Proluku po zbouraném Německém domě na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru

Proluku po zbouraném Německém domě na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru Ostravy chtěl developer zastavět novým obchodním centrem a propojit ho s Módním domem Ostravica. Ale už nechce. | foto: Archiv

Firma Ostravici neopraví, Ostravě navíc hrozí, že bude vracet miliony

  • 15
Bývalý Módní dům Ostravica -Textilia je už léta v neutěšeném stavu. Podle všeho tak ale zůstane a památkový komplex bude chátrat dál. Firma Amádeus Real, která budovy vlastní, se je zatím opravovat nechystá. A dokonce odstoupila i od smlouvy s městem, které jí prodalo sousední volné pozemky na výstavbu obchodního centra.

"Spojíme historii s budoucností. Vznikne komplex s obchodními prostory, administrativou, službami, kavárnami, restauracemi i tanečním sálem. Nahoře budou byty s výhledem na panorama Ostravy," slibovali zástupci firmy Amádeus Real před čtyřmi lety.

Jenže zůstalo a zřejmě i zůstane pouze u slibů. Firma chce totiž nyní pozemky určené k zástavbě vrátit městu a žádá zpět svých 54 milionů korun, které už zaplatila. "Developerská společnost v pondělí písemně odstoupila od kupní smlouvy a smlouvy o předkupním právu z května 2009," sdělil ve středu primátor Ostravy Petr Kajnar.

Boční strana módního domu v prosinci 2010.
Zničené prostory módního domu Ostravica.
Boční strana módního domu o několik měsíců později, už se zabedněnými okny.

Ostravica je už léta ve špatném stavu.

Dodal, že město prodalo firmě pozemky asi za 83 milionů korun, z toho firma zatím uhradila 54 milionů. Tuto částku chce nyní zpátky. Vymáhat chce po městě i náhradu škod, jejichž výši ještě nevyčíslila.

Firma z neúspěchu projektu viní vedení městského obvodu

Za krach projektu může podle Kajnara současné vedení centrálního městského obvodu. Radní Moravské Ostravy a Přívozu totiž zamítli v lednu žádost firmy o souhlas s umístěním stavby na pozemcích, které mají ve své péči. To potvrdil i mluvčí společnosti Amádeus Real Jan Piskáček. "Projekt zmařili radní obvodu. Nastolili zásadní překážku bránící realizaci projektu, na kterém byla společnost dohodnutá s městem," řekl pro ČTK.

Starosta obvodu Jiří Havlíček (ČSSD), který je stranickým kolegou primátora, má dovolenou, přesto situaci okomentoval.

"Postup developera mě zaskočil. Písemně jsem totiž vyzval k jednání. Chtěli jsme přizvat i město. O neudělení souhlasu jsme na radě hlasovali jednotně. Měli jsme důvod. Požádali jsme o doplnění některých informací k prezentovanému projektu. Firma souhlasila, ale nesplnila. My jsme stále připraveni jednat," vysvětlil Havlíček.

Stejně reagovali i místostarostové Moravské Ostravy Tomáš Kuřec (ČSSD) a Dalibor Mouka (hnutí Ostravak). Shodně uvedli, že chtěli po developerovi vyjádření například k tomu, jak zajistí dostatečné parkování v okolí nového obchodního centra. Zajímali se o zachování zeleně v místě novostavby a použitý stavební materiál.

Ale žádali informace i o tom, jak firma dosud bránila a v budoucnu zabrání dalšímu chátrání chráněné památky, aby zajistili, že v centru města nakonec nezůstane oplocená ruina.

Lednového jednání radních obvodu se zástupci developera se zúčastnila i pracovnice Národního památkového ústavu v Ostravě Romana Rosová a historik umění Martin Strakoš. Shodli se na tom, že radní obvodu měli na investora naprosto oprávněné požadavky.

"Jednání bylo korektní. Při prezentaci projektu kladli radní developerovi otázky, na které by měl požadovat odpovědi od jakékoli firmy každý svědomitý zastupitel, který má ve správě nějaké území," míní Martin Strakoš.

"Za památkáře podporuji aktivity obvodu. Ostravica v posledních letech velmi zchátrala. Developer navíc usiluje o vyškrtnutí budovy se dvěma popisnými čísly ze seznamu památek a rohový dům chce po demolici nahradit jednolitou kostkou. Při prezentaci projektu jsem svůj názor řekla. Jsme proti demolici," líčí Romana Rosová.

O Ostravici se firma bude muset starat dál

Dodala ale, že i když firma Amádeus Real odstoupí od smlouvy s městem a nebude stavět nový obchod, povinnost starat se o památkově chráněný komplex budov bývalé Ostravice jí zůstane. "My jako odborná organizace však můžeme jen dohlížet na památky a dávat podnět i doporučení k nápravě odboru památkové péče magistrátu, který je součástí útvaru hlavního architekta města. Ten může s vlastníkem zahájit správní řízení," uvedla.

Podle památkářky Rosové i Martina Strakoše by bylo v zájmu záchrany Ostravice, která byla v minulosti nazývána perlou Ostravy, rozumné, kdyby se radní města spojili s radními obvodu a postupovali vůči developerovi jednotně.

Módní dům Ostravica v roce 2007.

Totéž doporučuje politoložka Jiřina Pavlíková. A přejí si to i radní Moravské Ostravy. "Zdá se mi absurdní, že město je ve spojení s developerem proti obvodu, místo aby společně s námi táhlo za jeden provaz a tlačilo na to, ať developer dodržuje kupní smlouvu. Osobně jsem žádal primátora, ať svolá k projektu trojstranné jednání, ale ani mi neodpověděl," řekl radní Lukáš Semerák (hnutí Ostravak).

Podle primátora Kajnara se nyní případem zabývají právníci města. "Udělám vše pro to, abychom odstoupení od smlouvy zpochybnili," uvedl ve středu.