Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Game over. Ostrava chce skoncovat s hernami

  • 7
Z Ostravy začnou postupně mizet nejen výherní automaty, ale i videoloterijní terminály, o kterých dosud rozhodovalo jen ministerstvo financí. Pomůže k tomu vyhláška, kterou schválili zastupitelé města.

Nebude to hned, ale některé ostravské obvody chtějí vytěsnit ze svého území hazardní hráče. Zmizet z nich mají všechny herny s výherními automaty i videoloterijními terminály s výjimkou kasin. A také ve zbývajících částech města bude regulace hazardu přísnější. Pomůže k tomu vyhláška, kterou včera schválili zastupitelé.

Největší radost z toho mají radní Moravské Ostravy a Přívozu, kteří se rozhodli bojovat proti hazardu nejtvrději.

Kolik je v Ostravě výherních automatů?

Na území celé Ostravy bylo k 30. červnu letošního roku provozováno 1 156 výherních hracích přístrojů. Ty povoluje magistrát.
Vedle nich fungují ve městě také videoloterijní terminály, které povoluje ministerstvo financí. Jejich přesný počet není znám, celkem zatím ministerstvo povolilo jen v Ostravě 5 276 kusů.
Od ledna do konce června zaplatili jejich majitelé městu na poplatcích téměř 34 milionů korun.

"Zatím máme v obvodě určené lokality, hlavně v historickém centru, kde platí zákaz výherních automatů. Chystáme se ho však rozšířit na celé území obvodu a chceme vytěsnit nejen výherní automaty, ale i videoloterijní terminály, o jejichž povolování dosud rozhodovalo jen ministerstvo financí. Nová vyhláška nám umožní požádat ministerstvo o zrušení licencí a zabránit udělování nových," vysvětluje starosta obvodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Obvod ročně získal dvacet milionů korun

Obvod registruje 1 360 povolených výherních zařízení, z toho funguje 175 automatů a 620 loterijních terminálů. Na poplatcích za ně radnice získává téměř 20 milionů korun ročně. Radní se ale rozhodli, že před penězi do pokladny dají raději přednost snížení kriminality a dalších negativních jevů.

"Gambleři propadají na dno společnosti. Jejich život upadá, rozvrací se jim rodina, uchylují se ke kriminalitě, která se týká většiny lidí v obci," líčí radní Tomáš Málek (Hnutí Ostravak).

Provozovatelé výherních zařízení se k jejich zákazu staví různě. Někteří mění herny v kasina, jiným je to jedno. Tvrdí to třeba majitel malého baru v Zeyerově ulici v centru města. "Je mi to úplně jedno. Mám tu tři automaty, ale zisk je tak malý, že mi vůbec nebude vadit, když tu nebudou. Lidé nemají peníze. Například dnes ani včera tu nehrál nikdo," líčí Martin Šafář.

Automaty hodlá zakázat i Polanka

Pro úplný zákaz výherních automatů se rozhodl i malý městský obvod Polanka. "Máme 6 registrovaných zařízení, 4 fungují a 2 z nich jsou blízko školy. Příjmy do obecní pokladny jsou minimální nebo žádné, protože provozovatelé videoloterijních terminálů se placení poplatků brání. Raději se bez toho obejdeme," říká starosta Polanky Pavel Bochnia (SNK).

Některé obvody, například Poruba, ale plošný zákaz výherních automatů či terminálů nechystají. "Vítáme schválení vyhlášky, protože nám umožní omezit i loterijní terminály tam, kde už jsme omezili výherní automaty. Ale o úplném zákazu zatím neuvažujeme," uvedla mluvčí obvodu Petra Špornová.

Náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS) uvedl, že magistrát oslovil všechny městské obvody, ale nechal na jejich rozhodnutí, zda si ve vyhlášce rozšíří počet ulic, v nichž platí zákaz hazardu, nebo se rozhodnou pro jeho úplné vytěsnění.

Ministerstvo rozhodně spěchat nebude

Se schválením vyhlášky město spěchalo, protože od 1. ledna začne platit novela loterijního zákona, která stanovuje hernám výpovědní dobu na tři roky.

Starosta Moravské Ostravy Jiří Havlíček netají, že radnice co nejdříve zašle ministerstvu financí žádost o zrušení smluv s provozovateli loterijních terminálů, a věří, že z obvodu začnou zařízení mizet už v lednu či únoru.

Z vyjádření ministerstva financí, ale i praktických zkušeností měst, kde už podobnou vyhlášku regulující hazard mají, však plyne, že tak rychle to rozhodně nebude.

"Žádosti o zrušení pravomocných povolení musíme posuzovat individuálně s ohledem na další zákony. Navíc technicky není možné vyhovět všem žádostem v období dvou měsíců vzhledem k tomu, že ministerstvo povolovalo loterijní hry šest let," vysvětluje mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Automaty mizí i z dalších měst

Podle něj už teď eviduje ministerstvo řadu žádostí o zrušení povolení, hlavně z Prahy a Brna, které musí řešit ve správním řízení. Jak dlouho to potrvá, netuší.

Ale ani kdyby ministerstvo stihlo vyřešit vše do konce prosince, tak to neznamená, že od ledna budou města "čistá." Jasno v tom má například Frýdek-Místek, který vyhlášku regulující hazard přijal v polovině roku - hned poté, co to umožnil nález Ústavního soudu, který řešil vyhlášku Chrastavy.

"My už neprodlužujeme ani nevydáváme povolení na provozování výherních hracích automatů. Díky tomu jich letos zmizí z města asi 300, v roce 2012 jich bude v provozu jen 55 a v roce 2013 žádný," říká mluvčí města Jana Matějíková. "Videoterminálů je ve městě 440. Mohou tu být nejdéle další tři roky, ale některým vyprší doba povoleného provozu mnohem dřív," dodala.