Výtvarná skupina Record spjatá s Ostravou se prezentuje fotografiemi s názvem

Výtvarná skupina Record spjatá s Ostravou se prezentuje fotografiemi s názvem Máme systémy jak to pojmenovat. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Galerie v Ostravě ukazuje skvostné přírůstky posledního desetiletí

  • 1
Galerie výtvarného umění města Ostravy zahájila výstavu, která ukáže to nejzajímavější ze svých přírůstků za uplynulé desetiletí. Nechybějí tvůrci spjatí s regionem i mezinárodní osobnosti.

Ocelová geometrická konstrukce, fotografie, barokní obraz, objekt z betonu, kresby a také nějaké klasické obrazy - olejomalby. Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že by se mohlo jednat o ucelenou výstavu, ale skutečně tomu tak je.

Přírůstky galerie 2001-2010

V období 2001-2010 Galerie výtvarného umění města Ostrava nakoupila celkem 200 děl a darem od soukromých sběratelů získala dalších 346 uměleckých artefaktů včetně darů získaných z převodu galerie z ministerstva kultury na Moravskoslezský kraj.
Výstava začíná dnes v 17 hodin v domě umění. Potrvá do 6. 11.

Čtyři galeristé ještě v úterý například zápasili s velkorozměrným obrazem slavné výtvarnice Adrieny Šimotové. Tvoří jednu z dominant výstavy. Podle redakčního fotografa toto dílo v daný okamžik nebylo možné ani technicky vyfotografovat. Je namalováno velmi jemně a navíc je za sklem. Jde o unikát, na který se musí zajít podívat každý osobně.

První příležitost nastala dnes na vernisáži výstavy Přírůstky 2001-2010 v Domě umění Ostrava. A k vidění jsou i další významné exponáty. Všechny spojuje jedno, Galerie města Ostravy je získala za posledních devět let jako dar, nebo je zakoupila na doporučení odborné komise.

Kresby jako vstupenka do světa zahraničních galerií

"Důležité jsou samozřejmě osobnosti evropského charakteru, z poslední doby je to nákup souboru 130 kreseb Antona Koliga. Má o ně zájem i Leopold muzeum v Rakousku. Znamená to pro nás možnost i zajímavých zápůjček," říká Jiří Jůza.

Mezi fotografiemi nechybí ani dílo světoznámého fotografa Jindřicha Štreita.

Získané fotografie Viktora Koláře, Jindřicha Štreita nebo Bohumila Růžičky svědčí o tom, jak galerie postupně doplňuje mezery ve sbírce 2. poloviny 20. století.

Jiří Surůvka - Strůjci války 2

Exkluzivní lahůdkou je rovněž vystavený barokní obraz Čtrnáct svatebních pomocníků od Ignáce Raaba nebo dvojice obrazů Eugena Kahlera, představitele slavné německé expresionistické skupiny Modrý jezdec. Nechybí ani obraz od Jiřího Surůvky.

Ocelová krása pronikající k podstatě doby

V centru pozornosti se pro návštěvníka výstavy nepochybně stane jeden z nejvzácnějších exponátů, které galerie získala, objekt orlovského rodáka Stanislava Kolíbala nazvaný pouze římskou číslicí XIX.

Stanislav Kolíbal - XIX

"Je to fantazie, získat nějaký podobný exemplář, my jsme to chtěli a díky osobnímu kontaktu se nám to povedlo," komentuje dominantu celé zadní místnosti Jiří Jůza.

Přehlídka nových přírůstků z galerijních sbírek bude k vidění do 6. listopadu 2011.