Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frenštát dělil miliony ze sbírky lidem, kteří přežili výbuch plynu

  18:28aktualizováno  18:28
Zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm rozdělili větší část speciálního účtu na pomoc obyvatelům domu na ulici 6. května, který v neděli 17. února rozmetal výbuch plynu. Z patnácti milionů korun půjde polovina na nové bydlení, zbytek na osobní potřeby.

Naprostá zkáza. Jinak nelze výsledek exploze domu č.39 na ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm nazvat. | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Explozi před čtvrtou hodinou ráno nejspíše inicioval problémový 57letý muž bydlící v přízemním bytě. S ostatními členy společenstva vlastníků měl dlouhodobé neshody, po exekuci bytu se brzy měl vystěhovat. Policie ale vyšetřování dosud neukončila. V troskách kromě pravděpodobného viníka zemřelo pět lidí, z toho tři děti. Dalších jedenáct lidí bylo zraněno, někteří velmi těžce (více zde).

Frenštátská tragédie měla v celé zemi obrovský ohlas, což se projevilo i na zájmu lidí pomoci jak hmotně, tak také finančně. Materiální pomoc byla zastavena už po týdnu, na speciální konto přišlo už přes osmnáct milionů korun.

Zastupitelé Frenštátu na středečním jednání rozhodli o patnáctimilionovém dílu. Další část nasbíraných peněz se bude rozdělovat později. Sbírka potrvá jeden rok.

Smlouvy budou uzavírány co nejrychleji

Polovina, tedy 7,5 milionu korun, půjde na bydlení. Čtyři postižené rodiny tedy dostanou každá po 1,875 milionu korun. Dalších 4,5 milionu bude rozděleno podle zdravotního hlediska. Lidé, kteří byli v nemocnici jeden den, dostanou nejmenší částku, dlouhodobě hospitalizovaní největší.

Zbylé tři z patnácti milionů korun ze sbírky půjdou na osobní věci pro obyvatele domu a na další náhrady. Každý z obyvatel z této částky dostane po 150 tisíc korun. Peníze dostane i jeden z obyvatel, který v době neštěstí v domě nebyl, ale přišel o tři členy rodiny.

"Vnímáme, že je potřeba rychle rozhodnout, aby obyvatelé domu číslo 39 měli povědomí o tom, jaká pomoc a na co jim bude určena," řekla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová. Prioritní podle ní je zajištění bydlení, proto na tento účel byla určena největší částka. Starostka řekla, že se úřad bude snažit co nejrychleji uzavřít s postiženými obyvateli smlouvy a peníze vyplácet.

Sousedé z vedlejšího domu na návrat stále čekají

Starostka Leščišinová řekla, že peníze poslalo 11 700 dárců. "Nemá obdoby, aby v tak krátkém období se sešlo takové množství finančních prostředků," řekla.

Frenštátu pomůže mimo jiné také Ostrava, jejíž zastupitelé dnes schválili částku ve výši půl milionu korun. Ta ale není určena na pomoc obětem, ale na odstranění škod po neštěstí. Na stejný účel slíbila poslat miliony korun i vláda.

Rovněž budou k dispozici výtěžky různých benefičních koncertů a plesů. V pátek se navíc uskuteční hlavní benefiční večer ve frenštátském kulturním domě, jehož výtěžek dostanou tři nejdéle hospitalizovaní obyvatelé domu.

Vchod č. 39 už byl zdemolován, pozemek patří společenství. ve nezáviděníhodné situaci jsou ale i lidé ze sousedního vchodu č. 40, kteří jsou už měsíc evakuovaní a asi další měsíc se domů ještě nedostanou. Zbývající dva vchody nyní dělníci zpevňují ocelovými lany (podrobněji zde). I tito lidé proto přišli na středeční zastupitelstvo, žádné požadavky zatím ale oficiálně nesdělili.

Autoři: ,Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Snímek vylepší třeba lokomotivou. Piktoriálních fotografů je u nás pomálu

Trojice netradičních fotografů (zleva): Josef Frydrych, Lucie Brychcyová a Jiří...

Zvláštnímu druhu umělecké fotografie, kdy vznikají na snímcích neopakovatelné chvíle, které jako by ani nebyly, se...

Přestaňte podnikat s chudobou, vyzvali krajští zastupitelé poslance SPD

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Upusťte od nemorálního podnikání s chudobou a vysvětlete občanům své počínání. Takové prohlášení schválila většina...

Tramvajová smyčka zmizí z ostravské Černé louky. Ale neví se kdy

Dopravní terminál Hranečník.

Radní Ostravy plní slib daný Ostravské univerzitě, že přemístí tramvajovou smyčku od Černé louky na Hranečník nebo za...

Najdete na iDNES.cz