Janáčkovy Hukvaldy budou odkázány na větší pomoc sponzorů.

Janáčkovy Hukvaldy budou odkázány na větší pomoc sponzorů. | foto: Jaroslav Ožana

Fond přijde o hrad, Janáčkovy Hukvaldy příště nemusí být tak velkolepé

  • 0
Letošní ročník festivalu Janáčkovy Hukvaldy, který začíná na konci června, může být poslední v současném rozsahu. Fond Janáčkovy Hukvaldy, jenž festival pořádá, totiž přijde o hrad, který spravuje už od devadesátých let.

O zříceninu gotického hradu se od příštího roku už nebudou starat zaměstnanci Fondu Janáčkovy Hukvaldy, ale lidé z Muzea Beskyd, které si po letech bere hrad pod svou správu.

Přerušení propojeného kruhu Fond Janáčkovy Hukvaldy - hrad Hukvaldy - festival Janáčkovy Hukvaldy tak může mít pro známý festival nepříjemné následky.

„Z ekonomického hlediska je to pro nás velká ztráta, z toho, co jsme na hradě vydělali, jsme dotovali festival, například platby účinkujícím nebo jiné náklady,“ vysvětluje místopředseda fondu Dariusz Jędrzejski.

„V podstatě se výdělek z hradu podílel na chodu festivalu zhruba z třiceti procent. A ty peníze nám budou chybět, nikdo nám je nedá. Pokusíme se samozřejmě oslovit více sponzorů, ale to je v dnešní době velice těžké. Rozhodně chceme zachovat kvalitu festivalu, takže se budeme muset snažit ty peníze získat.“

S fondem skončí na hradu i kastelán

Ekonomické propojení hukvaldského hradu a festivalu Janáčkovy Hukvaldy fungovalo déle než patnáct let. Obojí přinášelo ekonomický přínos nejen hradu, ale také samotné obci Hukvaldy a místům v okolí.

To potvrzuje i hukvaldský starosta Luděk Bujnošek: „S fondem se nám spolupracuje dobře, a proto jsme se snažili, aby fond na hradě zůstal. Bohužel se podařilo získat jen prodloužení o jeden rok. Nelíbí se nám to, ale nic s tím nenaděláme. Snad to bude fungovat dál, ale opravdu máme o festival obavy.“

Fond Janáčkovy Hukvaldy původně dostal od Muzea Beskyd výpověď už k 1. lednu letošního roku, po jednáních se ale ukončení pronájmu hradu o rok odložilo. Spolu s fondem by na hradě skončil i kastelán, který zajišťuje program pro celou sezonu. Vedle koncertů festivalu to jsou i rytířská klání, Noc strašidel a podobně.

„V současnosti nám už nezbývá než respektovat rozhodnutí radních Moravskoslezského kraje a na konci roku připravit vše k předání hradu Muzeu Beskyd, které jej přebírá,“ dodala předsedkyně fondu Pavla Zichová.

Janáčkovy Hukvaldy

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy začne 27. června na hradě Hukvaldy. Festival, který potrvá do 12. července, nabídne sérii atraktivních vystoupení. Na programu ale nebudou pouze koncerty, diváci se mohou těšit také na dvě opery. Příhody lišky Bystroušky přiveze Operní studio Fakulty umění Ostravské univerzity a soubor opery Slezského divadla v Opavě nabídne svou úspěšnou inscenaci Její pastorkyňa.

Muzeum Beskyd svou výpověď loni zdůvodnilo faktem, že dokáže hrad spravovat lépe. „Udělali jsme si ekonomickou analýzu a vyšlo nám, že dokážeme hrad spravovat efektivněji,“ vysvětloval ředitel Muzea Beskyd Stanislav Hrabovský.

Členové fondu tehdy reagovali návrhem na zvýšení nájemného, které za hrad platí. Ani to ale podle ředitele muzea nebyla schůdná cesta. „Pokud bychom zvýšili nájem, dostali bychom se jako muzeum do situace, kdy bychom se museli stát plátci DPH, a tomu se chceme vyhnout. Výtěžek z prodeje vstupenek se totiž nezapočítává do základu pro výpočet hranice, po jejímž překročení musí organizace začít DPH platit,“ vysvětluje Hrabovský.

Co se na hradě po příchodu nového majitele změní, dosud není jisté. „Zatím si netroufáme odhadnout, co na hradě v příštích letech bude,“ vysvětluje Pavla Zichová. „Signály, které od vedení Muzea Beskyd máme, ale naznačují, že by sami návštěvníci festivalu neměli nic poznat, pro ně by vše mohlo vypadat stejně jako nyní.“

„Co se týče spolupráce s festivalem, jsme připraveni podílet se nadstandardně na jeho zabezpečení,“ vysvětluje ředitel Muzea Beskyd a doplňuje: „Máme připravenou smlouvu, určující, kdo je za co zodpovědný, kdo za co může. Chceme s fondem probrat detaily, jak v budoucnosti spolupracovat.“