Z dotací, které klubu přinesly loterie, fotbalisté Baníku Ostrava zklamaní být nemusí.

Z dotací, které klubu přinesly loterie, fotbalisté Baníku Ostrava zklamaní být nemusí. | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Fotbalisté a hokejisté získali v Ostravě nejvíce peněz z loterií

  • 2
Jedni se radují, druzí zlobí. Zástupci Ostravy na podzim rozdělovali mimořádné účelové dotace z loterií a podobných her. Členové příslušné komise ostravského magistrátu rozdělili 57,5 milionu korun pro 43 projektů.

Nejvíce dostali fotbalisté Baníku Ostrava (12,5 milionu korun) a hokejisté Vítkovic (9 milionů pro extraligový tým a 1 milion na hokejovou akademii). A není divu. Oba kluby mají nejvíce příznivců, největší náklady a především nejlépe reprezentují město.

Peníze z loterií pomohly také házenkářkám DHC Sokola Poruba, mistryním republiky. Ty poprvé v historii hrály evropský pohár, leč v Poháru EHF hned ve druhém kole narazily na silnou ruskou Astrachaň a vypadly. Cesta k odvetě daleko na východ klub přišla na 700 000 korun. Město házenkářkám přikleplo na účast v česko-slovenské interlize půl milionu korun.

Leč například basketbalistky SBŠ Ostrava, které hrají nejvyšší slovenskou soutěž a 1. českou ligu, nedostaly nic. Žádaly 985 tisíc korun. "Pochopitelně jsme zklamaní, protože těžce dáváme dohromady peníze na celou sezonu," řekl šéf SBŠ Ostrava Kamil Havrlant. "Nechci ale, abychom dostali příspěvek na úkor někoho jiného, ale určitě bychom si podporu zasloužili."

Zkrátka přišli mimo jiné také basketbalisté Snakesu Ostrava (chtěli 566 000 korun na činnost), horolezec Leopold Sulovský (200 000 na expedici Aconcagua 2013), Školní sportovní klub (ŠSK) Ostrava (281 000 na mistrovství republiky vminivolejbale a 340 000 na rozvoj volejbalu v základních školách) či Městský fotbalový svaz (132 000 na Zimní ligu mládeže).

"Mrzelo nás, že jsme se nedostali mezi vybrané projekty, obzvlášť, když se šampionátu vminivolejbalu zúčastnilo osm set dětí od první do šesté třídy základních škol," řekl předseda ŠSK Ostrava Michal Provazník.

Připouští, že svou roli mohlo hrát i to, že jsou v Ostravě novým sportovním subjektem. "Ale při žádostech o dotace by nemělo rozhodovat, zda někdo něco dělá dvacet let," podotkl.

Kluby dostaly peníze nejen na sportovní a tělovýchovnou činnost, ale také na rekonstrukce a opravy sportovních zařízení. TJ Baník Ostrava OKD tak třeba získala na opravu střechy jízdárny 2,36 milionu korun a Městský obvod Petřkovice 2,59 milionu na obnovu hřiště u fotbalového stadionu.

Nejvíc peněz urvali na údržbu baseballového a softbalového areálu v Ostravě-Porubě zástupci SKSB Ostrava – 3 210 000 korun.

O peníze žádali zástupci klubů na 102 projektů. Nebylo by spravedlivější dát každému třeba 100 000 korun a zbytek rozdělit podle aktuálních potřeb? Zástupci jedněch klubů tvrdí, že by to bylo správné, druhých zase, že by se peníze příliš rozmělnily.

Jisté je, že i nadále budou o částkách rozhodovat členové městské komise. Podle Michala Provazníka, předsedy Školského sportovního klubu Ostrava, který se věnuje mladým volejbalistům, je problém v tom, že nejsou daná jasná pravidla, na jejichž základě se peníze rozdělují. "Těžko pak dáme dohromady projekt, když nevíme, jaká kriteria jsou rozhodující," uvedl Provazník.

Všem jsme vyhovět nemohli, tvrdí Štěpánek

Proč se na všechny žadatele o příspěvek z loterií nedostalo, vysvětluje náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek příliš velkým zájmem sportovců. "Zájem byl zhruba čtyřnásobný oproti částce, kterou jsme mohli přidělit, a tak muselo dojít k selekci," řekl Štěpánek, který byl předsedou příslušné komise.

Když dám příklad, tak fotbalisté FC Vítkovice 1919 a MFK Vítkovice, kteří jsou v krajském přeboru, dostali dohromady na činnost přes milion a půl korun. Zato basketbalová SBŠ Ostrava nic, byť hraje slovenskou extraligu a 1. českou ligu a stejně jako Vítkovičtí se ve velkém věnuje mládeži.  Není to nepoměr?
Takové bylo rozhodnutí komise, která se sešla a vyhodnotila projekty. O tom basketbalu vím. V tuto chvíli je to asi nepříjemná záležitost, ale skutečně nejde vyhovět úplně všem. Pokud bude nějaká možnost basketbalistkám pomoci, tak ji zkusíme najít.

Není rozdělování dotací závislé i na sympatiích členů komise a na tom, jak kdo za který oddíl lobbuje?
Podívejte, každý představitel sportovního oddílu má představu, že jeho sport je nejdůležitější na světě. Chodí za námi a představují nám svoje projekty, tomu se nedá zabránit. Je to úplně regulérní, mohou upozornit na to, co je jedinečné v jejich sportovním odvětví. A tohle dělají.

A kdo je pak komu sympatičtější...
Záleží na komisi, jak to vyhodnotí. Jsou v ní ale lidé, kteří tomu rozumějí, takže vyberou nějaké vhodné kandidáty. Je to podobné jako u grantů.