Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frenštát dělil miliony ze sbírky lidem, kteří přežili výbuch plynu

  18:28aktualizováno  18:28
Zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm rozdělili větší část speciálního účtu na pomoc obyvatelům domu na ulici 6. května, který v neděli 17. února rozmetal výbuch plynu. Z patnácti milionů korun půjde polovina na nové bydlení, zbytek na osobní potřeby.

Naprostá zkáza. Jinak nelze výsledek exploze domu č.39 na ulici 6. května ve Frenštátě pod Radhoštěm nazvat. | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Explozi před čtvrtou hodinou ráno nejspíše inicioval problémový 57letý muž bydlící v přízemním bytě. S ostatními členy společenstva vlastníků měl dlouhodobé neshody, po exekuci bytu se brzy měl vystěhovat. Policie ale vyšetřování dosud neukončila. V troskách kromě pravděpodobného viníka zemřelo pět lidí, z toho tři děti. Dalších jedenáct lidí bylo zraněno, někteří velmi těžce (více zde).

Frenštátská tragédie měla v celé zemi obrovský ohlas, což se projevilo i na zájmu lidí pomoci jak hmotně, tak také finančně. Materiální pomoc byla zastavena už po týdnu, na speciální konto přišlo už přes osmnáct milionů korun.

Zastupitelé Frenštátu na středečním jednání rozhodli o patnáctimilionovém dílu. Další část nasbíraných peněz se bude rozdělovat později. Sbírka potrvá jeden rok.

Smlouvy budou uzavírány co nejrychleji

Polovina, tedy 7,5 milionu korun, půjde na bydlení. Čtyři postižené rodiny tedy dostanou každá po 1,875 milionu korun. Dalších 4,5 milionu bude rozděleno podle zdravotního hlediska. Lidé, kteří byli v nemocnici jeden den, dostanou nejmenší částku, dlouhodobě hospitalizovaní největší.

Zbylé tři z patnácti milionů korun ze sbírky půjdou na osobní věci pro obyvatele domu a na další náhrady. Každý z obyvatel z této částky dostane po 150 tisíc korun. Peníze dostane i jeden z obyvatel, který v době neštěstí v domě nebyl, ale přišel o tři členy rodiny.

"Vnímáme, že je potřeba rychle rozhodnout, aby obyvatelé domu číslo 39 měli povědomí o tom, jaká pomoc a na co jim bude určena," řekla frenštátská starostka Zdeňka Leščišinová. Prioritní podle ní je zajištění bydlení, proto na tento účel byla určena největší částka. Starostka řekla, že se úřad bude snažit co nejrychleji uzavřít s postiženými obyvateli smlouvy a peníze vyplácet.

Sousedé z vedlejšího domu na návrat stále čekají

Starostka Leščišinová řekla, že peníze poslalo 11 700 dárců. "Nemá obdoby, aby v tak krátkém období se sešlo takové množství finančních prostředků," řekla.

Frenštátu pomůže mimo jiné také Ostrava, jejíž zastupitelé dnes schválili částku ve výši půl milionu korun. Ta ale není určena na pomoc obětem, ale na odstranění škod po neštěstí. Na stejný účel slíbila poslat miliony korun i vláda.

Rovněž budou k dispozici výtěžky různých benefičních koncertů a plesů. V pátek se navíc uskuteční hlavní benefiční večer ve frenštátském kulturním domě, jehož výtěžek dostanou tři nejdéle hospitalizovaní obyvatelé domu.

Vchod č. 39 už byl zdemolován, pozemek patří společenství. ve nezáviděníhodné situaci jsou ale i lidé ze sousedního vchodu č. 40, kteří jsou už měsíc evakuovaní a asi další měsíc se domů ještě nedostanou. Zbývající dva vchody nyní dělníci zpevňují ocelovými lany (podrobněji zde). I tito lidé proto přišli na středeční zastupitelstvo, žádné požadavky zatím ale oficiálně nesdělili.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Další z rubriky

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz