Pohled do jednací síně při rozhodování o trestech pro gang daňových podvodníků....

Pohled do jednací síně při rozhodování o trestech pro gang daňových podvodníků. Takřka žádný z obžalovaných se vyhlášení rozsudku nezúčastnil. (31. března 2015) | foto: ČTK

Soud potrestal 19 podvodníků, bezcenné karty jim měly vydělat půl miliardy

  • 5
Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání velmi složitého případu daňových podvodů. Skupina asi dvaceti lidí si nechala vyrobit karty smyšleně umožňující internetové služby a fingovaně je prodávala do zahraničí. Na vratkách DPH se pak podvodníci dožadovali stovek milionů korun.

Z dvaceti obžalovaných byl jeden osvobozen a čtrnáct dostalo nepodmíněné tresty. Zbývajících pět, nejčastěji bílí koně, vyvázlo s podmínkou.

Nejvyšší trest - devět let - dostal údajný šéf a hlavní organizátor Michael Bartes, někdejší vedoucí autoservisu v severočeských Teplicích. Současně nesmí deset let podnikat v oboru nákup a prodej a také nemůže působit ve vedení obchodních společností.

Zbytek nepodmíněných trestů se pohybuje od pěti do sedmi let, celkem se počet roků, které by měli strávit ve vězení, vyšplhal na 85 let. Sazba trestného činu padělání a pozměňování se pohybuje od pěti do deseti let.

Vše kryla účelově založená banka z Kajmanských ostrovů

Systém byl propracovaný a velmi složitě se dokazoval. Gang nechal za minimální náklady vyrobit milion karet, které sice byly bezcenné, ale oficiálně měly umožňovat webhosting, tedy například jen smyšleně obsahovaly software umožňující například provozování e-shopu.

Karty skupina naoko prodávala zájemcům na Slovensko a Maďarsko, i ti však byli jen vymyšlení. Vše kryla účelově založená banka se sídlem na Kajmanských ostrovech, vytvořil ji právě Bartes a virtuální pohyby peněz ovládal ze svého domu.

Nakonec podvodníci začali po finančních úřadech za uskutečněné prodeje do zahraničí žádat vrácení DPH. „Nejdříve byli úspěšní, bylo jim vyplaceno 14,6 milionu korun,“ uvedl soudce.

Bartes kdysi vinil policisty z přijímání úplatků

To však gangu nestačilo a jeho členové požádali o další vratky. Kdyby se jim vše podařilo, získali by zhruba stovky milionů, odhady se pohybují dokonce okolo půl miliardy korun. To už začalo být úředníkům podezřelé a informovali policisty.

Bartes se v roce 2010 objevil v médiích. Tehdy oznámil, že platil výpalné severočeským kriminalistům, mezi nimiž byl i bratr exministra dopravy Adam Řebíček. Jenže soud Bartesovi neuvěřil (více o případu zde).

Bartes se vyhlášení rozsudku nezúčastnil, za zpronevěru a úvěrové podvody si už totiž odpykává dva a půl roku ve věznici. Až mu starší trest skončí, začne mu ubíhat čerstvý devítiletý, pakliže se stane pravomocným.