Smutné divadlo. Lidé ve Frýdku-Místku sledují bourání přádelny Landsbergrovy textilky. (6. května 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Frýdecko-místecká textilka šla k zemi. Památkáři z toho viní úředníky

  • 12
Některé stavby už nenávratně zmizely, jiné se právě bourají a další to čeká. Často mizí budovy tvořící dominanty města. A bourání ve prospěch soukromých firem podle památkářů posvěcují i státem placení úředníci.

Do zoufalého boje o zachování cenných areálů textilních továren ve Frýdku-Místku se pustili zaměstnanci Národního památkového ústavu. Těm vadí, že přes jejich snahu brzy nenávratně zmizí například bývalá přádelna Landsbergrovy textilky nedaleko frýdecko-místeckého nádraží. A v ohrožení jsou i další cenné stavby nejen v tomto městě.

"Frýdek-Místek je jedním z mála míst, kde je dosud zřetelné, jaký měl rozkvět textilního průmyslu vliv na rozvoj města a jeho strukturu, což je patrné hlavně ve Frýdku v okolí nádraží," řekla Michaela Ryšková z Národního památkového ústavu.

"Pak jsou zde také architektonické hodnoty, stavby z konce 19. století ukazují, jak firmy vedle účelnosti staveb myslely i na reprezentativní funkci," dodala památkářka.

Likvidace přádelny Landsbergrovy textilky ve Frýdku-Místku je už neodvratná. (6. května 2014)

A právě stavby dokumentující rozvoj textilního průmyslu ve městě jsou ohroženy. Demolice bývalé přádelny Landsbergerovy textilky už je ve stavu, z něhož není návratu.

Památkáři se navíc obávají, že tato demolice nebude poslední. A značný podíl na devastaci kulturního dědictví podle nich mají úředníci místního magistrátu, krajského úřadu a ministerstva kultury. Ti se totiž podíleli na zamítnutí návrhu prohlásit budovy textilek ve Frýdku-Místku za kulturní památky.

"Současnou situaci kolem frýdecko-místeckého souboru textilek je nutno vnímat především jako selhání konkrétních pracovníků státní správy," vysvětluje ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula. "Ti v rozporu s odbornými stanovisky marginalizovali hodnotu těchto objektů, čímž otevřeli cestu k plošným demolicím v širším historickém jádru města," dodal ředitel ostravských památkářů ve shodě se svými kolegy.

Historický pohled na Frýdek s přádelnou firmy A. Landsberger (v pozadí), která patřila k dominantám města.

"Ve středu se uskuteční jednání s ministerstvem a zástupci místního magistrátu o budoucnosti některých dalších staveb ve Frýdku-Místku," doplnila informace Michaela Ryšková s tím, že ohroženo je hned několik cenných budov, včetně přádelny bratří Neumannů nacházející se u silnice na Staré Město, která sice již byla dokonce zákonem chráněna, ministerstvo ale ochranu zrušilo a vrátilo k novému projednání.

Frýdek-Místek přitom není jediným městem v Moravskoslezském kraji, které trápí tyto problémy. Památková ochrana byla zrušena například u historických budov Dolu Dukla v Dolní Suché. Ty nechal majitel zchátrat a nyní je chce zbourat. Demolice pak již potkala například Tabačku v Novém Jičíně, kde se rovněž nepodařilo památkovou ochranu prosadit (podrobněji ZDE).