Díky moderním kotlům by měl z komínů stoupat mnohem čistější dým než doposud. (ilustrační snímek) | foto: AP

Firmy přispějí lidem na nové kotle, zatím dávají deset milionů

  • 3
Až padesát milionů korun by si příští rok mohli rozebrat lidé z Moravskoslezského kraje na výměnu starých kotlů. Předpokládaný patnáctimilionový příspěvek z rozpočtu krajského úřadu rozšiřují čtyři největší místní zaměstnavatelé. Na kotlíkovou dotaci společně věnují deset milionů. Kraj s žádostí o peníze osloví i další firmy.

"S ministerstvem zatím financování dotace funguje na principu padesát ku padesáti. Příští rok bychom po něm tedy žádali pětadvacet milionů korun," uvedl krajský náměstek pro životní prostředí Miroslav Novák.

Na kotlíkovou dotaci přispěl pěti miliony ArcelorMittal Ostrava, po dvou milionech OKD a Třinecké železárny, milion věnoval ČEZ. "Snížení o jednu tunu prachu vyjde u lokálních topenišť čtyřikrát levněji než investice do již velmi dobře ekologizovaného provozu naší huti," zdůvodnil generální ředitel společnosti ArcelorMittal Tapas Rajderkar.

Kotel by si mělo vyměnit třicet tisíc domácností

Ve schránkách dalších podniků v Moravskoslezském kraji i na webu kraje se zároveň objeví otevřený dopis s výzvou k připojení. Kraj na věnované peníze založil speciální fond, který je otevřený všem dárcům.

Podle výsledků posledního sčítání lidu a údajů Asociace výrobců topenářské techniky musí během deseti let na Ostravsku vyměnit starý kotel za ekologický třicet tisíc domácností.

"Průměrně se ročně v kraji obmění tři tisíce kotlů. Asociace výrobců topenářské techniky však upozorňuje, že jen sto z nich je nízkoemisních," informoval šéf krajského odboru životního prostředí Tomáš Kotyza. Celkem je v kraji 55 tisíc domácností s kotlem na tuhá paliva.

První kolo dotací tlačenice, druhé kolo v klidu

Kotlíkové dotace kraj ve spolupráci s ministerstvem nabízí od začátku letošního roku. Příspěvek využila zhruba tisícovka domácností. První výzvu zájemci vyčerpali během několika hodin, 333 lidí si odneslo po šedesáti tisících. Druhá výzva stále běží - z tisícovky volných míst je obsazeno zatím 644. V této výzvě kraj přispívá čtyřicetitisícovou částkou.

1. února 2012

Tomáš Kotyza zdůrazňuje, že výměna starých kotlů je pro kvalitu ovzduší v kraji zásadní. "Podíl malých zdrojů na celkové bilanci prachu v kraji roste. Nejvíce se podílejí domácnosti topící tuhými palivy ve starých ručně plněných kotlích," uvedl.

Podle krajských statistik je také řešení lokálních topenišť ekonomicky výhodnější. "Každá koruna je pětkrát efektivnější než u průmyslové investice," sdělil.

Nejvyšší hustota domácích kotlů? Orlová a Bohumín

Upozornil, že právě v Moravskoslezském kraji topí lidé tuhými palivy nejčastěji. Vycházel ze statistik, které si nechal zpracovat podle výsledků posledního sčítání lidu.

"Když se podíváme na hustotu lokálních topenišť na jeden kilometr čtvereční v republice, tak Moravskoslezský kraj je regionem s nejvyšší hustotou. V první desítce obcí s nejvyšší hustotou kotlů je pět z Moravskoslezského kraje. Na prvním a druhém místě je Orlová a Bohumín," upřesnil Kotyza.

O vyhlášení třetí výzvy na kotlíkové dotace příští rok rozhodne už nové zastupitelstvo kraje.