Půldruhé tuny těžká forma na sochu Radegasta je vystavená ve Frenštátě pod

Půldruhé tuny těžká forma na sochu Radegasta je vystavená ve Frenštátě pod Radhoštěm. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Frenštát poprvé ukázal náhodně objevenou formu slavné sochy Radegasta

  • 1
Lidé si mohou vůbec poprvé prohlédnout známou sochu Radegasta poněkud jinak, než bylo dosud obvyklé. Před časem se totiž podařilo náhodou objevit unikátní a nikdy nepoužitou formu sochy. Formu nyní poprvé vystavili ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Sochy albína Poláška - Radegast a sousoší Cyrila a Metoděje - Radhošť zdobí už 80 let. Právě při této příležitosti se ve frenštátském Domě kultury otevřela zajímavá expozice, která nabízí mimo jiné právě Radegastovu formu.

Kopie originálu Radegasta, která stojí na Radhošti.

Ta se do Frenštátu dostala před dvěma lety náhodou. "Ozvali se nám tehdy ze zámku v Lešné u Valašského Meziříčí, že objevili nějaké sádrové odlitky, které vypadají jako Radegast. Poslali nám pár fotek a podle nich jsme hned zjistili, že jde skutečně o Radegasta," nastínil vedoucí frenštátského městského kulturního střediska Marian Žárský.

Forma Radegasta má přibližně padesát částí.

Až pak zjistili, že mnohadílnou klínovou formu, která dohromady váží kolem 1,5 tuny, vytvořil olomoucký sochař Karel Hořínek spolu se synem Tomášem.

S pomocí formy chtěl vytvořit kopii sochy, k tomu však nikdy nedošlo, takže forma zatím použita nebyla. "Formu jsme uložili do depozita, kde čekala na svůj čas. Je totiž tak velká, že najít prostor na její vystavení je problém," dodal Žárský.

Podle Žárského je socha zajímavá i v tom, že nabízí pohled do sochařského řemesla. "Skládá se z nejméně padesáti částí. Z takového množství je slepena i Poláškova socha," řekl Žárský.

Výstavu doprovázejí fotografie, novinové články, ale také dobové pohlednice a zajímavé materiály jako třeba věnovací dopis Albína Poláška Pohorské jednotě Radhošť.

Sochy jako odkaz

Radegast i sousoší soluňských bratří vznikalo v pražském ateliéru. Od počátku tak obě díla tvořila pomyslný celek představující dvě stránky jedné kapitoly historického odkazu kraje, národa, Slovanů.

Návštěvníci Domu kultury si ale mohou připomenout i historii neméně atraktivního Poláškova sousoší Cyrila a Metoděje.

Radegast měl původně stát na stejném místě jako věrozvěstové, nicméně kvůli své zvířecí a pohanské podobě musel trochu stranou. Vše na náklady autora, který Radegasta věnoval Pohorské jednotě Radhošť a sousoší věrozvěstů Matici radhošťské.

Výstava je k vidění v červenci denně do 17 a 15 hodin. V srpnu a první polovině září budou prohlídky po domluvě.