Špatné silnice zdražují naše výrobky, stěžují si firmy na Ostravsku

  13:05aktualizováno  13:05
Dálnice, železniční koridor, nové silnice? To vše je málo. Strojírenský gigant Vítkovice má problémy s přepravou nadměrných nákladů. Nová dálnice má výškové omezení, stejně tak železnice, a velké problémy čekají přepravce i za hranicemi Moravskoslezského kraje. Drahá doprava prodražuje i zakázky.
Průjezdnost nadměrných nákladů je na mnoha silnicích velmi špatná. (ilustrační snímek)

Průjezdnost nadměrných nákladů je na mnoha silnicích velmi špatná. (ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Firma Vítkovice zaplatí za přepravu parogenerátorů pro elektrárny k zákazníkům až třicet procent z celkové ceny.

Kde je situace nejhorší

Opava - Ostrava
Kvůli neustále prodlužované, odkládané, přerušované a opět zahajované stavbě silnice I/11 mezi Opavou a Ostravou musí jezdit místní řidiči již několik let prakticky po staveništi.

Nový Jičín - Frýdek-Místek
Stavba silnice R48 znepříjemnila cestování hlavně v Rychalticích, kde musí řidiči jezdit po provizorní cestě.

Třinec - Vendryně
Na obchvat Třince čekají místní mnoho let. Stavět se začne nejdříve v roce 2014.

"Nejjednodušší způsob, jak dostat naše výrobky k zákazníkům, je lodní doprava. Nejbližší přístav je ale v Pardubicích. Jízdy s často nadměrnými náklady ale stojí hodně peněz, což nás ve výsledku omezuje v boji s konkurencí. Máme totiž vyšší náklady. Proto bychom potřebovali, aby se silniční síť zlepšila. Pomohlo by to nejen nám, ale i spoustě dalších firem na Ostravsku," řekl generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.

Dálnice situaci trochu zlepšila

Problémy ale nemají jen firmy vyrábějící nadměrné výrobky. Špatná a dlouhodobě nedostatečně udržovaná silniční síť dělá problémy i menším společnostem.

"Po dostavbě dálnice se pro nás situace sice zlepšila, s dopravou nemáme problémy. Kolega, který má firmu na Bruntálsku, ale musí třeba v zimě počítat s tím, že musí posílat své výrobky zákazníkům dříve, aby měl jistotu, že dojedou a nezůstanou někde viset v závějích," vysvětlil hlavní problém podnikatelů Jindřich Kolský z Ostravy.

Hyundai žádá lepší silnice, kamiony často uváznou

Podobné zkušenosti mají i velké firmy, které nadměrné náklady nepřepravují. "Už se několikrát stalo, že nám v zimě uvázly kamiony přijíždějící ze Slovenska," popisuje mluvčí společnosti Hyundai Petr Vaněk. "Kvalitnější silnice bychom samozřejmě přivítali, není ale v našich silách jejich výstavbu ovlivnit," dodal.

Situace se pro společnost Hyundai, ale i jiné firmy závislé na dodávkách ze Slovenska, nezlepší minimálně další tři roky. Nejdříve v roce 2014 by se totiž mohlo začít s výstavbou obchvatu Třince, který by situaci mírně vylepšil.

Peněz na stavby je velmi málo

"Nějaké peníze na stavby jsou, například ještě letos se začne stavět silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která situaci určitě zlepší," řekl na čtvrteční konferenci strojírenských firem na Vysoké škole báňské ministr dopravy Pavel Dobeš.

Stavba silnice se sice letos obnoví, stát ale poslal částku, kvůli které budou stavební práce pokračovat jen hodně pomalým tempem. Řidiči si tak na kvalitní silnici na Opavu budou muset počkat.

Největší dopravní problémy Moravskoslezského kraje pro firmy: silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou (červená značka), silnice I/48 mezi Novým Jičínem a Frýdkem-Místkem (žlutá značka) a obchvat Třince (zelená značka).

Největší dopravní problémy Moravskoslezského kraje pro firmy: silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou (červená značka), silnice I/48 mezi Novým Jičínem a Frýdkem-Místkem (žlutá značka) a obchvat Třince (zelená značka).

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Najdete na iDNES.cz