Frýdek-Místek vymýtí výherní automaty z města, hazard však zůstane

  15:25aktualizováno  15:25
Frýdecko-místečtí zastupitelé se rozhodli zatočit s výherními hracími automaty. Na celém území města zakázali jejich provoz. Tím ale zdaleka neodstraní všechny přístroje, například videoterminály zůstávají mimo jejich legislativní dosah.
výherní automaty, ilustrace

výherní automaty, ilustrace | foto: Martin Mráz

Do dvou let by měly z Frýdku-Místku zmizet výherní hrací automaty. "Nechceme, aby výherní hrací automaty byly ve městě provozovány, často na nich hrají lidé, kteří jsou závislí například na sociálních dávkách," vysvětlila členka rady Eva Richtrová.

Věc má ale jeden háček, město může zakázat výherní hrací automaty, nemůže ale zakázat videoterminály, které povoluje ministerstvo financí.

Jak vymýtit automaty

Na konci roku 2013 by ve Frýdku-Místku neměl být ani jeden výherní hrací automat. V současnosti jich je ve městě provozováno 350, z nich by jich 170 mělo ještě letos zmizet.

Koncem roku 2012 by jich mělo být v provozu zhruba třicet, o rok později by mělo povolení vypršet i jim. Na jejich místa asi majitelé postaví videoterminály, ty město zatím zakázat nemůže.

"Vyhláška zakazuje provozování výherních hracích přístrojů na všech veřejných místech, ale neřeší například jejich umístění v kasinech ani provoz videoterminálů," vysvětluje Eva Richtrová.

Poslanci chtějí posílit roli měst

"Chceme ale být připraveni na okamžik, kdy budeme moci řešit i tyto věci, v parlamentu se chystá změna zákona, která by mohla dát obcím do rukou větší pravomoci. A na to chceme být připraveni, takže je lepší volit tuto metodu postupných kroků než se pak snažit o vše najednou," dodala bývalá primátorka města.

Odhlasování samotného zákazu výherních hracích automatů neznamená, že by například od příštího týdne všechny z města zmizely, přístroje budou ubývat postupně. "V podstatě to znamená, že už nebudeme žádné další přístroje tohoto typu ve městě povolovat," vysvětluje primátor Petr Cvik.

"Automaty budou mizet tak, jak budou končit povolení k jejich provozu, to se týká jak již schválených automatů v provozu, tak těch, o jejichž povolení jejich provozovatelé do začátku platnosti této vyhlášky zažádali. Povolení se uděluje většinou na dva roky, nejpozději po dvou letech by tedy měly výherní hrací automaty z veřejně dostupných míst ve Frýdku-Místku a v dalších obcích zmizet, u většiny to ale bude dřív," dodal primátor.

Zákaz znamená i výpadek milionů korun

Okolo zákazu automatů se na pondělním zastupitelstvu chvíli diskutovalo, zástupcům ODS vadil například výpadek poplatků za provozování automatů do městské kasy. "Město tak může přijít o deset milionů korun ročně - a to je částka, která není v současné době, kdy se šetří ve všech směrech, nijak zanedbatelná," komentoval záměr koalice zastupitel za ODS Rafael Kučík.

"Ty peníze rádi oželíme," vysvětlovala Eva Richtrová. "Navíc jsou výherní automaty stále častěji nahrazovány videoterminály, jejich počet se dlouhodobě snižuje a nikdo nemůže říct, že by se podnikatelé na tuto variantu nemohli připravit," dodala.

Jeden z provozovatelů hracích automatů, který si nepřál být jmenován, schválený zákaz odmítá. "Příjem z automatů je jednou z věcí, která mi pomáhá udržet hospodu v chodu, jde jak o procenta z jejich zisků, tak o to, že lákají lidi. A i díky tomu mohu zaměstnávat tři servírky. Když nebudou, může se stát, že přijdou o práci," dodal další úhel pohledu majitel hospody.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz