Chorvat se zpovídá soudu z výbuchu vily. Pod sutinami ležela těla mafiánů

  • 4
Velmi neobvyklý případ začal řešit Krajský soud v Ostravě. V lednu 2015 exploze poničila památkově chráněnou vilu v Šenově u Nového Jičína, ve které bydlel podnikatel chorvatského původu Goran Boban. O pět měsíců později se pod sutinami nalezla dvě těla údajných chorvatských mafiánů.

Obžaloba viní 54letého Bobana z pojistného podvodu a neposkytnutí pomoci, za což mu hrozí vězení od pěti do deseti let. Státní zástupce Michal Król ho totiž podezírá, že si chorvatské kumpány Branka Katušiće a Branka Mrakoviće pozval, aby společně iniciovali výbuch.

Státní zástupce Michal Król. (7. listopadu 2016)

Jenže vojenská trhavina vybuchla předčasně, což oba muže zabilo. Boban, který stál před domem, pak jejich přítomnost podle obžaloby zatajil hasičům i policistům. Dokonce tvrdil, že v domě nikdo nebyl.

„V suterénní místnosti, kde byla později nalezena těla, se také nacházela vojenská trhavina, zážehové rozbušky a dvě desetikilogramové propanbutanavé lahve,“ popsal státní zástupce.

Boban: S výbuchem nemám nic společného

Boban několik dnů po výbuchu oznámil pojistnou škodu. Dům i s vnitřním vybavením byl pojištěn na více než šedesát milionů, exploze však udělala škodu za téměř devět milionů. Ale ani tuto sumu pojišťovny kvůli pochybnostem dosud nevyplatily.

Nejprve obvyklý případ pak dostal zcela jiný rozměr v okamžiku, kdy byl na parkovišti před supermarketem nedaleko vily nalezen automobil dvou Chorvatů, prý velmi známých v tamním podsvětí. Najednou však zmizeli a chorvatští policisté získali informaci, že odcestovali do České republiky.

Při následném zevrubném prohledání sutin pak hasiči se speciální technikou pak našli obě těla.

„S výbuchem a smrtí obou mužů nemám nic společného. Státní zástupce konstruoval celý případ na skutečnostech, které nemůže zdůvodnit. Já se budu bránit pravdou,“ prohlásil před soudem Boban.

Obžalovaný se obával atentátu mafie z Chorvatska

Katušiće a Mrakoviće znal. S Mrakovićem prý byl velmi dobrý známý. Vilu chtěl prodat, tak se s ním domluvil na pomoci, proto mu dal klíče. V osudný den mu Mraković volal, že jede do Polska a zastaví se i ve vile.

Boban v blízkém obchodním centru koupil sýr a když se vrátil, šel před dům zametat listí a dát vodu psovi. Pak si sedl do auta a psal textové zprávy dceři.

„Najednou se ozval výbuch a tlaková vlna mě trochu zranila na noze. Byl jsem v šoku a jako opilý běhal před domem. Nějaké ženě před bránou jsem řekl, ať zavolá hasiče,“ popisoval kritické chvíle.

Nejprve si prý nemyslel nic a na Mrakoviće zcela zapomněl. Teprve až se po pár dnech z Chorvatska dozvěděl, že Mraković s dalším kumpánem zmizeli, začal se obávat, že na něj chtěli spáchat atentát. „Neměl jsem nepřátele, ale v Chorvatsku můžete i tak zemřít. Mnohých válečných veteránů je proč se obávat. Zvláště když v roce 2001 zavraždili mého velmi dobrého kamaráda,“ vysvětloval soudci.

Jeho obhájce Ladislav Myšák dokonce soudce požádal, že pokud by chtěl vědět, z čeho měl jeho klient obavy, tak žádá o vyloučení veřejnosti. Soudce návrhu nevyhověl.

Pád známého podnikatele

Obžalovaný nedokázal vysvětlit, proč muži v suterénu jeho vily iniciovali explozi. „Vůbec jsem nevěděl, že jsou uvnitř,“ opakoval.

Boban patřil v Novém Jičíně zvláště v 90. letech mezi velmi známé podnikatele. Vilu, kterou na konci 19. století nechal postavit šenovský kloboučnický továrník Anton Peschel a později tam byla mateřská škola, koupil v roce 1993 za 3,5 milionu korun. „Investoval jsem do oprav více než 25 milionů,“ prohlásil Boban.

Boban vyráběl a provozoval výherní automaty, nedostatkem peněz rozhodně netrpěl. Jezdil v mercedesu, přímo ve městě vlastnil například tenisovou halu a v Novém Jičíně dva domy, do kterých však dlouho neinvestoval.

Starosta Šenova doufá v lepšího majitele vily

V posledních letech se údajně dostal do vážných finančních potíží, na některý jeho majetek byla vyhlášena exekuce. „Firmy právě restrukturalizuji a podnikám v hotelnictví,“ uvedl Boban, který se v roce 2013 rozvedl a střídavě žil v šenovské vile a u své kopřivnické přítelkyně.

Starosta Šenova u Nového Jičína Karel Třetina uvedl, že vila byla prodána ještě před tím, než se obec v roce 1994 osamostatnila. „Mohu vyjádřit jen lítost nad tím, že tento objekt byl ještě městem Nový Jičín prodán této osobě. Vila se nachází v netknutém stavu od doby, kde zde policie skončila ohledání místa činu, je tam hromada suti i vybitá okna,“ popsal.

Soud je pro obec velmi důležitý. „Snad dojde k nějakému rozhodnutí, na jehož základě pak může být započato s úvahami, co s tímto objektem dál. Byli bychom rádi, kdyby ji získal majitel, který by měl vůli ji zachránit, pokud to ještě jde,“ zakončil starosta. Objekt totiž stojí jen pár metrů od druhé Peschlovy vily, kde nyní sídlí právě obecní úřad.