našeho podnikání. Bude to bolestivá, ale zároveň jediná cesta k zachování stability firmy i navazujících průmyslových odvětví v regionu," řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián.

Odbory s nižšími platy nesouhlasí

Jako první přijdou na řadu okamžité úspory. V plánu je například plošné snížení platů o deset procent. "U managementu, středního managementu, techniků a dalších pozic se smluvním platem jsme se už s většinou lidí dohodli. Čeká nás jednání s odbory," uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Odbory se snižováním platů nesouhlasí.

"Je rozdíl ubrat deset procent u vysokých platů a u člověka, který bere 15 tisíc, pro toho to je velký problém. Souhlasíme s omezením výdajů nadacím, sponzorských darů, nadstandardních školení i nákladů na akce jako je Den horníků. Snížení platů běžných pracovníků, to by bylo zlé," komentoval šéf odborů Jaromír Pytlík.

Generální ředitel horníky se změnami seznámí v pátek, jednání odborářů s vedením se plánuje na pondělí. "Podstatná je pro nás zaměstnanost našich lidí a mzdy," chystá se na jednání Pytlík.

Na šachtách se prověří efektivita práce

OKD omezí i náklady. Na externí firmy dá o 125 milionů korun méně, na investice o 400 milionů a na administrativních a materiálních nákladech chce uspořit 100 milionů. Vše do konce roku.

"Zároveň se připravuje centralizace řízení dolů a snížení počtu administrativních pracovníků," uvádí Sobol. Zatím není jasné, kolik lidí o práci přijde.

V případě spolupracujících firem se změny dotknou úklidových firem, ostrahy, cateringu v jídelnách, dopravy a dalších.

"Zároveň zahájíme zátěžové testy na šachtách. V souvislosti s prognózami cen uhlí spočítáme jejich efektivitu a od toho se bude odvíjet budoucnost zaměstnanců dolů," dodal Sobol.

Například pro Karvinou by to byla pohroma. Přímo v OKD pracuje 3,5 tisíce lidí, v navázaných firmách dalších zhruba 8,5 tisíce Karviňanů.

"To není dobrá zpráva, ti lidé mají rodiny, platí bydlení, školu, jídlo. Vůbec si neumím představit, co by se stalo při masivním propouštění," reagoval primátor města Tomáš Hanzel.

Svaz průmyslu: Je to důsledek politiky EU

Podle Vladany Piskořové z ostravského úřadu práce je OKD významným zaměstnavatelem a větší změny by se na číslech nezaměstnanosti jistě podepsaly. "V těžbě a dobývání obecně nejvíce lidí pracuje na Karvinsku a Frýdecko-Místecku," komentovala.

Petr Holica ze Svazu průmyslu a dopravy kroky OKD chápe. "Politika EU je pro evropský průmysl likvidační. OKD reaguje na celkovou situaci. V regionu to může způsobit neklid i mezi ostatními."

Lidé z koksáren OKK zatím nic o své budoucnosti neví. "Zatím víme jen o záměru vlastníka o prodeji. Více až v následujících týdnech," řekl mluvčí Vladimír Bystrov.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Řidičům Taxify hrozí za chybějící oprávnění velké pokuty i trestní stíhání

Přivolávání taxíku pomocí aplikace (ilustrační foto).

Alternativní taxislužba Taxify, která začala v Ostravě fungovat před třemi týdny, budí emoce. Klienti kvitují nízké...

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz