Zachránce a zachráněný. Martin Horňák (vlevo) a Stanislav Karas se dnes sešli...

Zachránce a zachráněný. Martin Horňák (vlevo) a Stanislav Karas se dnes sešli při předávání titulu Gentleman silnic. | foto: PČR

To bouchne, křičeli ostatní na hrdinu, když tahal řidiče z hořícího auta

  • 64
Martin Horňák v červenci na poslední chvíli vytáhl muže z hořícího auta. Těsně po jeho zákroku se oheň dostal i dovnitř vozu. Zachránce i zachráněný se teď setkali v Karviné, kde Horňák převzal ocenění Gentleman silnic.

Sedmatřicetiletý hrdina jel 7. července ve směru z Českého Těšína do Karviné. Před městem předjel řidiče vozu Hyundai i30. To ještě netušil, že mu za pár minut zachrání život.

„Jel s těmi dětmi pomaličku, tak jsem ho předjel,“ začíná své vyprávění Horňák.

Když už se blížil ke Karviné, všiml si Horňák ve zpětném zrcátku oblaku prachu. Bylo mu jasné, že se něco muselo stát.

„Otočil jsem se přes dvě čáry a jel k místu,“ vzpomíná po pěti měsících zaměstnanec Elektrárny Dětmarovice.

Před chvílí předjeté auto, které řídil Stanislav Karas vezoucí tři děti, totiž smetl jiný vůz. Jeho řidič nezvládl průjezd zatáčkou.

Martin Horňák po příjezdu na místo utíkal k autu Stanislava Karase, zatímco někteří lidé naopak utíkali co nejdál od místa nehody. „Dveře šly naštěstí otevřít. Viděl jsem zaklíněného muže za volantem, povedlo se mi posunout sedačku dozadu. Vzal jsem ho ven,“ vzpomíná.

„Ostatní křičeli, že to bouchne“

Auto už tou dobou hořelo. „Všichni kolem mě volali ‚to bouchne, to bouchne‘, jak to vidí v těch německých a amerických filmech,“ vzpomíná Horňák. Stanislav Karas se pak postavil na své nohy, byl však dezorientovaný. Utrpěl totiž otřes mozku a dodnes si z nehody téměř nic nepamatuje.

Horňák potom ještě pomáhal vytáhnout viníka nehody. „Ten byl na tom nejhůř. Nemohl chodit, měl asi zlomenou pánev, museli jsme ho odnést,“ dodal karvinský hrdina.

Z medializace svého činu byl nesvůj. „Měl jsem z toho radost, že jsem pomohl. Ten dnešek se mi zdá už trochu přehnaný, ale budiž, beru to. Nicméně stačí mi ten pocit, který z toho mám,“ dodal Horňák.

Dětem pomohla z auta neznámá žena

Za svůj statečný čin dostal ocenění Gentleman silnic. Poděkovat mu přijeli jak zástupci policie a pojišťovny, tak i muž, kterého zachránil. Ten ho také na cenu gentlemana silnic nominoval.

„Tomu člověku dlužím život. Nevím, jak mu to vrátit. Třeba to někdy já vrátím někomu jinému, to, co on udělal pro mě,“ řekl Karas.

Gentleman silnic

Společný projekt České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004. Cílem je motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali, nebyli k sobě lhostejní a všímali si svého okolí. Gentlemanem se stává ten, kdo osobně přispěje k záchraně života nebo jiným způsobem pomůže ostatním při závažné dopravní nehodě. Gentlemanovi nechybí odvaha a schopnost se rychle rozhodnout.

Jak už bylo zmíněno, v autě Stanislava Karase cestovaly i tři děti. Dva synové, tehdy ve věku 6 a 10 let a osmiletá neteř. Ty z auta ven dostala neznámá žena ještě před příjezdem Horňáka.

„Nepovedlo se mi ji najít. Rád bych se s ní setkal. Budu rád, když se po zveřejnění případu ozve, třeba přes policii,“ dodal zachráněný. Jeho synové utrpěli zlomeniny. Neteř Michaela byla v nemocnici den na pozorování.

„Pan Horňák prokázal obrovské množství osobní statečnosti. Pokud by se mi něco podobného stalo, tak bych byl rád, kdyby byl někde blízko. Patří mu obrovské poděkování,“ řekl vedoucí územního odboru v Karviné Miloš Pollak.

Hrdina od Karviné se stal 120. oceněným gentlemanem silnic. „Většinou jsou ocenění muži, ale ve dvaceti případech jsme ocenili jednání žen,“ podotkla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„V praxi se setkáváme s tím, že zdaleka ne každý se takhle zachová. Není to samozřejmé, spousta lidí je v dnešní době lhostejná. Jenom se podívají, jedou dál, případně si nehodu vyfotí na mobil. Lidé jako pan Horňák by měli jít ostatním příkladem,“ podotkla.