Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy rozšířily provoz, nemohou ale sehnat lidi. Někde proto berou vězně

  17:25aktualizováno  17:25
Bohumínská společnost Rockwool investovala téměř miliardu korun do rozšíření výroby, vytvořila tím i 90 nových pracovních míst. Dalších 40 pozic vzniklo ve Studénce, lidi shání i v ostravské společnosti Smart Trading Company. Ředitelé firem se však shodují, že pracovníci se nehlásí. Poslední jmenovaná firma proto nabírá vězně.

Společnost Rockwool do rozšíření výroby v posledních třech letech investovala téměř miliardu korun. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Investice směřovala hlavně do tří nových výrobních linek, které navazují na naši primární výrobní linku,“ vysvětlil marketingový manažer společnosti Rockwool Josef Mik.

Stěžejním výrobkem bohumínské firmy je kamenná minerální vlna, využívaná k tepelné izolaci budov i zařízení. A právě tímto směrem vedlo rozšíření výroby.

Fotogalerie

„Kapacita hlavní výrobní linky, vyrábějící v peci kamennou minerální vlnu, zůstává stejná jako dříve, 65 tisíc tun ročně. Výrazně se ale zvýší přidaná hodnota výrobků našeho závodu, budeme moci nabízet širší sortiment,“ přiblížil detaily Josef Mik.

Díky tomu mohla firma najmout 90 nových zaměstnanců. „Nové lidi není jednoduché najít, požadujeme po nich odbornou zdatnost, zároveň jsou naši klíčoví zaměstnanci proškolováni v Německu a v Holandsku, takže musejí umět anglicky nebo německy. A s tím je problém,“ zmínil ředitel.

Máme vyprodáno, hlásí ve Studénce

Sto dvacet milionů korun investovali v minulých letech také ve firmě MSV Metal Studénka. „Aktuálně jsme doslova vyprodáni. K tomu nám mimo jiné pomohlo i dokončení dvouleté etapy, která zahrnovala investice do pořízení nových technologií. Ty nyní kovárně umožňují komplexní poskytování servisu s dodávkou výkovků na klíč,“ řekl generální ředitel společnosti Ivo Lazecký.

Osmdesát procent kovárenských výrobků firmy, která je stále spjata s výrobou a opravami železničních vagonů, míří do zahraničí.

Díky úspěchům na trhu hledají ve Studénce nové zaměstnance. „Nyní jich v areálu ve Studénce pracuje přes 400. Od roku 2010, tedy období restrukturalizace, přibylo čtyřicet nových pracovních míst. V plánu pro tento rok byl nábor další desítky zaměstnanců. Hledáme hlavně lidi na pozice obráběčů, zámečníků nebo kovářů,“ dodal Lazecký.

Po stodvacetimilionové investici, jejíž součástí byla i výstavba nové lakovny, se ve Studénce chystají investovat dalších 160 milionů korun. Ty by měly mířit nejen na pořízení dalších moderních výrobních technologií, ale i do oblasti energetiky.

Zaměstnance našli v heřmanické věznici

Stejně jako před příchodem krize v roce 2008, i nyní mají manažeři firem problém najít kvalifikované zaměstnance.

„Dobrého elektrikáře jsme sháněli několik měsíců. Prostě nebyl na trhu. Je jich strašně málo, nikdo se nehlásil, museli jsme hledat sami,“ komentoval situaci na trhu práce Mik.

A není sám. Kvůli nedostatku volných zaměstnanců firmy volí i netradiční řešení. Například ostravská společnost Smart Trading Company (STC), vyrábějící díly pro firmy jako Shell či Mercedes Benz, našla nové zaměstnance až v heřmanické věznici.

„Současný ekonomický růst se projevil na trhu s lidskými zdroji. Trh je oslabený a reakce adeptů na námi nabízená pracovní místa je nízká,“ vysvětlil důvody ředitel společnosti Michal Fuciman.

„A nejsme v tomto ohledu sami. Myslím, že spolupráce s vězni bude mezi tuzemskými firmami čím dál vyhledávanější,“ dodal.

Vězně, kteří se osvědčí, po propuštění zaměstnají

Pro začátek počítá firma se šesti vězni, které bude na vlastní náklady dopravovat na své pracoviště. „Jedná se o odsouzené s volným pohybem, kteří si odpykávají nižší tresty odnětí svobody a nevyžadují vězeňský dozor,“ uvedl Igor Walter z mediálního zastoupení firmy.

Postupně by mělo vězňů pracujících za stejných podmínek jako ostatní zaměstnanci, včetně mzdových, ve firmě přibývat.

„Pokud se spolupráce s nimi osvědčí, budeme jejich stavy rádi navyšovat,“ přiznala personální ředitelka společnosti STC Ivana Kozelková.

„Navíc se jedná o vězně s méně závažnými pochybeními, kteří si zaslouží druhou šanci, a my jim v tomto směru rádi pomůžeme. Proto jsme připraveni s těmi, kteří se u nás osvědčí, navázat stálý pracovní poměr po uplynutí jejich výkonu trestu,“ doplnila.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Hvězdou letošního ročníku festivalu Beats for Love bude Alan Walker

Norský DJ a producent Alan Walker.

Hudební festival Beats for Love láká na jména hvězdných producentů. Pro letošní ročník, který se koná v Ostravě na...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz