Společnost Hyundai slavnostně představila vůz Tucson, po kterém je veliká...

Společnost Hyundai slavnostně představila vůz Tucson, po kterém je veliká poptávka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Firmám se daří, v Hyundai museli zrychlit výrobu a uchlácholit dělníky

  • 5
Nošovická společnost Hyundai zvyšuje výrobu aut a přijímá další zaměstnance. Nové zakázky za stamiliony korun získaly v posledních týdnech i další firmy v regionu, daří se jim uplatňovat na zahraničních trzích a dobývat nová teritoria.

Nadmíru spokojeni jsou s průběhem letošního roku hned v několika firmách Moravskoslezského kraje. Například v automobilce Hyundai museli po zavedení nového modelu navýšit výrobu o plných deset procent a automobilka nyní pracuje prakticky na doraz.

„V souvislosti s tím, že objednávek nového vozu Tucson je podstatně více, než jsme očekávali, zvýšili jsme jeho výrobu o deset procent, ze tří set na 330 tisíc vozů ročně,“ řekl mluvčí nošovické automobilky Petr Vaněk. „Proto jsme už od počátku května zvýšili rychlost výroby ze 60 na 66 aut za hodinu.“

To s sebou přineslo i třenice se zaměstnanci, kterým se navýšení výroby nelíbilo.

„Lidem se to nelíbí, už tak padáme na hubu, je toho prostě moc,“ popsala situaci ve výrobě zaměstnankyně automobilky. A přidaly se i odbory, které s vedením firmy jednaly o podmínkách práce při navýšené výrobě.

„Tyto problémy už jsou zažehnány, jednalo se hlavně o to, že přechod byl náhlý, ale jinak to nešlo, postupné navyšování výroby nelze v takovém případě zařídit. To narazilo na částečně nepochopení, částečně na nepřipravenost našich pracovníků, ale s postupem času se to lepší a i firma rozhodla jako výraz ocenění snahy našich pracovníků o vyplacení prémie čtyři tisíce korun každému zaměstnanci, který je tady zaměstnán minimálně jeden měsíc,“ řekl Petr Vaněk.

„Čtyři tisíce jsou sice pěkné, ale co nám z nich zbude, když nám je pak v červenci a v srpnu zdaní,“ reagovala zaměstnankyně. MF DNES její identitu zná, žena ale chtěla zůstat v anonymitě.

Automobilka zaměstnala 156 nových pracovníků

Zvýšení výroby kompenzovali ve společnosti Hyundai také přibíráním nových zaměstnanců.

„V průběhu dubna až června jsme přijali 156 nových pracovníků, z toho 129 pro konečnou montáž. Deset procent nových lidí posílilo finální montáž, tím se jednotlivé výrobní kroky naředily,“ přiblížil Petr Vaněk další postup automobilky.

Ta k navýšení výroby sáhla i proto, že o automobily z Nošovic mají zájem také ve státech, kam dosud moravskoslezská automobilka nevyvážela.

„Zájem je tak velký, že k tradičním zemím, kam jsme doposud vyváželi, přibyly například i tak exotické země, jako je například Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty,“ vysvětlil Vaněk.

Nošovická automobilka ale není jedinou firmou, které se daří dostávat na nové trhy.

„Naší společnosti se podařilo získat kontrakt na výrobu 230 tun bezešvých ocelových trubek, které budou součástí konstrukce vrtné ropné plošiny nigerijského podmořského naleziště Egina,“ řekla mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

„Ropa se zde těží z hloubky až 1 750 metrů. To klade obrovské nároky na dodávanou ocel, která musí splňovat přísné parametry. Díky této zakázce jsme se dostali mezi přední světové výrobce bezešvých trubek.“

Armatury Group získala zakázku za více než 110 milionů korun

V těžebním průmyslu se podařilo uspět také dolnobenešovské společnosti Armatury Group, která získala zakázku na výrobu obřích kulových kohoutů za více než 110 milionů korun.

„Získali jsme dvě zakázky na dodávky obřích kulových kohoutů, které slouží v distribučních sítích a na kompresních stanicích plynárenských společností. Dva rozměrné kohouty budou umístěny na kompresních stanicích a liniových částech plynovodů v ČR,“ uvedl výkonný ředitel Armatury Group Petr Groh.

Zaměstnanost v regionu

  • Počet volných pracovních míst v kraji už pět měsíců roste.
  • Podle Úřadu práce navíc už čtyři měsíce po sobě klesá počet evidovaných uchazečů. K 31. květnu 2015 registrovala krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě celkem 75 213 nezaměstnaných osob, což bylo o 3 177 osob méně jak oproti dubnu tohoto roku, tak i v porovnání se stejným měsícem roku 2014, kdy bylo bez práce o 10 375 lidí více.

„Další zhruba desítku společnost vyveze na trhy zemí Společenství nezávislých států. Celková hodnota zakázek se pohybuje kolem 110 milionů korun.“

Poprvé ve své moderní historii získala zakázku v Bulharsku společnost Hutní montáže, patřící do strojírenské skupiny Vítkovice. Díky kontraktu za více než 130 milionů korun se firmě podařilo proniknout na bulharský elektrárenský trh.

„Zakázka zahrnuje výstavbu kotle a souvisejícího technologického zařízení pro stávající elektrárnu v industriální zóně poblíž města Devnya, které leží přibližně 30 kilometrů od bulharského letoviska Varna. Nový kotel bude sloužit jako další zdroj páry a elektrické energie pro sousedící chemický závod,“ přiblížil generální ředitel Hutních montáží Miroslav Přecechtěl.